Uçak İçinde Evcil Hayvan Taşınır mı?

Uçak içinde kabin bölümünde yolcu beraberinde evcil hayvan olarak sadece kedi, köpek ve küçük ötücü kuşlar denilen muhabbet kuşu, kanarya gibi hayvanlar taşınabilir. Evcil hayvanlar kabin içinde taşınacaksa yolcular kafesteki evcil hayvanlarını öndeki koltuğun altına muhafaza ederler, ayrıca sadece acil çıkış kapısı veya bebek puseti takılabilen sıralar dışında koltuk seçimi yapabilirler.

Yolcu kabin içinde veya kargo bölümünde canlı hayvan taşıtmak istiyorsa ise rezervasyonun uçuş saatinden en geç 6 saat öncesine kadar yapılması ve onaylı olması gerekmektedir. Bu süre havayolları bazında farklı olabilir, bu yüzden seyahat öncesinde bu zorunluluğu havayollarının web sitesinden kontrol etmekte fayda vardır. Çünkü uçak tiplerine göre kabinde taşınabilecek canlı hayvan sayısı sınırlıdır, bu yüzden havayolları sefer saatinin çok öncesinde bu konuda bilgi almak ister.

Yolcu beraberinde seyahat edecek olan evcil hayvanının uçağa kabul işlemleri, check-in kontuarlarında yaptırılabilir. Bu işlemler yapılırken evcil hayvana ait sağlık belgesi ve aşı kâğıdı gibi evraklar mutlaka kabul işlemleri sırasında yolcunun yanında bulunmalıdır. Bir önemli ayrıntı da evcil hayvanlar, yolcu bagaj hakkına dâhil değildir ve ekstra ücrete tabi tutulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir