Chesley Sullenberger Kimdir?

Sully filminin başkarakteri, kahraman pilot Sullenberger Teksas Denison’da doğup büyümüştür.  Çocukluktan havacılık sevdası ile büyüyen pilotlarımızdan biridir. Henüz daha 16 yaşındayken Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri Akademisinde uçmayı öğrenmiş, Akademiden mezun olduktan sonra ise “Havacılıkta Üstün Öğrenci Ödülü”’nü almıştır. Psikoloji lisans derecesine ek olarak, biri Purdue Üniversitesi’nden endüstriyel psikoloji, diğeri Kuzey Colorado Üniversitesi’nden kamu yönetimi alanında olmak üzere iki yüksek lisans derecesi vardır. Ayrıca Purdue Üniversitesi Fahri Edebiyat Doktorası da mevcuttur.

Sullenberger, Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri için savaş pilotu olarak görev yapmıştır. Kariyeri boyunca bir uçuş lideri ve bir eğitim subayı olmak için ilerlemiş ve de kaptan rütbesine ulaşmıştır. Aktif görevi boyunca çoğunlukla Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaşamıştır. Hava Kuvvetleri’nde görev yaptıktan sonra, Şubat 1980’de Sullenberger, daha sonra US Airways tarafından satın alınacak olan Pasifik Southwest Havayollarına ticari pilot olarak katılmıştır.

Sullenberger, kariyeri boyunca her zaman aktif ve sektörde kendi alanının hemen hemen her yerinde görev almıştır. ABD Hava Kuvvetleri için kaza soruşturma görevleri yapmak üzere seçilmiş ve Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu kaza soruşturması sırasında Hava Hattı Pilotları Birliği (ALPA) temsilcisi olarak görev yapmıştır. Ayrıca Sullenberger, ALPA için Yerel Hava Güvenliği Başkanı olarak görev yapmış ve ulusal teknik komitelerinden birinin üyesi olmuştur. Burada Federal Havacılık İdaresi Danışma Sirküleri oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Ayrıca US Airways tarafından kullanılan Mürettebat Kaynak Yönetimi yani CRM (Crew Resource Management) kursunu geliştirmede ve uygulamasında etkili olmuş ve yüzlerce diğer havayolu ekibine bu yolda destek olmuştur.

Sullenberger, 20.000 saatten fazla uçuş süresi kaydettikten sonra 15 Ocak 2009’da uluslararası bir şekilde tanınmıştır. Kitaplara ve filmlere dahi konu olan US Airways Flight 1549’un A320 tipi iki motoru birden kuş saldırısından sonra itme gücünü kaybetmesi sonrası Kaptan Sullenberger’in New York’un soğuk Hudson Nehri’ndeki acil bir su inişine güvenli bir şekilde yönlendirmesi ile kahraman unvanını kazanmıştır. Cesaretiyle tanınan Sullenberger o gün yaptıklarıyla da uluslararası beğeni toplamış, TIME’ın “2009’un En Etkili İlk 100 Kahramanı ve İkonu”  sıralamasında ikinci sırada yer almış ve Fransız Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

Özellikle bu kazadan sonra dünyaca tanınır hale gelen Kaptan Sullenberger, Oscarlı yönetmen Clint Eastwood’unda filmine konu olmuştur. Eastwood, Sullenberger’in hayatıyla ilgili film yönetmiş ve Tom Hanks’in de başrolde rol aldığı bu film 2016’da büyük beğeni toplamıştır.

Sullenberger halen eğitim kurumları, şirketler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda havacılık, emniyetin önemi, yüksek performanslı sistemlerin iyileştirilmesi, liderlik, kriz yönetimi gibi konularda uluslararası bir öğretim görevlisi ve aynı zamanda açılış konuşmacısıdır. 2011 yılında Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda ve aynı yıl İsviçre Ekonomik Forumu’nda sunum yapmış, 2009-2013 yılları arasında gençlere havacılık konusunda ilham veren ve onları eğiten bir program olan “EAA Young Eagles”ın eş başkanlığını yapmıştır.

Kaynak: www.sullysullenberger.com/

2 thoughts on “Chesley Sullenberger Kimdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir