Apron Nedir?

Bir havaalanında uçakların parklandırılmaları, akaryakıt ikmalleri, yolcu, yük, posta ve kargonun indirme ve yükleme işlemleri ve bakımlarının yapılabilmesi için ayrılmış sahalardır.

Apronlar, emniyet ve güvenlik açısından oldukça önemli olduğundan sıkı bir şekilde denetlemeye tabii tutulur. Bu yüzden apronlar genellikle halka açık değildir ve erişim sağlamak için özel izin alınması gerekebilir. Türkiye’de bu izinler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.Yalnızca belli başlı hava meydanı personeli aprona girebilir. Bunun haricinde aprona girmek kesinlikle tehlikeli ve kurallar çerçevesinde yasaktır. 

Apronun kullanımı, apron yönetim hizmeti (apron kontrolü veya apron danışmanlığı) tarafından kontrol edilebilir. Havalimanı ve havayolu şirketlerine bağlı olarak çalışan bu departmanlar aracılığı ile apron kullanıcıları arasında koordinasyon güvenli şekilde sağlanabilir.

Ayrıca apronlar, çok temiz tutulan havaalanı sahalarıdır. Apronda özellikle uçağın yürüyen aksamına zarar verebilecek herhangi bir cisim bulunmaması konusunda azami dikkat gösterilir. Apronda sigara içmek, alev alabilecek ya da kıvılcım çıkarabilecek materyal taşımak, izinsiz giriş yapmak ve reflektörlü yelek gibi gerekli önlemleri almadan dolaşmak katiyen yasaktır.

Apron, ICAO tarafından manevra sahasının bir parçası olarak tanımlanmaktadır. Apronu kullanan tüm araçlar, uçaklar ve kişiler “apron trafiği” olarak adlandırılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir