Zone Boarding Nedir?

Havayollarının hepsi temelde aynı şeyi yapsalar da, işin aslı yolcular bir yerden diğerine taşınırken havayollarının bu görevlerini yerine getirme biçimleri büyük ölçüde değişebilir. Özellikle de uçağa alınma noktasında!

Boarding, uçağa alınma noktasında son kontroldür. Uçağın kalkış saatinde belli bir süre önce uçağın yolcular için anons vermesi ile beraber yolcular son kontrol noktasından sırayla geçerler ve görevli tarafından yönlendirilerek uçağa binerler. Fakat yolcuların konforlu şekilde yerleşmesi ve bu yerleşmenin seri biçimde gerçekleşip uçağın gecikmesine mahal vermemesi adına havayolları bir takım yöntemler uygular. Buna havacılık camiasında zone boarding denilir.

Örnek olarak American Airlines zone boarding uygulamasını ele alalım. American Airlines, artan sırada numaralandırılmış dokuz farklı biniş grubuna sahiptir. Birden dörde kadar olan gruplar, first class veya business yolcular, sık uçan yolcu statüsünde yolcular veya askeri ordu görevli yolculardan oluşur. Bunların uçağa alınmasının ardından, beşinci grup “Ana Kabin Ekstra” grubudur ve yer numarasını takiben sekizinci gruba kadar birlikte uçağa alınırlar. Sonuncu grup ise temel ekonomi grubu diye adlandırılan kabin eşyası olmayan ekonomi sınıfı yolculardır.

Kısacası zone boarding uygulaması ile uçağa binecek olan yolcular gruplara ayrılır ve uçakta bölgelere göre düzenlenerek öncelikli gruplar uçağa alınır. Böyle bir uygulama, uçağın hızlı çevrimini sağlayacak, böylece uçağın yerde kalma süresini kısaltacak ve yolcular açısından da sırayla konforlu bir yerleşim sağlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir