Hamileyken Uçakla Seyahat Edilir mi?

Hamile kadınların uçakla seyahat etme konusunda pek çok şüpheleri olmaktadır. Nihayetinde, bebek için risk oluşturup oluşturmadığına ilişkin bazı tartışmalar hala gündemini korumaktadır. Fakat doktorunuz tarafından hamileyken uçakla seyahat etmenize izin veriliyorsa güvenle uçabilirsiniz.

Uçakla seyahat sadece hamileliğin ilerleyen haftalarında riskli olabilmektedir. Genel olarak, 27. haftaya kadar olan hamileler doktoru da uygun gördüğü sürece normal şekilde seyahat edebilirler. Hem yerel hem de yurt dışı uçak seyahatlerini bu haftaya kadar yapabilirler. Ancak uçak bileti alırken hamile olduğunuzu havayolu şirketine bildirmeniz gerekmektedir.

Özellikle 28. haftadan itibaren hamileyken uçakla seyahate izin veren sağlık raporu ibraz edilmesi gerekmektedir.  Bu süre bazı havayolları için daha erken de olabilir, bu nedenle, bu konuyu çevreleyen politikalar hakkında seyahat öncesi havayolu ile görüşmeniz önerilir. 36. haftadan itibaren ise tıbbi bilgi formunun gönderilmesi de gerekebilir. Belge, uçakla seyahatinizden 10 gün öncesine kadar hazırlanmalı ve uçuştan 48 saat önce gönderilmelidir. Tıbbi bilgi formunu nerede bulacağınızı merak ediyorsanız, uçtuğunuz havayolunun web sitesini inceleyin, oradan indirilebilirsiniz. Tabii ki tüm bunlar hamileliğinizin son gününe kadar uçacağınız anlamına gelmez. Hamileliğinizin son zamanlarındaysanız, sorumlu doktor eşlik etmelidir. Genel olarak 39. haftadan itibaren hamile kadınların uçakla seyahat etmesine izin verilmez. Ayrıca, doğumdan sonra anne ve bebek ancak 8. günden sonra seyahat edebilirler.

Bu arada kesin bir kural olmasa da doktorlar arasında bazı tavsiyeler vardır. Doktorlar hamile kadınların 3. aydan itibaren uçakla seyahat etmesinin daha sağlıklı olduğunu savunmaktadır. 3. aydan önce, fetüsün hala oluşum aşamasında olduğu için uçakla seyahatin riskli olabileceğini iddia eden görüşler vardır. Zaten bu ilk dönemde hamile kadınların çoğu mide bulantısı ve baş dönmesi gibi pek çok rahatsızlık hissettiğinden uçakla seyahat konforlu olmayacaktır.

Hamileyken uçak yolculuğu yapacaksanız, kanatlara yakın ya da ön koltukları talep etmenizi öneririz. Böylece uçağın hareketini daha az hissedeceksiniz. Ayrıca hamilelikte emniyet kemeri takmak ile ilgili olarak, her zaman karnınızın altında takmaya özen göstermelisiniz. Rahat ayakkabılar ve bol giysilerle seyahat etmeli ve klimanın sizi üşütebileceği ihtimalini düşünerek bir ceket yanınıza almalısınız. Unutmayın siz üşürseniz minik bebeğiniz de bunu hisseder 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir