Havacılıkta Güvenlik mi? Havacılıkta Emniyet mi? Farkı Nedir?

Uçuşları etkin ve emniyetli bir şekilde yerine getirmek uçuş operasyonlarının en önemli amacıdır. Bu amaca giden yolda güvenlik ve emniyeti kavramları her zaman önemli bir rol oynar. Fakat sorun şu ki bu iki kavram birbiri ile fazlasıyla karıştırılır. Hatta birbirilerinin yerine kullanıldığı bile olmuştur, ancak kesinlikle güvenlik ve emniyet aynı anlama gelmez.

Havacılık endüstrisi için her zaman var olması gereken bu iki kavramın akılda kalması için şöyle düşünebilirsiniz. Güvenlik dış tehdide karşı korumak anlamındadır, hatta o yüzden askeri güçlerimiz güvenlik güçleri diye nitelendirilir. Çünkü silahlı kuvvetlerimiz, dış düşmanlara karşı kurulmuştur, bu yüzden güvenlik güçleri diye anılır. Emniyet ise içsel tehlikelere karşı korumak anlamındadır. Bu yüzden polis teşkilatımız için “emniyet gücü” ifadesi kullanılır.

Aynı mantık havacılıkta da geçerlidir. Uçuş güvenliği; uçuşun başlangıcından sonuna kadar uçuşu terör, saldırı, müdahale, vb. her türlü tehdide karşı korumak anlamına gelir. Uçuş emniyeti ise uçuş boyunca uçuş sistemleri ve uçuşun yapıldığı ortamlarda belirlenmiş kurallara uygun olarak uçulmasını sağlamaktır.

Kısacası her ne kadar bu iki kavram günlük hayatta birbirinin yerine kullanılsa da, teknik açıdan farklıdır, yani birbirinin yerine geçebilecek konular değildir. İngilizce’de bile Güvenlik,  “Security”e karşılık gelirken Emniyet, “Safety”e karşılık gelir. Peki, size bir soru; Havacılıkta emniyet mi güvenlik mi daha önemli?

Cevap veriyoruz; her ikisi de eşit derecede çok önemli. Her ikisi de daimi öğrenme ile geliştirilmesi ve alanında önem verilmesi gereken kavramlardır.

Kaynak:

Melih Başdemir, 2020, “Hava Yolu İşletmelerinde Uçuş Güvenliği Uygulamaları ve İyileştirme Önerileri”, Journal of Aviation,126-146

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir