Düşük Maliyetli Havayolu Ne Demek?

Düşük Maliyetli Havayolu, diğer havayolları gibi normalde ücrete dahil olan geleneksel hizmetleri sunmayan, dolayısıyla yolculara daha az konfor pahasına daha düşük ücretler sağlayan havayolu firmalarıdır. Bu geleneksel hizmetler ise genellikle bagajın ekstra ücretle taşındığı veya diğer premium taşıyıcılar tarafından sunulan yiyecek ve içeceklerin olmadığı varsa da ücrete tabii olduğu hizmetler anlamına gelir.

Düşük Maliyetli Havayolunu Daha Ucuz Yapan Nedir?

Düşük maliyetli taşıyıcılar, diğer havayollarına göre daha düşük işletme maliyeti yapısına sahiptir. Bu şirketler yolculara indirimli bilet fiyatları sunmakta, çok daha ucuza seyahat imkânı tanımaktadır. Peki, nasıl olur da aynı hizmeti daha ucuza verip sektörde büyük havayolları ile rekabet edebilirler? Şöyle ki yolculardan yemek, öncelikli biniş, önceden koltuk tahsisi ve bagaj gibi bir dizi hizmete ekstra ücret alarak bilet fiyatlarındaki sundukları ekstra indirim üzerinden bu kayıpları telafi ederler.

Ayrıca müşteri deneyimini doğrudan etkilemeyen çeşitli başka teknikler kullanarak da bilet fiyatında yaşadıkları kaybı tazmin edebilirler. Örneğin, düşük maliyetli havayolları yalnızca tek bir uçak tipiyle bütün filolarını kurarlar. Daha çok dar gövdeli küçük uçaklardan oluşan bu filoda, havayolları farklı uçak tipleri kullanmadığı için yıl içinde birtakım teknik ve kokpit eğitim masraflarında da kazanım sağlarlar. Ayrıca uçakların tedarik edilmesi ve yeniden satılması gibi faaliyetler de yine daha kolay olmaktadır. Öte yandan, düşük maliyetleri havayolları kariyerine yeni başlayan insanları işe almayı tercih ederler. Çünkü bu insanlar genellikle kariyerinde tecrübe kazanma odaklıdırlar ve başlangıçta düşük ücrete aldırmazlar. Düşük maliyetli havayollarının nasıl para kazandıklarına detaylı bakmak  istiyorsanız Düşük Maliyetli Havayolları Nasıl Para Kazanıyor yazımıza bir göz atın deriz.

En İyi Düşük Maliyetli Taşıyıcılar Kimler?

Düşük maliyetli havayolları, “bütçe havayolları” veya “indirimli havayolları” gibi bir dizi farklı isim de kullanmaktadır. Ülkemizde yıllardır en başarılı düşük maliyetli taşıyıcı Pegasus Havayollarıdır. Dünya çapında da hizmet veren bir dizi düşük maliyetli taşıyıcı vardır. Worldairlineawards.com’un geçtiğimiz yıl için yaptığı sıralamada dünyanın en iyi 20 düşük maliyetli havayolu aşağıda sıralanmıştır. İşte 2021’in en iyileri…

 1. AirAsia
 2. Southwest Airlines
 3. Scoot
 4. Vueling Airlines
 5. IndiGo
 6. EasyJet
 7. Jetstar Airways
 8. Ryanair
 9. Jetstar Asia
 10. Flynas
 11. Peach
 12. Eurowings
 13. Norwegian
 14. Air Canada rouge
 15. Jet2.com
 16. SpiceJet
 17. JetSmart
 18. Spring Airlines
 19. Air Arabia
 20. Wizz Air

Kaynak:

 • https://www.worldairlineawards.com/worlds-best-low-cost-airlines-2021
 • https://www.travelperk.com/corporate-travel-glossary/low-cost-carrier/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir