Side Step Yaklaşma Nedir?

Side Step uçağın yakın aralıklı paralel pistlerden birine yaklaşmayı gerçekleştirdiği ancak aslında diğerine indiği bir Aletli Uçuş Kuralları (IFR) yaklaşma profilidir. Bilindiği üzere pek çok hava meydanında paralel pist bulunur. Fakat her pist için bir aletli uçuş yaklaşma prosedürü olmayabilir. Bu durumda Side Step manevrası kullanılarak bu piste de iniş yapılması mümkün olur. Nasıl mı? Detaylı açıklayalım..

Hava meydanlarında yaklaşma prosedürleri genelde hassas ölçümlerle kurulmuş yer istasyonlarından oluşur. Bunun en bilinen ve de en çok kullanılan örneği Instrument Landing System olarak adlandırılan kısaca baş harfleri ile ILS olarak kısaltılan hassas sistemdir. ILS hassas yaklaşma sistemi uçağa yatay ve dikey olarak kılavuzluk yapar ve böylece iniş pistine kolayca yaklaşma imkânı sağlar. Ancak bu sistemin kurulum ve idamesi oldukça maliyetlidir. Bu yüzden birden çok pistin olduğu durumlarda paralel yerleşen pistlerin hepsinde ILS yaklaşma usulü bulunmayabilir. Bu durumda hava aracı iniş yaparken hassas sistemin olduğu paralel pistin ILS prosedürünü kullanarak ve de belirlenen minimumları arttırarak (MDA) yaklaşma yapabilir. Şunu da belirtmekte fayda var ki, bu manevranın kullanımı sadece maliyet esaslı değildir. Herhangi bir pistte çalışma olması, ILS kullanılan pistin kapalı olması veya trafik yoğunluğu sebebi gibi durumlarda da kullanılabilir.

Side Step yaklaşımı hava trafik kontrolörlerine büyük bir esneklik sağlayarak yoğunluğun azaltılmasına katkı sağlar.

Fakat her paralel pistte side step uygulanabilir mi? -Hayır.

Şöyle ki, side step için paralel pistlerin birbirinden en fazla 1200 feet mesafede olması gerekir. Bu kural ülkelerin AIP’sinde detaylandırılır. Pilotlar hava trafik kontrol üniteleri tarafınca bu yaklaşım için klerans almalıdır. Hava trafik kontrol ünitesi hava aracını bu prosedürün uygulanması için serbest kılmalıdır. Örneğin:

“Cleared ILS runway 8 left approach, side−step to runway 8 right.”

Pilotlar bu kleransı aldıktan sonra Side Step manevrasın pist görüntüsü alınmasını takiben başlatmalıdırlar. Side step için yaklaşma minimumu olarak Minimum Descent Altitude(MDA) kullanılır. Bu minimum genelde meydan turu minimumu dediğimiz circiling minimumdan daha düşük olmakla birlikte prosedürde yayınlanan Decision Altitude (DA) dan her zaman yüksektir. Bazı meydan yaklaşma chartlarında ise Side Step minimumu ayrıca yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir