Rutan Voyager

Rutan Model 76 Voyager, durmadan ve yakıt ikmali yapmadan dünyanın dört bir yanına uçan ilk uçaktır.

 Uçak, Burt Rutan tarafından tasarlanmış ve ilk fikir tasarısı bir sırt çantası üzerine çizilmiştir.

Dick Rutan (Burt’un kardeşi) ve Jeana Yeager‘in pilotluğunu yaptığı bu uçak 42.000 km’lik yolculuğunu 9 gün, 3 dakika 44 saniyede tamamlamıştır.

Uçuş, 14 Aralık 1986’da Mojave Çölü’ndeki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nün 4.600 metrelik pistinden kalkıp 9 gün, 3 dakika ve 44 saniye sonra 23 Aralık’ta sona ermiştir. Bu seyahat rakipsiz bir uçuş dayanıklılığı rekoru kırmıştır.

 Uçak batıya doğru 42.432 km yol almış ve ortalama 11.000 feet (3.350 m) yükseklikte uçmuştur.

Ruton Voyager

NASA’nın Dryden Uçuş Araştırma Merkezi’ndeki çalışanlarına demeç veren Dick Rutan, kardeşi Burt Rutan’ın tasarladığı Voyager için şöyle söylüyor – “Bu uçaktan gerçekten nefret ediyordum. Sadece işe yaramayacağını hissetmiştim ve muhtemelen içinde öleceğim diye düşünüyordum.”

Dick Rutan, uçağın korkunç uçma niteliklerine sahip olduğunu ancak dünya çapında başarılı olmak için büyük ödünleri vermek gerektiğini de sözlerine ekledi.

Dick Rutan – Jeana Yeager, Ruton Voyager Pilotları

Havadaki 9 gün, 3 dakika ve 44 saniyeden sonra 23 Aralık sabah saat 8’de aynı piste indiğinde, uçağın iki saatten daha az yakıtı kalmıştı.  Nasıl olur da yakıt ikmali olmadan bu kadar süre dayanabilir diye düşünebilirsiniz. Şöyle açıklayalım; Voyager, adeta uçan bir yakıt deposudur. Uçağın her iki yanında sekiz depolama tankı ve merkezinde bir yakıt tankı olmak üzere toplam 17 tank bulunur. Pilot, uçağı dengede tutmak için uçuş sırasında yakıtı depodan tanka kaydırır ve sistem böyle işler.

Halâ daha, yakıt ikmali yapılmadan gerçekleşen bu uçuş, bir dünya rekoru ve tekrarı olmayan bir havacılık başarısı olmaya devam etmektedir.

Rutan, küvet büyüklüğündeki kokpiti 9 gün boyunca kız arkadaşı Jeana Yeager ile paylaşmıştır. Jeana Yeager de kendisi gibi Amerika ordusu için çalışan bir pilottur. Uçuş boyunca, pilotlar fiziksel ve zihinsel yeteneklerini dinlenmeksizin aktif çalıştırmıştır. Çünkü kokpitteki pilot uçağı uçurmuş, yönünü almış, yer iletişimini sürdürmüş ve uçağı dengelemek için yakıtı transfer etmiştir. Diğer pilot ise uçuşun lojistik destek görevlerini yönetmiş, seyrüsefer ve uçuş izleme yardımı sağlamıştır. Yani pilotların ikisi de çok fazla dinlenmek için zaman ayıramamış, fakat her ikisi de uçuşun sonunda oldukça iyi durumda yere inmişlerdir.

Rekor kıran uçuşları için pilotlar Dick Rutan ve Jeana Yeager, tasarımcı Burt Rutan ve ekip şefi Bruce Evans, Collier ödülünü kazanmıştır. Trophy, havacılığın en prestijli ödülüdür!

Voyager, yetenekli bir ekip tarafından 6 yıllık tasarım, üretim ve geliştirmenin sonucudur.

Şimdilerde, Dick Rutan, Mojave Hava ve Uzay Üssü’nün yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda XCOR Aerospace için bir test pilotu olarak hizmet veriyor. Voyager uçağı ise Washington D.C.’deki Ulusal Hava ve Uzay Müzesi‘ndeki “Milestones of Flight (Uçuşun Kilometretaşı)” galerisinde yer alıyor.

Kaynak:

  • airandspace.si.edu
  • nasa.gov
  • mechstuff.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir