CESSNA 172

Cessna 172, 2019’a kadar dünyanın en çok üretilen uçağı olarak havacılık tarihine adını yazdırmıştır.  Üretim 1956’da başladığından beri 43.000’den fazla Cessna 172 üretilmiş ve daha fazlası da yoldadır. Bu efsanevi uçak, çok sevilir, saygı duyulur ve piyasaya ilk çıkmasının üzerinden 60 yıldan fazla bir süredir talep görmektedir. Şimdiye kadar en çok üretilen bu uçakların çoğu Amerika’da üretildiği için bir Amerikan uçağı olarak biliniyor, ancak Fransa’da da üretilen Cessna modelleri de vardır.

Cessna 172’nin 20’den fazla çeşidi vardır. Uzun ömrü boyunca, Cessna 172, orijinal tasarımına sadık kalmak koşuluyla bir dizi değişiklik, yükselme ve iyileştirme geçirmiştir.

Cessna 172

Bunların en önemlileri arasında Skyhawk adıyla tanıtılan modeli bulunur. Bugün inşa edilen tüm Cessna modellerinin en popüler olanı, hala özel havacılıkta kullanılan, model uçak olarak kabul edilen ve dünya çapında en çok uçan uçak olan Cessna 172 Skyhawk’tır.

Dünyadaki diğer tüm uçaklara kıyasla Cessna 172 genel olarak iş amaçlı ve şahsi keyif için tercih edilir. Bugün hala kiralama hizmetleri trafiği fazla olan Cessna 172’ye uçuş okulları tarafından talep fazladır. Aslına bakarsanız, sadece uçuş okulları tarafından kullanılan 40.000’den fazla Cessna 172 Skyhawk vardır. 1955’teki ilk uçuştan bugün hala üretimde olan Cessna 172, hem öğrenciler hem de deneyimli pilotlar tarafından takdir edilen, güvenilir ve uçması kolay bir uçaktır.

Cessna 172 Skyhawk, 1955 yılında Cessna Circa’nın sahibi olduğu Cessna Uçak Şirketi tarafından 1956’dan beri üretilen bir uçaktır. Bugün dünyanın her yerindeki pek çok uçuş okulunda, Skyhawk modeli düzenli olarak uçuş eğitimi için kullanılmaktadır. Ayrıca Irak, Litvanya ve Singapur orduları Ulusal Hava Kuvvetlerinde Skyhawks kullanmaktadır. Haklı olarak dünyanın en iyi havacılık uçaklarından biri kabul edilmektedir. Güvenilirliği ve dayanıklılığı nedeniyle dünya çapında binlerce pilot tarafından sevilmektedir. Kısacası, kariyeri gökyüzünde geçmiş pek çok pilot bu uçakla eğitim almıştır.

Aslında uçuş okullarının bu uçağı bu kadar sevmesi ve tercih etmesinin belirli nedenleri vardır. Bunlar neler mi? Öncelikle, Cessna 172’lerin üç tekerlekli bisiklet iniş takımı konfigürasyonuna sahip olması bu uçağı uçurmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca yüksek kanat tasarımı ve arka “Omni-Vision” penceresinin kullanım özellikleri artan görünürlük sağlıyor. Bu özellikler bu uçakların uçuş okullarına ana satış noktasıdır.

172 serisinin temel tasarım özelliklerinden biri üç tekerlekli bisiklet iniş takımı tasarımı olmuştur. Bu tasarım, inişlerin başarılı olmasına yardımcı olur. Üç tekerlek tasarımı, İkinci Dünya Savaşı B-24, B-25 ve B-26 bombardıman uçaklarında test edilmiştir. Önde bir burun tekerleği ile arkadaki ana tekerlekleri hareket ettirmenin kombinasyonunun, üç tekerlekli bir iniş takımı uçağının inişini kolaylaştırdığı görülmüştür. Bu konfigürasyonda, ağırlık merkezi ana tekerleklerin önündedir. Bunun anlamı şudur: Üç tekerlekli bir uçak iniş sırasındayken eğer dengesizse, uçağın ağırlığı dengeyi düzeltir.

Cessna

En uzun dayanıklılık uçuşunun dünya rekoru bir Cessna 172’ye aittir. Küçük bir uçağın 64 günden fazla kesintisiz uçmasının nasıl olacağını hayal edin. Bob Timm ve John Cook, Aralık 1958’den Şubat 1959’a kadar tam da bunu yaptılar. Las Vegas’tan 64 günlük, 22 saatlik, 19 dakikalık uçuşları hala dayanıklılık rekorunu elinde tutmaktadır.

Orijinal 1955 yılı üretim Cessna 172, Continental O-300 145 hp motorla güçlendirilmiştir. Yıllar içinde pek çok motor piyasaya sürülmüşse de hepsinin performans sonucunun olumlu olmadığı görülmüştür. En son 1981’den itibaren 172P Lycoming O-320-D2J motoruna geçilmiştir. Mevcut 172S modeli ise 1998 yılında yükseltilmiş 180 hp Lycoming IO-360-L2A ile tanıtılmıştır.

Cessna 172, özellikle endüstri ortalamasına kıyasla etkileyici bir güvenlik siciline sahiptir. Bu yüzden pilotlar tarafından güvenilir kabul edilmektedir. Çünkü istatistiksel olarak, Cessna 172’nin ölümcül kaza oranı 100.000 saatte 0,56’dır. Bu da, 1.2 – 1.4 arasında olan endüstri ortalama oranının yaklaşık yarısıdır.

Bu kadar anlattık. Cessna 172, havacılık tarihindeki tartışmasız en zarif tasarıma sahip, en güvenilir ve en pratik uçağı dedik.  Peki, bir Cessna 172’ye sahip olmanın maliyeti nedir diye merak edenler olmuştur. Öncelikle şunu bilmek de fayda var. Bir uçak satın almayı düşünen pilotların çoğu için maliyet önemli bir husustur. Satın alma fiyatının ötesinde, operasyonel maliyetleri, depolama, sigorta, bakım ve daha fazlasının da hesaba katılması gerekmektedir. Araştırmalarımıza göre bir Cessna Skyhawk için satın alma fiyatı yaklaşık 307.000 $. Dediğimiz gibi işletimsel maliyetleri de göz ardı etmeyelim.

Sözün özü, Cessna 172, oldukça uzun ömürlü ve başarılı bir uçak olmuştur. Umarız, bundan sonrasında da daha uzun süre geliştirilerek üretilmeye ve kullanılmaya devam eder.

Kaynak:

  • boldmethod.com
  • disciplesofflight.com
  • pilotmall.com
  • flyfa.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir