Steril Kokpit Nedir?

“Steril kokpit”, modern jet uçağı operasyonlarında önemli bir kavramdır. Özellikle Covid sonrası hijyen bilincinin arttığı bu günlerde, belki de bu terim kulağa hijyen veya tıbbi açıdan sterilize olmayı çağrıştırabilir. Fakat düşündüğünüz gibi değil. “Steril kokpit”, uçuş aşamalarında pilot konsantrasyonunu sağlamak için getirilen bir güvenlik önlemidir.

Gelin daha ayrıntılı açıklayalım…

“Steril kokpit” nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, ‘steril kokpit’ kuralları, uçuşların en kritik bölümlerinde uçak kokpitinde gereksiz konuşmaların yapılmasını yasaklamaktadır. Bu genellikle taksi, kalkış, yaklaşma ve iniş aşamaları olarak 10.000 fitin altında geçerli olmaktadır.

10.000 fitin altında kokpit ekibinin uçağı uçurmaya odaklanması ve diğer ekip veya yolcular tarafından dikkatlerinin dağılmaması hayati önem taşır.

Steril bir kokpitte neler yapılamaz?

Steril bir kokpit için katı düzenlemeler, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) dahil olmak üzere birçok düzenleyici kurum tarafından tanımlanmaktadır. Genel olarak, pilotlar yalnızca uçağı güvenli bir şekilde uçurmakla ilgili eylemleri gerçekleştirmelidir,

Tabii ki, düzenlemeler ülkeler arasında farklılık gösterir, ancak genellikle aşağıdaki kısıtlamaları içerir;

  • Pilotlar arasında gerekli olmayan ve sosyal konuşmalar yasaktır.
  • Yemek yemek, kitap okumak gibi faaliyetler yasaktır.
  • Kabin ekibinin gereksiz dikkat dağıtmasına izin verilmez.
  • Genel yolcu anonsları yapılmamalıdır (genel brifingler veya çevredeki görülmeye değer yerler hakkında bilgi gibi).
  • Zorunlu olmayan nedenlerle yere veya şirkete aramalar yapılmamalıdır
  • Gereksiz evraklar bu safhada tamamlanmamalıdır.

“Steril Kokpit” kuralları ilk olarak 1981’de ortaya çıkmıştır. İlk olarak FAA tarafından Federal Havacılık Yönetmeliklerine dahil edilmiştir. Avrupa Birliği ise bunu benzer düzenlemelerle bu kuralı takip etmiştir.

Aslında bu kural, birkaç kazaya ilişkin soruşturmaların pilotun dikkatinin dağılmasının bir rol oynadığını göstermesinin ardından ortaya çıkmıştır. En iyi bilinenlerden biri, 1972’de Charlotte Douglas Uluslararası havaalanına yaklaşırken düşen Eastern Airlines Flight 212’dir. Kaza soruşturması sonucunda, kazanın hemen öncesinde pilotların sohbet ettiği ve yakınlardaki Carowinds Eğlence Parkı’nın yerini bulmaya çalıştığı öğrenilmiştir. Kısacası, kazanın ana faktörü uçuşun son aşamasındaki dikkat dağınıklığıdır.

Kaynak:

  • simplyflying.com
  • skybrary.aero

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir