Uçak Her İki Motor da Arızalanırsa İnebilir mi?

Bir yolcu uçağı, tüm motorları arızalansa bile mükemmel şekilde süzülür ve güvenli inişini gerçekleştirir, korktuğunuz gibi öylece gökten düşmez. Uçaklar, motor gücü olmadan bile havada süzülmelerine izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Genellikle kuş çarpmaları motorların arızalanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bir uçağın her iki motoru da kaybetmesinin ilk ve en yaygın nedeni kuş çarpması olduğu söylenebilir. Kuş çarpması ise büyük olasılıkla uçak havalanırken veya inerken meydana gelir ve genellikle kaz veya martı gibi büyük kuş sürülerinden kaynaklanır.

Kuşlar motorlara girdikten sonra fanlar hızlıca devreye girer ve motorlar anında arızalanır. Fakat uçaklar bir ram hava türbini (RAT) ile donatılmıştır. Uçak motor arızasını algıladığında türbin göbekten düşer ve altından geçen havadan güç üretir.

Peki, böyle bir durumda uçak nereye iner?
Kaptan, yardımcı pilottan derhal bir hasar değerlendirmesi isteyecek ve fanların dönüp dönmediğini görmek için uçuş aletlerine bakacaktır. Motorları kaybettiğini anladığı durumda, kaptan motorları yeniden çalıştırmaya çalışmakla zaman kaybetmeyerek, inmek için en iyi yeri arayacaktır. Çoğu zaman, bu yer az önce havalandığı veya indiği havaalanı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir