Havayolları Seyahat Amacının İş mi yoksa Eğlence için mi Olduğunu Neden Sorar?

Genellikle bir seyahat planlarken ve de bilet rezervasyonu yaparken, havayolu şirketinin size sorduğu ilk soru, yaptığınız seyahatin iş için mi yoksa zevk için mi olduğudur. Bu soruyu neden sorduklarını hiç düşündünüz mü? Sizce bu sorunun cevabı ile ne gibi bir sonuca ulaşmaya çalışıyorlar dersiniz?

Şöyle açıklayalım…

Havayolları seyahat amacınızı merak ediyor, çünkü çoğu havayolu bunu bir tür pazarlama stratejisi geliştirmek için kullanıyor ve de ayrıca sizin gelirinizi nasıl ayırdığınızı bilmek istedikleri için yapıyor. Yapılan profesyonel ve akademik çalışmalara göre eğlence amaçlı seyahat eden yolcular seyahatlerine daha az ödeme yapmaya eğilimlidir. Fakat iş seyahati yapan yolcuların genellikle bilet ücretini şirketleri ödedikleri için ücrete karşı görece daha duyarsız tutum sergilerler. Bir anlamda iş seyahatinde olan yolcular bir uçuş için çok para ödeyebilirken, tatilciler seyahatlerinde mümkün olan en düşük tutarı ödemek isterler.

Havayolları, birbirinden çok farklı olan bu iki tür yolcu profiline hizmet vererek karlarını maksimize etmenin bir yolunu bulma niyetindedirler, bunu yapmanın en pratik yolu ise fiyat farklılaştırmasıdır. Bu bir tür pazarlama stratejisidir. Fiyat farklılaştırması benzer ürünler için farklı tüketicilere farklı fiyatlar koymaktır. Böylece farklı müşteriler saptanabilmeli ve farklı fiyatlar ödemeleri sağlanabilmelidir. Bunun da ilk yolu havayollarının size yönelttiği bu sorudan geçer 🙂

One thought on “Havayolları Seyahat Amacının İş mi yoksa Eğlence için mi Olduğunu Neden Sorar?

  • 17 Nisan 2023 tarihinde, saat 15:18
    Permalink

    Cok iyi anlatilmis, bende niye sorup duruyorlar derdim.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir