Sublo Nedir?

Sublonun ne olduğuna ilişkin tanımlama yapmadan evvel uçakların ne gibi durumlarda tahditlenebileceğini bilmek gerekir. Bir uçak hava şartları, pist mukavemeti, meydan yükseltisi veya benzeri anlık olarak yayınlanan notam bazında ağırlık tahdidi yaşayabilir. Aynı zamanda yük ve harekâtın önemli bir konusu olan balans ayarlamaları da yine bir uçağın yük ve yolcu dengesi üzerinde tahdit oluşturabilmektedir.

Uçağın bu gibi yük taşımasına engel durumlarında veya taşınacak yükün balans nedeniyle konumlandırılmasına kural koyan durumlarda uçaklarda sublo tutulur. Yani, uçaklarda bazı koltuklar bloke edilir.

Kısacası sublo en basit tanımıyla uçakların tahdit nedeniyle tam kapasite kullanılamadığında yapılan koltuk blokeleridir. Bu şekilde uçak koltukları satışa açılır.

Örneğin, aşağıdaki şekilde bir uçağa ait koltuk konfigürasyonu görüyorsunuz. Bu konfigürasyonda arka koltuklar renklendirilmiştir. Yani, havayolu şirketi bu koltuklarda sublo tutmuş ve satışa kapatmıştır. Bu şekilde bir oturma düzeninin yapılma amacı genellikle yükün fazlasıyla arka kompartımana yüklenmesi olmaktadır. Bu yüzden dengenin sağlanabilmesi açısından arka koltuklar bloke edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir