Transfer Yolcu ve Transit Yolcu Nedir?

Bu iki terim birbiri arasında fazlasıyla karıştırılıyor olsa gerek… Aslında keskin çizgiyle ayrılan bir durumları var. Nedir derseniz, hemen cevap verelim…

“Uçakları”

Gelin şimdi şöyle açıklayalım…

İstanbul’dan New York’a aktarmalı seyahat edeceğinizi varsayalım. İstanbul Havalimanı’ndan New York John F. Kennedy Havalimanı’na seyahatinizde Berlin Tegel Havalimanı’nda duraklama yapacaksınız diyelim. Eğer ki bu duraklama sırasında  24 saati aşmayacak şekilde uçağınızı veya havayolunuzu değiştirecekseniz, yani New York’a giden uçuşun numarası farklı ise siz “transfer yolcu” olarak adlandırıyoruz.

Fakat, İstanbul Havalimanı’ndan New York John F. Kennedy Havalimanı’na seyahatinizde Berlin Tegel Havalimanı’nda duraklama yapıp aynı uçakla veya aynı uçuş numarasıyla seyahate devam ediyorsanız “transit yolcu” olarak tanımlanıyorsunuz.

Transit yolcu olarak, ilgili uçuşunuz ground time’ı yani yerde kalma süresi uzun ise ilgili yer hizmetleri tarafından size transit kart verilir ve transit salona alınırsınız. Böylece siz transit salonda beklerken uçağın ikmal işlemleri tamamlanır ve ardından tekrar aynı uçağa alınarak transit işleminiz tamamlanır. Fakat uçuşunuzun ground time’ı yetersiz ise uçaktan indirilmezsiniz. Uçağın gerekli ikmal işlemleri siz uçaktayken tamamlanır. Çünkü uçağın kalkış vakti gelecektir, yolcuları indirip tekrar bindirmek uzun süreceği için gecikmeye sebebiyet verebilir. Bu arada transit yolcu olduğunuzda size ait bagajlar da uçaktan indirilmez.

Bagaj demişken şu noktaya da dikkat çekmekte fayda var… Eğer havayolu şirketi değiştiriyorsanız bagajlarınızı terminalde alıp almayacağınız konusunda mutlaka İlgili havayolu şirketinize danışmalısınız. Bazı havayolu şirketleri bagajları otomatik olarak uçağa transfer ederler. Böylece siz bagajınızı almanıza gerek kalmadan havayolu şirketi bagajları devam uçuşunuza otomatik olarak aktarır. Fakat siz siz olun, bagaj etiketinizi kontrol edin, prosedürün böyle işleyip işlemediğini teyit edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir