STAR Nedir?

Standart Terminal Arrival Routes’un kısaltılmışıdır. STAR bir uçuş rotasının son FIX’inden son yaklaşmanın başlangıç FIX’ine kadar olan yolu tanımlar. Rota son FIX’e direkt bağlanabilir veya belli bir noktaya kadar STAR’la gelip sonrasında Radar Vektör ile bağlandığı durumlar olabilir.

STAR, belirli bir havaalanına varış yapan uçaklar için kurulmuş bir tür hava trafik kontrolü (ATC) kodlu IFR varış rotasıdır. Yalnızca uçuş yönetim sistemleri (FMS) veya GPS ile donatılmış uçaklar tarafından kullanılır. STAR’lar hava trafiğinin güvenli ve verimli akışını hızlandırmak amacıyla üretilir. STAR rotaları belirli yönlendirmeler, seviyeler, hız kısıtlamaları ve kontrol noktaları kullanarak olası çakışan trafiği ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Uçuş ekibi, yayınlanan STAR hız kısıtlamalarına kontrolör tarafından açıkça iptal edilmedikçe veya değiştirilmedikçe uymalıdır.

Genellikle her pistte bir dizi STAR vardır. Hava trafiğinin direkt rotadan sapma ile gereksiz yere gecikmemesini sağlamak için STAR alternatifleri üretilir. Uçuş ekibinin ATC uçuş planında STAR rotası dahildir.

Örnek bir STAR şekilde gösterilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir