Deporte Yolcu Nedir?

Deporte yolcu, aslında sınır dışı edilen yolcudur. Daha net ifade ile, yaşadığı ülkenin vatandaşı olmayıp kendi ülkesine ya da başka bir ülkeye hava yolu aracılığı ile yollanan kişilere deporte yolcu denir.

Daha resmi ifade ile, deporte yolcu, bir ülkenin otoriteleri tarafından yasal olarak o ülkeye girmesine izin verilmiş ya da o ülkeye yasal olmayan yollardan girmiş bulunan, ancak daha sonra ilgili ülke yetkililerince o ülkede daha fazla kalmasında sakınca görülerek ihraç edilen kişidir. Burada ihraç edilmesinin farklı nedenleri olabilir. Bu nedenler vize geçerliğinin bitmiş olması, ağır ceza suçlusu olması, kaçak yolcu olması gibi nedenler olabilir.

Deporte yolcular refakatli ve refakatsiz taşınabilmektedir. Refakatli deporte yolcular havayollarını temsil eden bir çalışan ve gerekirse bir polis ile, refakatsiz deporte yolcular ise güvenlik gereği eğer mümkünse yolculardan ayrı bir bölgede oturtularak taşınmaktadır.

Havayolu şirketlerinin rezervasyon mesajında deporte yolcular DEPA veya DEPU kodları kullanılarak belirtilir. DEPA, Accompanied Deportee Passenger yani Refakatli deporte  ya da Eşlik edilen yolcu anlamına gelirken, DEPU Unaccompanied Deportee Passenger yani Refakatsiz deporte ya da Eşlik edilmeyen yolcu anlamındadır.

Uçuş operasyonu sırasında sınır dışı edilen yolcu ile ilgili Kaptan’a yazılı bilgilendirme yapılmalıdır. Sınır dışı edilen yolcunun diğer yolculara zarar verme ihtimaline, şirket ilkelerine göre işlem yapılmadığı kanaatine ve yolcunun uyuşturulması hallerine göre kaptan pilotun yolcuyu uçuşa almama hakkı vardır.

Kaynak:

  • web.shgm.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir