Uçaktaki En İyi Koltuklar

Hepimiz bunu yaşadık. Koltuğunuzun arkasını tekmeleyen küçük çocuk, yanı başınızda ağlayan bebek, yetersiz bacak boşluğu mesafesi, kol dayama yeri üzerinde verdiğimiz savaş… Elbette ki bazı sonlar kaçınılmaz. Her zaman mükemmel bir koltuk garanti etmek maalesef mümkün değil. Ancak yine de bu duruma yardımcı olabilecek bazı taktikler var. Şimdi uçaktaki en iyi koltuklardan birini seçmek için ipuçlarına bir bakalım…

Öncelikle şunu belirtmek de fayda var… Artık pek çok havayolu şirketi, rezervasyon sırasında veya check-in yaparken koltuklarınızı online olarak ödeme veya rezerve etme seçeneği sunuyor. Tabii ki bu seçtiğiniz koltuğu almanın en güvenli yolu, ancak bu koltuğu uçuşunuzda alacağınız kesinlikle garanti değildir. Lütfen bunu unutmayın! Çünkü havayolu şirketi, siz seyahat etmeden önce uçağınızın tipini değiştirebilir, bu nedenle seçtiğiniz koltuk numaraları değişebilir ve beklediğiniz konumda olmayabilir.  Neyse, biz konumuza dönelim… Şimdi en iyi koltuklara bakalım…

Geniş gövdeli uçaklarda genellikle ekonomi kabinlerin en önü en sessiz yerlerdir. Çünkü normalde uçak motorlarının hemen önünde konumludur. Kabinin arka kısmı motor gürültüsü açısından en gürültülü yerdir denilebilir.

İkram hizmetleri için, sunumun nerede önce başlayacağına dair bir öneride bulunmak zordur! Bazı havayolları ikram hizmetini kabinin önünden, bazıları orta taraftan, hatta bazen ön ve arka taraftan aynı anda başlatabiliyor!

Hiç kimse orta koltukları sevmez herhalde? Genellikle en az tercih edilen koltuk da orta koltuktur.  Orta koltuktaysanız, muhtemelen yanınızdakilerle sık sık diyaloga girme durumunda kalacaksınız, çünkü her seferinde iki yolcudan hareket etmesini istemek zorundasınız. 2020 yılında yaşanan pandemi döneminde orta koltukların boş bırakılıp bırakılmayacağı konusu çoğu kez gündeme geldi. Ancak sosyal mesafenin yeteri kadar sağlanamadığı uçak kabinlerinde orta koltuğu bırakmanın çok anlamsız olduğu, üstüne bir de maliyet açısından havayolu şirketlerini bu zarar döneminde tümüyle dibe götüreceği gerçeğinden ötürü böyle bir sisteme geçilmedi. Ancak çoğu havayolu şirketi yaşanan zor dönemler sonrasında yolcu konforu açısından öncelikli olarak koridor ve pencere kenarlarına yolcuları yerleştirip, eğer sayı fazlaysa sırayla önden arkaya doğru orta koltukları doldurarak yolcuları konumlandırdı.

Uçağa binmek ve mümkün olduğunca rahatsızlık duymadan uyumak istiyorsanız, bir pencere koltuğu en iyi seçenek olabilir. Ancak bazı uçaklardaki kabin duvarlarının diğerlerinden daha fazla eğriliğe sahip olduğu unutulmamalıdır. Böyle bir durumda pencere koltuğunun sıradan koltuklardan daha az omuz mesafesi varmış gibi hissettirebileceğini unutmayın.

Koridor koltuğu, biraz hareket etmek biraz etrafta yürümek için kolay erişimli bir yerdedir. Ancak yanınızda oturan yolcunun da hareket etme isteği olacağından normalinden daha fazla hareket etmek zorunda kalabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca koridor koltuk pozisyonları konum itibariyle sizi darbelere maruz bırakabilir. Nasıl mı? Yolcular koridorda yürürken ya da kabindeki servis arabaları geçerken koridor koltuğunda oturan size çarpmaları kuvvetle muhtemel!  Koridor koltuğunda oturarak bazı diğer kabin içi gezginlerin gerçekten ne kadar düşüncesiz olabileceğini öğrenirsiniz!

Çoğu havayolu şirketi “Exit Seat” dediğimiz acil çıkış koltuklarında oturmak için ek bir ücret talep ediyor. Ancak böyle bir ücret ayrımı gözetmeyenler de var. Bir acil çıkış koltuğunda oturuyorsanız çok daha fazla bacak mesafesi elde edersiniz. Ancak burada da atlanmaması gereken birkaç nokta vardır. Acil çıkış koltuğunda oturuyorsanız uçağın iniş ve kalkış safhasında ayak bölmesinde el bagajı hatta bazen kitap vb. herhangi bir eşya bulundurmanıza izin verilmeyecektir. Hele bir de bu durumu bilmiyorsanız, hali hazırda koltuğunuzun üstündeki bagaj bölmesi de siz fark ettiğiniz zamana kadar dolu olabileceğinden, bu eşyaları kabin memuru sizden alacak ve sizden çok uzak yerlerde boş bulduğu bir yere koyması muhtemel olacaktır. Artık sonrasında eşyalarınızı iade edecek bir kabin görevlisi mi umut edersiniz kendiniz mi ararsınız, orası size kalmış 🙂

Ayrıca, pek çok uçakta eğer ki arka arkaya iki sıra halinde acil çıkış sırası koltuğu varsa, önde yer alan acil çıkış koltukları emniyet önlemleri nedeni ile arkaya yatmamaktadır. Ben koltuğumu arkaya yatırıp şöyle biraz uzanır rahatlarım diyenlerdenseniz, kesinlikle ön sıradaki acil çıkışı seçmemenizi öneririz. Unutmadan bir de şu var, önünüzdeki mesafeli alan çoğu zaman kabin için çapraz olarak kullanılmaktadır. Yolcular tuvalete giderken kabinin ikram servis arabasıyla sıkışırlarsa sizin önünüzdeki mesafe onlar için geçit görevi görecektir.

Tuvalet ve mutfak alanlarından kesinlikle kaçının! Tuvalete yakın oturmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Hoş olmayan kokulara maruz kalacağınız gibi tuvalet sifonu çoğu uçakta son derece gürültülüdür. Ayrıca koltuk alanınızın etrafında sık sık yolcuların olduğunu görürsünüz, tuvalet sırası asla bitmez… Mutfak alanlarına gelince yaya trafiği seviyesinin çok daha yüksek olduğunu göreceksiniz. Perdeler de her zaman kapalı tutulmayabilir, böylece yemeklerin hazırlanması ve temizlenmesi derken oldukça gürültülü bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Ben hızlı yaşarım, gürültü, koku, kalabalık, rahat uyumak önemli değil, hızlı yerleşip hızlı uçağı terk etmek istiyorum diyenlerdenseniz elbette ki sizin için en uygun yerler kabinin ön tarafı olacak. İki koridorlu bir uçakta uçuyorsanız, önde ve sol tarafta olan bir koltuk seçmenizi öneririz. Uçağın biniş kapısı her zaman soldadır. Böylece sağ taraftaki koridordan daha hızlı hareket ederek herkesin önüne geçebilirsiniz 🙂

Ve sizler, güvenlik bilinci yüksek emniyet sever yolcular! En güvenli koltukları merak ediyorsunuz değil mi? Popular Mechanics, 1971’den bu yana Amerika’da meydana gelen tüm kazaları inceleyerek, bu kazalarda hayatta kalanları ele alan bir çalışma yürüttü. Bu çalışma, bir uçağın içinde oturduğunuz yerin, nadiren de olsa bir uçak kazası durumunda hayatta kalma şansınızı önemli ölçüde etkilediği sonucuna vardı. Çalışmaya göre, havayolu kazalarında, uçağın arkasında oturan yolcuların % 69’luk bir oranla hayatta kalma şansının yüksek olduğu sonucu çıkarıldı. Kısacası, uçağın arkasındaki koltuklar en güvenli olarak belirlendi.

Özetle, en iyi koltuğu önceden ayırmak bazen seyahat etmekten çok daha fazla stres yaratabilir. İyi bir koltuk keyifli bir yolculuğun anahtarıdır, bu yüzden maalesef bu strese katlanmak zorundasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir