Uçak Işıkları

Tepemizden bir uçak geçtiğinde ya da terminalden dışarı uçaklara baktığımızda uçakların üstünde açılıp kapanan farklı renklerde ışıkları fark etmişizdir. Bu ışıklandırmaların her birinin görevi ve pilotların bu ışıkları kullanırken dikkat etmesi gereken sorumlulukları mevcuttur. Peki, uçak ışıkları kaç tanedir ve ne anlama gelirler? İşte uçak ışıkları ve fonksiyonları;

Uçak üzerinde toplam 6 adet ışık bulunur.

Beacon Işıkları: Bu ışıklar motor çalıştırılmadan önce yakılır ve motor çalıştığı sürece açık bırakılır. Uçak gövdesinin altında ve üstünde 2 adet bulunur. Yanıp sönerek uyarı veren beacon ışıkları kırmızı renktedir. Bu ışığın kullanım amacı çevredikelere “Motor çalışıyor, Yaklaşma!” mesajı verir.

Navigasyon Işıkları (Navigation Lights): Pilot kokpit kabinine girer girmez ilk açtığı ışıklardır. Yine en son bu ışıklar kapatılır. Gece veya gündüz fark etmeksizin sürekli açık kalan ışıklardır. Sol kanatta kırmızı yanar, sağ kanatta yeşil. İki rengin farklı renkte olma sebebi uçaklar havadayken diğer uçakların veya kulenin uçağın seyrettiği yönü tayin edebilmesi içindir.

Çarpışma Önleyici Işıklar (Strobe Lights): Kanat uçlarında ve kuyrukta olmak üzere üç adet beyaz çakarlı ışıklara strobe ışıklar denir. Aralıklı yanıp sönerler. Çarpışmayı önlemek amacıyla kullanılır. Bu ışıklar gece ve gündüz açık kalırlar. Pilotlar kalkış yapmak için piste girdiklerinde açarlar. İnişten sonra pistin terk edilmesiyle kapatılırlar.

Taksi Işıkları (Taxi Lights): Ön tekerlekte konuşlandırılmış beyaz renkteki ışıklardır. Gece şartlarında kullanılır. Taksi süresince açık tutulur, pist başına gelmesiyle ışıklar kapatılır.

İniş Işıkları (Landing Lights): Uçakların tipine göre farklı yerlerde konuşlandırılmışlardır. Bazı uçaklarda kanatta olabilirken bazı uçaklarda taksi ışıklarının hemen üstünde olabilir. Kural gereği kalkışta 10 000 feet yükseklikte irtifaya çıkıldığında iniş ışıkları kapatılmaktadır. İniş safhasında ise tekrar 10 000 feet’e ulaşıldığında geri açılır.

Logo Işıkları (Logo Lights): Uçakların kuyruklarında ait olduğu firmaya ait logosu bulunur. Logo ışıkları kuyruktaki bu logoları aydınlatmak için kullanılır. 

De-ice Işıkları (De-ice Lights): Kışın karlı havalarda pilotların motor ve kanat yüzeylerindeki buzlanmayı görmesi amacıyla çalıştırılır. Gece şartlarında kullanılır.

Tekerlek Işıkları (Wheel Well lights): Bazı uçaklarda burun ve yanlarında ek ışıklar bulunur. Bu ışıklar, yer personelinin gece şartlarında uçağın uçuş öncesi muayenelerini yapmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir