Loadsheet Nedir?

Loadsheet, Türkçe’de Yükleme ve Düzenleme formu olarak geçer. Uçakların taşıyacağı yük ve denge hesaplamalarının maksimum ve minimum değerlerinin bulunduğu bir evraktır. Bu evrakta üzerinde denge ölçümlerine göre hesaplamalar ve yüklere ilişkin ağırlıklar yer alır. Uçağa yüklenen yolcu/yük miktarını ve dağılımını, bu dağılıma göre uçağın denge noktasının (Center of Gravity) konumunu gösterir. Her havayolu şirket özelinde değişiklik gösterebilen evraktır, fakat genel olarak aynı amaca hizmet eder.

Loadsheet evrakları havayollarının yer hizmetleri görevlilerince hazırlanır. Yer hizmetlerinde harekât memurları tarafından hazırlanan loadsheet uçağın kaptanına operasyon sırasında sunulur. Uçuş güvenliği için kıymetli bir evrak olan Loadsheet kaptana; “center of gravity” olarak tabir edilen “hava aracının ağırlık merkezini” rakam olarak deklare eder, ayrıca uçak içerisindeki yolcu, bagaj, kargo ve diğer yüklerin dağılımlarını resmî olarak bildirir. Bu bilgiler kaptanın alacağı operasyonel aksiyonlar konusunda yardımcı olur.

Uçağın bir sonraki limana gitmek üzere kalkış yaptığı sırada ineceği limana bu bilgiler gönderilerek, uçağın yük ve denge hesaplamaları aktarılır. Uçakların varış destinasyonlarına iniş yaptıktan sonra, yerde kalış süreleri oldukça azdır. Dar gövdelerde 45 dakikalara kadar kısa olan bu süre zarfında uçağın yeni operasyonu için kalkışa hazır olması gerekmektedir. Uçuş evraklarının önceden gönderilmesi sayesinde uçak henüz yeni piste inmeden belli hazırlıklar yapılır ve operasyon her açıdan hızlanabilir.

Aşağıda örnek bir Loadsheet paylaşılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir