Havaalanı Olmayan Ülkeler Var mıdır?

Havaalanları hem ekonomik hem de sosyal ilerlemenin sembolleri kabul edilir. Havacılığın başladığı her yerde, refah artar ve kentsel gelişim hızlanır. Hal böyle olunca dış dünyayla bağlarını koparmak istemeyen ve gelişmek isteyen her ülke havaalanı inşasına önem verir.

Peki, dünya üzerinde havaalanı olmayan ülkeler var mıdır sizce? Belki aklınıza Afrika’nın gelişmemiş ücra köşelerinde ya da Asya’nın kaybolan yabani bölgelerindeki ülkeler geliyordur. Ama yanılıyorsunuz. Dünya üzerinde havaalanına sahip olmayan ülkelerin hepsi Avrupa kıtasında 🙂

Belki biraz düşünürseniz kolayca tahmin edeceğiniz üzere bu ülkeler, yüzölçümü açısından son derece küçükler. Sanırım artık biraz netleşti…

Avrupa kıtasında yer alan bu ülkelerde yeterli geniş alan olmadığı için havaalanı mevcut değildir. Monako, San Marino, Andorra, Liechtenstein ve Vatikan, havalanına sahip olmayan eyaletlerdir.

Avrupa Haritası – Havaalanı Olmayan Ülkeler

Andorra

İspanya ve Fransa arasında konuşlanmış olan Andorra, listede bulunanlar arasında havaalanından yoksun en büyük ülkedir. Andorra’nın yüzölçümü yaklaşık 468 kilometre karedir ve 2018 itibariyle 80.000 nüfusa sahiptir. En yakın havaalanları İspanya’nın Barselona ve Fransa’nın Toulouse şehrindedir. Toulouse ve Barselona’daki havaalanları, Andorra’ya arabayla üç saat uzaklıktadır. Andorra’nın La Massana, Arinsal ve Escaldes-Engordany’de üç helikopter pisti vardır.

Andorra

Liechtenstein

Liechtenstein, İsviçre ile Avusturya arasında bulunan, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Coğrafi alanı 160 kilometre kare ve tahmini nüfusu 35.000’dir. Lichtenstein’a en yakın başlıca havaalanı, 130 kilometre uzaklıktaki İsviçre’nin Zürih Havaalanı’dır. Liechtenstein da, Balzers’de bulunan bir helikopter pistine sahiptir.

Liechtenstein

Monako

Monako, Fransız Rivierası’nda bulunan bir şehir devletidir. Üç tarafı Fransa ve bir tarafı Akdeniz ile çevrilidir. Monako, yalnızca 2,02 kilometre kare coğrafi alanı ve 36,371 nüfusu ile dünyanın ikinci en küçük ülkesidir. Monako’ya en yakın havaalanı Fransa’nın Nice kentindeki Côte d’Azur Havaalanı’dır. Ayrıca Monako’nun Fontvieille bölgesinde bulunan bir helikopter pisti vardır.

Monako

San Marino

San Marino, her tarafı İtalya karası ile çevrili, mikro bir devlettir. San Marino yaklaşık 61 kilometrekare alanda ve tahmini nüfusu 30.000’in üzerindedir. En yakın havaalanı İtalya’nın Rimini kentindeki Federico Fellini Uluslararası Havaalanı’dır. San Marino’nun Torraccia’da bir özel uçak pisti ve Borgo Maggiore’de bulunan uluslararası bir helikopter pisti vardır.

San Marino

Vatikan

Dünyanın en küçük ülkesidir, yalnızca 44 hektarlık coğrafi alana ve yaklaşık 840 kişilik bir nüfusa sahiptir. Tamamen İtalya’nın başkenti Roma ile çevrili olan Vatikan Şehri’nin havaalanı veya otoyolu yoktur. Vatikan Şehri, Papa ve ziyaret eden devlet başkanları tarafından kullanılan bir helikopter pistine sahiptir.

Vatikan

Kaynak:

  • geographyrealm.com
  • blog.ferrovial.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir