Uçakta Neden Ayakta Yolcu Taşınmaz?

2017 senesinde, Pakistan Havayolları uçakta fazladan yolcu taşımak ve bu yolcuları ayakta seyahat ettirmekle suçlandı. Çıkan haberlere göre, Pakistan Havayolları’nın PK-743 sefer sayılı Karaçi’den Medine’ye olan uçuşu, toplam 409 yolcu kapasitesine sahip olmasına rağmen 416 yolcu taşımıştı.

Kaptan kuralları bilmiyor mu, bu kadar yolcuyu nasıl almış diye aklınıza takılmış olabilir. Yine araştırdığımız haberlere göre, uçuşun kaptanı Anwer Adil, suçu reddeden bir açıklama yaptı. Kaptan, fazladan yolcular hakkında kendisine bilgi verildiğinde, uçağın çoktan kalkmış olduğunu söyledi. Yani, fazla yolcuları indirmek için havalimanına dönmenin havayolunun çıkarına olmayan çok fazla yakıt boşaltımı gerektirdiğinden mümkün olmadığını belirtti. Ne talihsiz bir açıklama değil mi?

Kural gereği, pilot her zaman uçağa aşırı yüklemenin sonuçlarının farkında olmalıdır. Aşırı yüklenmiş bir uçak yerden ayrılamayabilir veya havaya uçarsa, beklenmedik ve alışılmadık derecede kötü uçuş özellikleri sergileyebilir. Ayrıca, ne olursa olsun uçakta ayakta yolcu seyahat edemez. Neden mi?

Koltukları olmayan yolcuların oksijene erişimi olamaz. Bu yüzden uçak kabin içi tasarımın ayakta duran yolculara göre revize edilmesi ihtiyacı doğar, yani oksijen maskelerinin yer ve sayılarının artırılması gerekir.

Ayakta duran yolcuların kemeri de olmayacağı için,kemer bağlama sistemlerinin de ayaktaki yolcuya uyarlanacak şekilde tekrar tasarlanması gerekir.

Ayakta duran yolcular ileri geri hareket ettikçe uçağın dengesi şaşacaktır, bu yüzden uçak dengesinin daha hassas ölçme ve hesaplama işlemleri ile revize edilmesi gerekir.

Koltuğu olmayan yolcularla beraber uçağın ağırlığı artacağından tekrar uçakların performanslarının hesaplanması ve manuellerin bu doğrultuda değiştirilmesi gerekir.

Ayrıca ayakta duran yolcular acil bir tahliye durumunda tıkanıklığa neden olabilir, bu da tahliye sürelerinin uzamasına sebebiyet verecektir.

Artacak olan uçak ağırlığı uçak menzil ve taşınacak kargo yüküne kısıtlama getirecektir.

Dahası ayakta duran yolcular koridordaki alanı daha da daraltacak ve ikram dağıtımında sorun yaşatacaktır.

Tüm bunlara rağmen, dünyada bazı düşük maliyetli havayolları ayakta yolcu almak için çoğu zaman girişimde bulunmuştur. Fakat yukarıda da maddeler ile sayıldığı üzere, tüm uçak performans ve tasarımında köklü değişiklikler getirmesi, ayrıca risk ve zorluk yaratması nedenleriyle  henüz uygulamaya konulmamaktadır.

Kaynak:

  • thehindu.com
  • aljazeera.com
  • washingtonpost.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir