INAD Yolcu Nedir?

INAD yolcu İngilizce’si Inadmissible Passenger yani Kabul Edilemez Yolcu anlamına gelmektedir. INAD yolcu, bir ülkenin ilgili otoriteleri tarafından o ülkeye girişine izin verilmeyen yolcudur.

Bu havacılık terimi, uluslararası havalimanlarında kullanılmaktadır. Sivil havacılık kurallarına göre, INAD edilen yolcu, hava yolu şirketi tarafından ülkeye geri götürülür. Yani, kabul edilemeyen yolcunun sorumluluğu, direkt olarak yolcuyu INAD olduğu noktaya getiren havayolu şirketine aittir. Burada havayolu şirketi, yolcunun geri dönüşü için gerekli işlemleri yapmakla mükelleftir.

Eğer ki geri dönüş için yolcunun elinde geçerli bir bileti varsa, havayolları tarafından bu bilet üzerindeki tüm kısıtlamalar kaldırılarak dönüş yolculuğu için kullanılabilir. Fakat yolcunun elinde geçerli bir bilet yoksa, havayolu şirketi son varış noktasına kadar yolcuya bilet düzenlemek zorundadır.

INAD yolcuların pasaport, bilet, seyahat belgesi gibi evraklarının kontrolü yapılarak uçağa alınır. Uçuş operasyonu sırasında INAD, DEPU gibi özel yolcular hakkında kabin amirine bilgi verilir. Evrakları teslim edilir.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir