Statue Miles (Kara Mili) ve Nautical Miles (Deniz Mili) Arasındaki Farklar Nelerdir?

En basit ifadeyle bu kavramların karşılığı “saatte mil”i ifade eder. Böyle söyleyince basit kavramlar gibi görünse de bu iki kavram arasında küçük fakat oldukça karmaşık bir farklılık vardır. Karmaşıklığın boyutunu size şöyle deneyimletebiliriz… Bir dahaki sefere bir pilotla konuştuğunuzda, ona kaç MPH uçtuklarını bir sorun deriz. Muhtemelen bir iki dakika düşünmek zorunda kalacaktır.

Şimdi gelelim bu iki ölçüm sisteminin ne olduğuna…

Dünyada kullanımda olan farklı ölçüm standartları vardır. Çoğu insan Amerikalıların alışılmış sistemi olan metrik sistemi bilirken, İngiltere İngiliz imparatorluk sistemini kullanmaktadır. Her birinin elbette ki tarihsel önemi vardır. Örneğin, İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinde kullanılan İngiliz imparatorluk ölçü sisteminin kökleri Roma sistemine dayanmaktadır. Başlangıçta bir İngiliz kolonisi olan Amerika Birleşik Devletleri ise, bağımsızlığından önce İngiliz birimlerini kullanmıştır. İngilizler 1826’da emperyal sistemi benimsediğinde, ABD bağımsızlığını ilan etmiştir. Neticede de, iki sistem birbirinden ayrılmıştır. Ancak her ikisi de aynı orijinali temel almaktadır.

Taşımacılıkta yüzyıllar boyunca gemiler “deniz mili” kullanarak yol almıştır, uçaklar da gökyüzüne çıktığında bu geleneği sürdürmüştür. Bu geleneği sürdüren modern dünyada deniz mili, derece ve dakikalarla olan yakın ilişkisi nedeniyle navigasyonun temel dayanağı olmuştur. Haritalarda mesafeleri deniz mili cinsinden ölçmek nispeten daha kolay bulunmuştur. Bir deniz mili, bir meridyen boyunca ölçülen bir dakika boyunca uzanır. Ekvator boyunca bir dakika uzunluğuna eşittir. Metrik birimlerde, 1 Deniz Mili 1.852 km veya 1852 metredir. Kolaylık olması için NM veya nmi olarak kısaltılır.

Kara mili ya da arazi mili olarak da adlandırılan İngilizcesi “Statue Mile” olan metrik birim ise, imparatorluk birimi sisteminde karasal uzunluğu ölçmek için kullanılan bir birimdir. 1593’te İngiltere Parlamentosu Yasası tarafından tanımlanmış ve kabul görmüştür. 1 Statute Mile, 5280 fit veya 1760 metreye eşittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir