VASI Nedir?

VASI, ‘Visual Approach Slope Indicator‘ kavramının akronimidir. ‘Görsel Yaklaşım Eğim Göstergesi’ iniş için yaklaşma esnasında pilotlara emniyetli süzülüş hattını muhafaza etmelerinde yardımcı olan ışıklı, görsel bir sistemdir.

Bu ışıklar gündüz 3-5 milden ve geceleri 20 mil veya daha fazlasına kadar görülebilir. VASI’nin görsel süzülme yolu, uzatılmış pist merkez hattının artı veya eksi 10 derece içinde ve pist eşiğinden 4 NM’a kadar emniyetli bir engel açıklığı sağlar.

Bir pilotun görünmez dikey yaklaşma yoluna uyum sağlamasına yardımcı olan VASI’ler, pistin yaklaşma ucunun yanına monte edilmiş bir dizi ışıktır. Bir pilot, çok yüksek veya çok düşük seviyede olup olmadığını bu ışıklar sayesinde anlar. Şöyle ki iki çubuklu VASI, bir pistin kenarı boyunca üst üste yerleştirilmiş iki paralel ışık çubuğundan oluşur. Aşağıdaki şekilde VASI sistemleri daha net açıklanmıştır.

Havaalanlarında bulunan bir diğer standart sistem, yan yana yerleştirilmiş dört ışıktan oluşan PAPI’lerdir. PAPI’ler ile ilgili detaylı bilgi için “PAPI Nedir?” içeriği incelenebilir. VASI’ler ve PAPI’ler, dünyadaki en yaygın glidepath sistemleridir. Dünyanın tüm büyük havaalanlarında PAPI ve VASI’ler kuruludur. Yalnızca çok küçük veya özel havalimanlarında bu tür hizalama ışık sistemleri bulunmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir