Pilot Koltukları Neden Koyun Postu İle Kaplıdır?

Pilot koltuklarının koyun postuyla kaplı olduğunu ilk defa duyuyorsanız, bu duruma biraz şaşırmış olabilirsiniz. Fakat gerçek şu ki; koyun derisi kaplı koltuklar sadece araba ve motosiklet koltuklarını örtmek için kullanılmaz, aslında çoğu pilot koltuğu da koyun derisinden yapılmış kılıfla kaplanır. Ne tuhaf değil mi? Ancak modern havacılıkta bu “ilkel” malzemenin tercih edilmesi çok mantıklı nedenlere dayanmaktadır.  Şimdi bu nedenlere bir bakalım…

Pilot koltuklarının koyun postu ile örtülmesinin nedeni göründüğünden daha pratiktir. Neden mi dersiniz? Öncelikle, gerçek koyun postunun ana işlevi, pilotları yazın serin ve kışın sıcak tutmaktır. Bir kokpitteki sıcaklık ne olursa olsun, koyun postu kılıfları neredeyse aynı sıcaklıkta kalır. Çünkü ham yün termal olarak iletken değildir, bu yüzden aşırı sıcaklıklara maruz kalınsa bile terlemeye sebep olmaz ve hoş bir konfor sağlar. Mükemmel konfor seviyesi, bu koltuk kılıflarını uzun mesafeli uçuşlar için ideal kılar.

Yün lifleri, kendi ağırlıklarının %30’una eşdeğer bir nem hacmini “ıslak” bir his yaratmadan emebilir. Nemi emme özelliği sayesinde uzun uçuşlarda dahi ıslaklık hissi yaratmaz. Böylece daima kuru kalır ve koku yapmaz. Zaten, koyun postu “nefes alabilen” doğal bir malzemedir. Ancak, koltuk deri bir malzeme ile kaplı olsaydı, kabindeki çok düşük nem seviyesi dolayısıyla çabuk kurur ve çatlardı.

Ayrıca koyun postları hipoalerjeniktirler, bu yüzden hassas cildi tahriş etmezler veya alerjiye neden olmazlar. Fakat sentetik dokular alerjiye neden olabilir.

Koyun postu, hava taşıtı sertifikasyon prosedürlerinin gerektirdiği şekilde tamamen aleve dayanıklıdır. Sentetik malzemelere göre yangına ve yüksek sıcaklığa çok daha fazla dayanıklıdır. Koyun derisinin yangına dayanıklılığı, doğal yapısındaki yüksek nitrojen ve su içeriğinden gelir. Bu nedenle yanması için ortamda daha yüksek oksijen seviyelerine ihtiyaç duyar. Bu da en önemlisi yanmasının zor olduğu anlamına gelir. Öte yandan sentetik kumaş tutuştuğunda zehirli ve yanıcı gazlar çıkarır.

Koyun postunun bir diğer avantajı da, uzun ömürlü olmasıdır. Koyun postu sıvılara, yırtılma ve sökülmelere karşı dayanıklıdır.

Uçak üreticileri, pilot koltukları için en konforlu ve de en dayanıklı malzemeleri seçerler. Çünkü bu koltuklar ortalama olarak günde 16 saat veya daha fazla bir süre kullanılabilir. Bu yüzden dayanıklılık ve konfor sağlamak önemlidir.

Kısacası daha fazla babanızın veya dedenizin arabasındaki pofuduk koyun postu koltuklara gülmemelisiniz 🙂 Çünkü artık koyun postunun ne kadar büyük bir hazine olduğunu biliyorsunuz!

Kaynak:

  • baaflightschool.com
  • lantal.com
  • aviationfile.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir