Radar Vektör Nedir?

Radar Vektörü tanımlamadan önce havacılıkta vektörün ne anlama geldiğinin tanımı yapmak doğru olacaktır. Vektör, ATC yani hava trafik kontrolörü tarafından uçağa yapılan heading, tırmanış ve alçalış yönlendirmelerine denilir. Pilotlar, radar vektörünün nedenleri hakkında bilgilendirilmelidir. Trafik nedeni ile mi, ayırma ya da geciktirme için mi radar vektörü verildiği net biçimde ifade edilmelidir.

Örneğin;

KLM467, Turn right heading 360, for delaying action

KLM467, geciktirme için sağa 360 başa dönün

Yaklaşmalarda ise, ATC dilerse belli bir STAR uygulamaksızın radar vektör yaklaşması yapabilir, ya da STAR’ın herhangi bir yerinde radar vektöre döndürebilir. Alçalma ve uçuş başlarını ATC verir. Kontrolör sizi planlanan varış noktasına radar vektörü ile emniyetli şekilde ulaştırabilir. Pilot yaklaşma sırasında veya uçuş planı olmadan uçtuğunda, alçalma için radar vektör talep edebilir. Ya da pilot varış havaalanına doğru bir yön ve rakım istediğinde yine radar vektörü talep edebilir. Karşılığında ATC, diğer hava trafiği ile çarpışmayı önlemek için radar vektörü hizmeti sunabilir.

Peki, neden radar vektör kullanılır? ATC, hava trafiği akışını kolaylaştırmak ve hava trafiğinden maksimum derecede verim almak amacı ile uçağı yönlendirmek için inişte, kalkışta veya yaklaşmada emniyeti sağlamak adına radar vektörleri deklare eder. Burada bir başka önemli nokta ise radar vektör, hava trafik kontrol hizmeti verilen kontrollü hava sahasında kullanılmaktadır.

ATC radar vektör deklare ettiğinde uçuş emniyetine dikkat etmelidir. Çünkü hava trafik kontrolörü, vektörler tarafından radar rehberliği sağladığında, yön, yükseklik, hız (tırmanma / iniş hızı) gibi tüm navigasyon parametrelerinde son yaklaşma yoluna kadar sorumluluk alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir