Havayoluyla Ulaşımın Avantajları

Son yıllarda, hava yolculuğu daha telaşlı ve bazı yolcular için daha az çekici hale geldi. Bir de üstüne pandemi eklenince insanlar havayolculuğundan korkar oldu. Daha sıkı güvenlik düzenlemeleri de işin cabası tabii. Tüm bunlar daha uzun beklemelere neden oldu. Yükselen yakıt fiyatları ve pandemi dönemindeki durgunluk sonrası havayolları da biletleri bir nebze daha pahalı satınca, yolcular hepten kaçar oldu. Yine de tüm rahatsızlıklara rağmen, hava yolculuğu hala araba, tren ve otobüse göre bir dizi avantaja sahiptir. Şimdi hepsine bakalım…

Hız

Emniyet

Okyanus ötesi uçuşlar gibi hele ki uzun mesafeli yolculuklarda, hava yolculuğu şüphesiz varış noktanıza ulaşmanın en hızlı yoludur. “Ben İstanbul-İzmir arası kısa mesafe gideceğim, bu yüzden arabayla daha hızlı” diye düşünebilirsiniz. Ancak daha kısa yolculuklarda bile uçaklar genellikle daha hızlıdır arkadaşlar, kabul etmekte fayda var. İstanbul’dan İzmir’e orta uzunlukta bir yolculukta, bir uçuş yaklaşık 3 saat sürer. (Havaalanına gidiş-dönüş 1 saat ve terminalde bekleme 1 saat dâhil). Bir araba yolculuğu ise en az 6 saat sürecektir. Hele ki bir de otobüs tercih etmişseniz 8-9 saatleri gözden çıkarın.  Kısa köprüler, uçuran otobanlar, cazip yollar var diyorsanız o zaman işin maliyetini tekrar bir hesaplayın ve kıyaslayın deriz 🙂

Emniyet

Uçak kazaları, yüzlerce ölümle sonuçlanabilecek olağanüstü trajik olaylardır. Ancak neyse ki, son derece nadirdirler. Amerika’da yayınlanan bir gazete haberine göre, 1000 millik bir uçuşta ölme ihtimali, 100 millik bir araba yolculuğunda ölme ihtimalinden daha az. Ayrıca demiryolu, otobüs ve tren yolculuğu da uçakta uçmaktan daha tehlikelidir. Çünkü hava trafiğindeki denetim ve kurallar asla karayollarındaki gibi esnetilemez, çiğnenemez ve daimi kontrole tabiidir. Bu yüzden hava trafiği emin olun kara trafiğinden çok daha güvenlidir.

Maliyet

Uçaklar genelde en pahalı taşıma aracı olarak algılanırlar. Ancak bir araba yolculuğunun maliyeti ile kıyaslarsanız emin olun çok daha karlı bir yolculuk geçirirsiniz. Arabanın benzin masrafları, yol ücretleri, e bir de oto bakım maliyetleri çıkarsa keşke uçakla gitseydim diye hayıflanabilirsiniz. Çoğu durumda, ulaşımın en ucuz yolu otobüs veya trenle seyahat etmektir. Kısmen doğru. Ancak yine iş sizin ataklığınızda bitiyor. Havayolu şirketleri yıl içinde pek çok kere avantajlı paketleri yolcularına sunarlar. Gözünüzü açar bu fırsatları takip ederseniz çok uzun süren bir seyahati bile oldukça ucuza getirmeniz mümkün olacaktır!

Konfor

Konfor

Birçok havayolu koltuğu sıkışık ve kalabalık olmasına rağmen, hava yolları diğer alternatiflerden daha rahattır. Uçaklar konforlu bir sıcaklıkta kontrollü bir iklim ve birçok otobüste bulunmayan yatar koltuklar sunarlar. Hele ki bir de üst sınıf uçuyorsanız, yolculuk sırasında bacaklarınızı uzatma lüksüne bile sahipsiniz.  Hepsi olmasa da genel olarak çoğu uçakta, alternatiflerine göre daha yüksek kaliteli ücretsiz yemekler görmeniz de mümkün.

Hijyen

Uçaklardaki hava emin olun evinizdeki, ofisinizdeki havadan çok daha temizdir. Kabin içinde taze hava sirkülasyonunu sağlayan HEPA filtreleri, hijyen ve salgından korunma açısından büyük önem taşır. Ayrıca çoğu havayolu şirketi artık uçaklarında ekiplerine hijyen eğitimi verir ve hijyen uzmanı olarak uçak içinde temiz ve sağlıklı bir ortamın muhafazası için çalışır.  Yaşadığımız bu salgın döneminde ise, uçaklara yolcular seyahat bilgileri ve ateş kontrolüyle alınırlar. Alternatif ulaşım yöntemlerine göre oldukça temiz ve sağlıklı bir ortam sunarlar.

Kaynak:

  • traveltips.usatoday.com
  • a4e.eu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir