PNR Nedir?

PNR, İngilizce adıyla Passenger Name Record’un baş harflerinden oluşan Türkçe karşılığı Yolcu İsim Kaydı olarak geçen bir tür rezervasyon numarasıdır. PNR kodu yolcuların bilet satın alma işlemi ardından yolcuya SMS ve e-posta ile gönderilmektedir. Gönderilen kod elektronik bir bilet için harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Bu sebeple özellikle online olarak yapılan bilet satışlarda telefon numarasının ve e-posta adresinin doğru yazılmış olduğundan emin olunmalıdır.

Airline Ticket Logo Images – Browse 6,914 Stock Photos, Vectors, and Video  | Adobe Stock

Kurallara göre bir PNR kodunda pek çok bilgi bulunur, fakat bazı bilgilerin bulunması zorunludur. Zorunlu olanlar; yolcunun adı, soyadı ve cinsiyetini tanımlayan isim bilgisi, uçuşun yapılacağı parkur, genellikle telefon numarası olarak verilen iletişim bilgisi, biletleme veya opsiyon bilgileri, PNR’ı oluşturan görevli kişinin adı gibi bilgilerdir.

PNR kodu sayesinde biletin çıktısı alınabilir, uçuş bilgileri ile ilgili değişiklikler yapılabilir, bilet kaybolursa yenisi çıkarılabilir ve pratik şekilde ek bagaj gibi ek hizmetler satın alınabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir