Hava Kargo İşletmelerinin Sınıflandırılması

Hava kargo pazarında faaliyet gösteren taşıyıcılar belli kategoriler çerçevesinde değerlendirilmektedir. Hava kargo sektöründe, kargo taşıyış biçimleri ile ilgili olarak işletmeler temelde 4 tip kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar şekilde de görselleştirildiği gibi; kombine taşımacılık yapan hava kargo işletmeleri, sadece kargo taşıyan hava kargo işletmeleri, kapıdan kapıya taşımacılık yapan hava kargo işletmeleri ve aracı hava kargo işletmeleridir.

Kombine taşıyıcımacılık yapan hava kargo işletmeleri: Hava kargo taşımacılığı sektöründe açık bir şekilde en önemli grubu hem yolcu hem de kargo taşımacılığı yapan tarifeli hava yolu işletmeleri oluşturmaktadır. Söz konusu bu işletmelere kombine taşıyıcılar adı da verilmektedir. Kombine hava yolu işletmeleri üç çeşit hava kargo hizmeti sunmaktadırlar. Yolcu ve kargoyu bir arada taşıyabildikleri gibi yalnızca yolcuyu ya da yolcunun talebinin az olduğu zamanlarda da yalnızca kargo taşımacılığını gerçekleştirmektedirler.

Sadece kargo taşıyan hava kargo işletmeleri: filolarında bulunan kargo uçakları ile hem tarifeli hem de charter taşımacılık hizmeti veren hava yolu işletmeleridir.

Kapıdan Kapıya Taşımacılık Yapan Hava Kargo İşletmeleri: hizmet anlayışı açısından hava kargo sektörünün en hızlı ve dinamik oyuncularıdır. FedEx, DHL, TNT ve UPS gibi sektör lideri kargo işletmeleri bu sınıfa girer ve kapıdan kapıya hizmet sağlarlar. Kombine taşımacılık sadece havalimanında havalimanına taşımacılık anlayışını benimserken, kapıdan kapıya taşımacılar daha yüksek kalitede bir hizmet sunmaktadır.

Aracı Hava Kargo Acenteleri: hava kargo şirketi ile gönderici arasındaki bağlantıyı sağlayan şirketlerdir. Tıpkı yolcu taşımacılığındaki seyahat acenteleri ve tur operatörleri gibi aracı işletme olarak çalışırlar.

Kaynak:

  • Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi, Hava Kargo Ve Tehlikeli Maddeler Dersi, Ankara, 2014

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir