Helikopter gibi uçak Trifan 600

Bu uçak size de Jetgiller çizgi filmindeki jetleri hatırlatmadı mı? Özelliklerini okuduğunuzda daha da emin olacaksınız, çünkü bu uçaklardan hayatımıza daha çok girerse Jetgiller gibi yaşamamıza çok az kaldı diyebiliriz 🙂

Amerikalı XTI firmasının dört kişilik business class koltuklara sahip TriFan 600 VTOL uçağı, 2023 yılına kadar teslimatlara hazır olacak. Devrim niteliğinde teknolojik gelişmeler, artık helikopter gibi havalanıp yükselen ve yine helikopter gibi iniş yapabilen yeni tür uçakları üretiyor.  Hem de hiç ses çıkarmadan.

Eğer bu uçaklar hayatımızda daha çok yer ederse havayoluyla ulaşımın tüm parametreleri değişecek. Çünkü artık binlerce metre uzun pistlere gerek kalmayacak. Çünkü bu uçaklar helikopter pistlerine inebilecek nitelikteler. Ancak bir helikopterden çok daha gelişmiş özelliklere sahipler. Nasıl mı? Trifan 600 mükemmel bir manevra kabiliyetine sahip, hızı ve yükselişi en az bir uçak kadar rakipsiz, ayrıca dikey kalkış ve iniş yapabiliyor.

XTI TriFan 600 uçağının 8 Mayıs 2019’da ilk test uçuşlarını % 65 ölçekli bir prototiple başarıyla tamamladığını açıkladı. Test uçuşları Placerville, California’da gerçekleştirildi. Basın bültenlerine göre – “TriFan 600 prototipi, elektrik motorlarını, akü güç sistemini, uçuş kontrollerini, diğer elektrik sistemlerini ve aletlerini test eden ve onaylayan çoklu kalkış ve inişleri tamamladı. XTI TriFan 600 birden fazla kontrollü kalkış, asılı durma ve iniş aşamalarını başarıyla gerçekleştirdi.”

XTI İcra Kurulu Başkanı Robert LaBelle – “XTI TriFan 600 uçağının geldiği seviye, XTI ekibi, yatırımcılarımız, müşterilerimiz ve diğer pek çok kişinin beklediği bir şeydi. Bir yıl içinde, kavramsal tasarımdan uçan bir prototipe geçtik. Uçağın havada asılı kalması kanıtlandı ve birkaç sefer denenen uçuş testlerinde hiçbir problemi olmadı.” diyerek Trifan 600’den gururla bahsetti.

 XTI TriFan 600’ün mürettebatı sadece 1 pilottan oluşuyor. Kapasitesi 5 yolcu olarak belirlenmiş. Kabin içi yolcu konforu için oldukça ideal ve ayrıca kabindeki her şey gelişmiş bir teknoloji kullanılarak tasarlanmış. Bagaj koymak için alan da mevcut.  En önemli özellikleri ve şirketin de altını çizerek belirttiği noktalardan birisi de iniş-kalkış ve uçuş esnasında herhangi bir gürültü olmayacak. Bu yönüyle tam bir çevreci olacak, herhangi bir rahatsızlık vermeyecek.

Özelliklerine bakacak olursak;

XTI TriFan 600, hibrit elektrikli ve sabit kanatlı bir uçak. Uçaktaki fan sistemi, uçağı 650 nm menzilli seyir hızında 340 kt’a kadar varan bir hızda dikey olarak kaldırıyor. XTI TriFan 600 uçağı 11,5 m uzunluğunda ve 37,7 ft kanat açıklığına sahip. 2 kanatta da 6 ft çapında pervanelerde 350 hp (260 kW) gücünde elektrik motorları mevcut. İki adet 5 ft (1,5 m) çapında koaksiyal kanallı pervane ve arkada pervane olup, her pervane için bir motor vardır. Tüm bunların uçabilmesi için XTI TriFan 600, 3 jeneratöre güç veren tek bir 1.000 hp (745 kW) Honeywell HTS900 turboşaft motoruna güvenecek.

2023 yılında ilk uçuşu yapması bekleniyor. XTI TriFan 600 için fiyat olarak 6.5 milyon dolarlık bir tutar belirlendi. Bu rakam daha çok üst düzey iş insanlarının tercih edeceği bir uçak olacağını göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir