GPS Jammer Nedir?

GPS Jammer bir tür sinyal bozucu ya da sinyal karıştırıcı olarak adlandırılır ve bir alıcı-verici sisteminde aradaki iletişim ortamını bozmaya neden olur ( – GPS Nedir?) .GPS Jammer kullanmanın nedenleri çeşitli olabilir. Başlangıçta bu sistem hükümet tarafından askeri kullanım için tasarlanmıştır. Askeriyede araç konumunu gizlemek, bir görevin başarısı için çok önemli olabilir. GPS bazlı cihazlar, askeri mahremiyet, artırılmış güvenlik ve yüksek riskli durumlarda genel bir avantaj sağlayan bir pelerin görevi görmektedir. Siviller arasında ise bazı hız yapan sürücülerin polis tarafından tespit edilmesini kolaylaştırmak için sinyal bozucu cihazlar kullanabilir. Ancak bu amaçlarla tasarlanan GPS Jammer’ların kötü niyetli olarak kullanılması da oldukça muhtemeldir. Kısacası GPS Jammer, GPS uydu sinyallerini etkin şekilde engellemek için kullanılan bir alettir. Aşağıda da örnek bir resmi verilmiştir.

Son yıllarda, pilotlar tarafından NASA’nın havacılık güvenliği raporlama sistemine GPS sinyal kaybı veya ticari uçaklar için GPS bozulma olaylarına ilişkin dosyalanan raporların sayısı artmıştır. Özellikle uluslararası yayınlanan raporlarda bu tür GPS sinyal kesintilerinin Kahire, Türkiye ve Kuzey Kore’de daha yaygın olduğunu belirtmektedir.

Bildiğiniz üzere, uçaklar Küresel Navigasyon Uydu Sistemi (GNSS) teknolojisini giderek daha fazla kullanmaktadır. Ayrıca giderek daha fazla operatör gelişmiş Performansa Dayalı Navigasyon (PBN) prosedürlerinden ve Hava Seyrüsefer Hizmeti tarafından konuşlandırılan uydu tabanlı navigasyon teknolojilerinden yararlanmaktadır. Bu sayede, geleneksel radyo seyrüsefer yardımcıları ve havadan yere tabanlı navigasyon sistemleri yerine, uçaklar gelişmiş navigasyon teknolojisi ile daha güvenli uçmaktadır.

Ancak GPS uyduları tarafından kullanılan sinyal, kasıtlı olarak askeri bir tatbikatla veya kötü niyetli bir kişi tarafından veya da yanlışlıkla GPS tabanlı araç izleme teknolojisinin sinyallerini karıştırmaya çalışan bir kamyon şoförü tarafından müdahale edilirse ne olur dersiniz?

Olayı şöyle daha net açıklayalım…  Uçak normal rotasını seyrederken pilotlar uçuş yönetim bilgisayarı dediğimiz Flight Magament Computer’dan “GPS INVALID L, R” uyarısı alır, yani “GPS çalışmaz” uyarısı!  Yani uçak havadayken konumunu doğru vermez ya da başka bir deyişle pilotu yanıltır. GPS çalışmaz uyarısı ile pilotlar konum bilgilerine güvenemez. Çünkü bu tür olaylarda, GPS tabanlı navigasyon sistemleri ya tamamen sinyal kaybına uğrar ya da daha endişe verici bir şekilde uçağın konumunu yanlış bildirir. Bu sinyal kaybı Cessna 172’lerden Airbus A300’lere kadar değişen uçaklarda yaşanabilir ve pilotlar bu olayları rapor etmekle mükelleftir. GPS sinyal kaybı yaşandığı zaman, tüm pilotların durum hakkında bilgilendirilmesi için NOTAM’a yazılmalıdır. NOTAM’da bu tür bir uyarı; yolcu uçakları, askeri uçaklar veya özel küçük uçaklar dahil olmak üzere tüm pilotlar tarafından okunacaktır.

Peki, pilotlar bir GPS kaybı yaşadıklarında ne yapıyorlar dersiniz? Genel prosedür en yakın meydana iniş yapmak yani konumunda en yakın bulunan bir destinasyona divert etmek olacaktır.

Bizler bu cihazı satın alabilir miyiz diye sorarsanız onu da hemen şöyle cevaplayalım… Bu cihazlar internet üzerinden bile satın alınabilmektedir.  ABD’de böyle bir cihaza sahip olmak yasa dışı olmasına rağmen, diğer ülkelerde mevzuat daha az katıdır. Örneğin Birleşik Krallık’ta bir GPS sinyal bozucu çalıştırmak yasa dışı iken, bir GPS sinyal bozucuya sahip olmak yasaldır. Ülkemizde ise GPS Jammer’ların yani bu sinyal bozucuların perakende satışı, iletişim özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle yasaklanmış durumdadır. Ancak talep artışının da etkisiyle internet üzerinden bu ürünleri satan pek çok şirket de bulunmaktadır.

Kaynak:

  • aviationtoday.com
  • flightglobal.com
  • geotab.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir