Amsterdam Schiphol Havaalanı

  • Havaalanı Tipi: Sivil
  • Hizmet Verdiği Şehir: Amsterdam
  • Yer: Hollanda
  • Açılış: 1920
  • Koordinatlar: 52°18′29″K 004°45′51″D
  • Web Sitesi: www.schiphol.nl/en/

Resmi adı Amsterdam Schiphol Havaalanıdır. Avrupa’nın en önemli havaalanlarından biridir. Hollanda’da bulunan bu uluslararası havaalanı Amsterdam şehrinden yirmi dakika uzaklıkta ve Amsterdam merkezinin yaklaşık dokuz mil güneybatısındadır. Konumu itibariyle Avrupa’nın önemli bir ticaret noktasıdır. KLM, Arkefly, Transavia, Amsterdam Airlines ve Martinir gibi birçok uluslararası havayolu şirketinin ana üssüdür.

Schiphol Havaalanı

Business Traveller Awards tarafından Avrupa bölgesinin en iyi havaalanı ve dünyanın en iyi dördüncü havaalanı seçilmiştir.

Havaalanının adı  “Schiphol”ün esrarengiz bir anlamı vardır. 1852’den önce şu anda havaalanının bulunduğu yerde büyük bir göl varmış. Yani bugünkü havaalanı eskiden kurutulmuş bir gölün üzerine inşa edilmiştir. Şu anda üzerinde havaalanı bulunan bu kurutulmuş gölde, zamanında pek çok tekne batmış. Bu nedenle buraya İngilizce’de “Ship Hell” yani “Gemi Cehennemi” anlamına gelen Schiphol adı verilmiş. Böylesi bir yapı sebebiyle Hollanda’nın pek çok yeri gibi, Schiphol Havaalanı da deniz seviyesinin altındadır.

Hollanda hükümeti uzunca bir süredir havaalanını büyütmeye ilişkin inşa planları yapmaktadır. Fakat çevreciler ve havaalanı yakınında ikamet edenlerin yoğun muhalefeti sebebiyle bu plan engellenmektedir. Ancak pistlerin denizde konumlandırılması konusunda hem fikir olan bir grup vardır. Fakat bu konuda da havaalanı altyapısını denize veya denize yakın bir yere kaydırmanın teknolojik maliyetleri artıracağı ve kısıtlamalara maruz bırakacağı endişesi ortaya çıkmaktadır. Kısacası geleceğe yönelik olarak  Schpihol Havaalanının büyütülmesine ilişkin yerel sakinler, hükümet, havacılık ve diğer sektör kuruluşları arasında fikir birliğine varılamamaktadır.

Amsterdam Schiphol Havaalanı resmi olarak 1916’da faaliyete geçmiştir. Öncesinde ordu için yerel bir hava üssü olarak kullanılmıştır. 1916’da askeri hava üssü olarak açılmasının ardından 1920’de havaalanından sivil operasyonlar başlamıştır. Bugün havalimanı, tüm tesislerinin tek çatı altında toplandığı büyük bir terminal olarak inşa edilmiştir. Bu terminal ise üç büyük gidiş salonuna bölünmüştür. Terminali daha da genişletme kapsamında pistlerin arasında başka ayrı yeni bir terminal inşa etme planı geçmektedir. Böylece havaalanının uzun zamandır bilinen tek terminal konseptine son verilecektir.

Amsterdam Havaalanı, her yıl yaklaşık 50 milyon yolcuya hizmet verdiği için trafik ve uçuş sayısı açısından uzun yıllardır Avrupa’nın ilk beş havalimanı listesinde yer almaktadır. Bu havalimanından hizmet veren birçok uluslararası havayolu vardır. Havalimanı, uluslararası trafik açısından da dünya listelerinde başı çeker.

Amsterdam Havaalanı 6 piste sahiptir ve biri esas olarak genel havacılık uçakları tarafından kullanılmaktadır. Yedinci bir pist inşa etme planları hala devam etmektedir.

Schiphol Havaalanı içinde sayısız güzel ve hesaplı dükkanlar da barındırır. Barlar, restoranlar ve bir çocuk köşesi de vardır. Terminal binasının en üst katında ilk yardım merkezleri de bulunur. Terminal dört yolcu salonuna sahiptir. Havaalanı, XD tiyatrosuyla birlikte, yolcularının eğlenmesi için ses, rüzgâr ve ışık efektleriyle sanal bir 3D yolculuk macerası kurmuştur. Dünya çapında herhangi bir havaalanı arasında bu tür bir aktiviteyi sunan ilk tesistir. Bir başka benzersiz özellik ve yine dünyada türünün ilk örneği olan havaalanı parkıdır. Mayıs 2011’de açılan bu park yolcuların eğlenmesi için bekleme alanını park temasıyla birleştirmiştir.

Amsterdam Havaalanı yolcuları için yenilikçi çözümler getirmeye devam etmektedir. “Talep üzerine bagaj taşıma” konsepti ile Mart 2012’de havaalanında yenilikçi bir güney bagaj salonu açılmıştır. Yeni bagaj salonu, yenilikçi uygulamaları entegre ederek dünyada bir ilke imza atmıştır. 1.17 milyar dolarlık bir maliyetle inşa edilen bu sistem tam otomatik bir sistemle çalışarak 4.200’e kadar bagajı depolamakta ve bagaj taşıma sürecini daha verimli hale getirmektedir.

Terminal

Amsterdam Havaalanında, küçük uçak ve özel iş jetleri için yeni bir Genel Havacılık terminali 2012 yılında açılmıştır. Bu terminal, 1.000 metrekarelik terminal ve dinlenme salonları, 4.000 metrekarelik ofis alanı ve 1.000 metrekarelik otopark dâhil olmak üzere toplam 6.000 metrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir.

Amsterdam Schiphol Havaalanı, pek çok yolcu için ulaşılması ucuz ve kolay bir varış noktasıdır. Çünkü bu havaalanında yaklaşık 100 havayolu vardır. Alternatifin çok olması yolcular açısından bu meydanı elverişli kılmaktadır.

Ancak yüksek iniş ücretleri ve yoğun trafik nedeniyle, düşük maliyetli taşıyıcılardan bazıları uçuşlarını çevredeki daha küçük havaalanlarına taşımaya karar vermiştir. Ancak, yine de havaalanında faaliyet gösteren çok sayıda düşük maliyetli taşıyıcı bulunmaktadır.

Amsterdam, inanılmaz bir tarihe ve yapılacak pek çok aktiviteye sahip gerçekten büyüleyici bir şehirdir. Hollanda’nın başkentinde güzel sokakları bisikletle turlayarak gezmeniz mümkündür. Şehrin etrafındaki kanallar ile şehir adeta bir görsel şölen sunmaktadır. Amsterdam Schiphol Havaalanı’ndan merkeze ulaşmak için yolcular ünlü Amsterdam Ekspres Otobüsünü veya taksi kullanabilirler. Amsterdam Havaalanı’ndan Amsterdam şehir merkezine seyahat süresi arabayla yaklaşık 25 dakikadır. Tren istasyonu, yolcu terminalinin altındadır ve yolcular için bir diğer tercih olarak kolay ve güvenilir erişim sağlar.

AMSTERDAM TOP 5

Amsterdam, dünyanın en küçük şehirlerinden biridir. Kanallarından tutun da dünyaca ünlü Amsterdam müzelerine ve tarihi manzaralarına kadar, Avrupa’nın en romantik ve güzel şehirlerinden biri kabul edilir.

Amsterdam tam bir hoşgörü ve çeşitlilik şehridir. Büyük bir şehrin sahip olabileceği tüm avantajlar bu şehirde mevcuttur. Neler mi dersiniz? Zengin kültür, canlı gece hayatı, uluslararası restoranlar, iyi ulaşım ve fazlasını bu şehirde bulmanız mümkün.

Rijksmuseum Müzesi

Sessiz bir şehirdir, çünkü geniş kanalları sayesinde az trafik vardır. Bu şehirde gideceğiniz yer asla uzakta değildir, otantik bir yerel deneyim için bir bisikletle tüm şehri turlayabilirsiniz.

Müzeler, Amsterdam’daki başlıca turistik cazibe merkezleridir. Herkes Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi ve Stedelijk Müzesi’ni bilir, ancak emin olun bunlardan çok daha fazlası vardır. Amsterdam, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi çeken yetmişin üzerinde müzeye sahiptir.

Yaklaşık 3 saatlik bir bisiklet turuyla çok sayıda ilgi çekici noktayı bu şehir size sunar. Ancak maalesef Amsterdam’da yılda 214 gün yağmur yağar, bu yüzden gezi rotanızı bisiklet planlarsanız hava durumuna dikkat etmekte fayda var.

Şehirde dolaşmanın ve turistik yerleri görmenin harika olduğu bu şehirde çiçek tarlaları ve çiftlikleriyle şehrin kanal yapısını ve tipik Hollanda tarla manzarasına da şahit olacaksınız.

Amsterdam’da Gezip Görülmesi Gereken Yerler:

Rijksmuseum Devlet Müzesi

Dünyada gezip görebileceğiniz en iyi müze desek yeridir. Rijksmeuseum, 800 yılı aşkın tarihi ile kentin en önemli sanat galerisidir. Rembrandt, Van Gogh ve sayısız Hollandalı sanatçının eserleri bu müzede sergilenir.

Van Gogh Müzesi

Hollanda deyince akıllara büyüleyici müzeler geldiğinden ikinci bir durakta da yine bir müzeyi önermek yerinde olacatır. Bu müze popüler gezi noktalarından biri olarak sadece Van Gogh’a ait eserleri değil, ona ilham veren sanatçıların eserlerinin de sergilendiği bir müzedir.

Keizersgracht

Keizersgracht

Amsterdam’ın en popüler aynı zamanda da en geniş kanallarından biridir. Keizersgracht aslında “İmparatorun Kanalı” olarak bilinir. Amsterdam’da o kadar fazla kanal var ki, bu yüzden “Kuzeyin Venedik”i olarak anılır.

Herengracht

Şehrin bir diğer önemli kanalıdır. Amsterdam’ın en zengin tüccarları ve siyasileri burada yaşar. Harika manzaraya sahip olan ve de cazibe merkezlerinden biri kabul edilen Herengracht’ta bir fotoğrafınızın olmasını isteyeceksiniz:)

Dam Meydanı

Amsterdam’a gelen sayısız turistin buluşma noktasıdır burası. Kentin en meşhur meydanının tam ortasında durup etrafınızdaki tarihi şölene bir göz gezdirin deriz. Emin olun hayran kalacaksınız 🙂

Dam Meydanı

Kaynak:

  • amsterdam-airport.com
  • amsterdamairport.info
  • airport-technology.com
  • amsterdam.info

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir