Uçuş Sırasında Her İki Pilotta İnkapasite Olursa Ne Olur?

Kaptan ve yardımcı pilotun inkapasite olduğu ve havadayken uçağı uçuramadığı bir durumda, hava trafik kontrolünün talimatlarını takip ederek uçağı uçurmak için kabin ekibinden birinin devreye girebilmesi mümkündür. Fakat bu senaryo için aslında yazılı bir protokol yoktur, kabin ekibinin bu konuda bir zorunluluğu ya da görevi de yoktur. Sadece uçakta ticari bir uçağı kullanabilme ehliyeti olan bir pilot yolcu yoksa, uçağı indirmek diğer yolcuların ve tüm uçağın sorumluluğunu üstlenen mürettebat üyelerine bağlı kalacaktır.

Fakat rahat olabilirsiniz,  yemekten rahatsızlanmamak için birbiriyle farklı öğünler yemek de dahil olmak üzere, pilotların aynı anda bu durumu yaşamamak için aldıkları bir dizi önlem vardır. Bu yüzden bu durumu bir film senaryosu gibi düşünebilirsiniz.

Hava, Hayvan, Havacılık, Karikatür, Bulut, Uçmak

Pilotun inkapasite olmasının en yaygın nedeni nedir?

Uçuş sırasında uçuş yapan pilotların en çok kaydedilen ölümlerinin kardiyovasküler hastalığa bağlı olduğu tespit edilmiş olsa da, uçuş ekibinin iş göremezliğinin açık ara en yaygın nedeni gastroenterittir.

Pilotlar ne sıklıkla inkapasite duruma düşer?

Son 5 yıldaki istatistiklere göre, yılda ortalama 23 pilot için inkapasitasyon vakası rapor edilmiştir. Yetersizlik vakalarının yaklaşık %75’inde ise ana neden gastrointestinal hastalık olurken, bunu lazer saldırıları takip etmektedir.

Helikopter, Karikatür, Uçmak, Uçan, Havacılık, Pervane

Yardımcı pilot uçak indirebilir mi?

Acil bir durumda uçağı güvenli bir şekilde indirme konusunda eğitimli ve tecrübelidirler. Kaptan kadar her an uçak kontrollerini devralmaya hazır ve bilgilidirler.

Neden kokpitte iki pilot gereklidir?

Her uçuşta iki pilotun olmasının birincil nedeni güvenliktir. Pilotlardan birine bir şey olursa, uçağın kontrollerini devralacak başka biri kokpitteki diğer pilot olmalıdır. Ayrıca, kokpitte görevli iki pilot olması uçuşa ilişkin önemli hususlarda pilotaj kararları alırken ikinci bir görüş sağlayarak pilot hatasını minimumda tutmaktadır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir