Paris Charles de Gaulle Havaalanı

 • Havaalanı Tipi: Sivil
 • Hizmet Verdiği Şehir: Paris
 • Yer: Fransa
 • Açılış: 08 Mart 1974
 • Koordinatlar: 49°00′35″K 02°32′52″D
 • Web Sitesi: parisaeroport.fr

Roissy Havalimanı olarak da bilinen Paris-Charles de Gaulle Havalimanı (IATA:CDG, ICAO:LFPG), dünyanın en işlek ve en önemli havaalanlarından biridir. Adını, Fransa’nın İkinci Dünya Savaşı sırasında Özgür Fransız Güçlerini yöneten eski Fransız cumhurbaşkanı Charles de Gaulle‘den almıştır.

Başlangıçta Aéroport de Paris Nord yani Paris Kuzey Havaalanı  olarak biliniyordu, ancak onu dünyanın en çarpıcı ve modern havalimanlarından biri haline getiren sekiz yıllık yeniden yapılanmanın ardından Mart 1974’te Paris-Charles de Gaulle olarak yeniden açıldı.

Bugün Charles de Gaulle, Paris’in 25 km kuzey-doğusunda, Roissy-en-France köyünde, havalimanının gayri resmi adı olarak bilinen “Roissy” ismini aldığı yerdedir. 12,5 mil karenin üzerinde kurulan devasa bir havaalanıdır.

İlk olarak 2009 yılında havaalanı, 58 milyona yakın yolcuya hizmet vererek, yolcu sayısı açısından dünyanın en yoğun altıncı havaalanı seçilmiştir. Hala daha, uçak hareketleri ve kargo trafiği açısından dünyanın ve Avrupa’nın en yoğun havaalanları listelerinde ilkleri korur.

CDG Terminal 2

Charles de Gaulle, kafa karıştırıcılığı ile meşhur bir havaalanıdır. Resmi olarak üç terminale sahiptir. Terminal 2 başlangıçta Fransa’nın milli havayolu Air France için özel olarak inşa edilir, ancak o zamandan beri önemli ölçüde genişletildiği için  terminallerde uçuş sıklığı ve yolcu artışına göre birçok havayolu faaliyet göstermektedir. Eğer ki bir seyahat planlıyorsanız, uçacağınız havayolunun hangi terminalde faaliyet gösterdiğine ilişkin en güncel ve kesin bilgiyi havaalanının web sitesinden öğrenmenizi tavsiye ederiz. Bu büyük havaalanında zaman kaybetmemek için terminal noktalarına ulaşım ve havayollarının konumu hakkında önceden bilgi almanızda fayda var. Havaalanı web sitesinde ve ayrıca havaalanında broşür olarak zaman çizelgesi ve rota planlayıcısı olarak tanımlanan haritalar bulunur. Bunlar size terminaller arasındaki rotayı bulmanın en kolay yolunu sunacaktır.

Terminal 1, her biri dört kapıya sahip yedi uydu binasıyla çevrili on katlı yüksek dairesel bir binadan oluşan avangart bir tasarıma göre inşa edilmiştir. Projenin ana mimarı, sonraki yıllarda havaalanının büyüme projelerinin de sahibi Paul Andreu’dur. Kendisi Dubai Uluslararası Havaalanı da dahil olmak üzere çeşitli havalimanlarındaki çalışmaları ile ünlüdür.

Terminal İçi

Charles de Gaulle Havaalanı; bekleme salonları, WiFi, mobil şarj noktaları, kilitli dolaplar, 24 saat yemek seçenekleri, yakındaki oteller derken bir havaalanında olması gereken olanakların hepsine sahiptir.  

Paris Charles de Gaulle Havaalanı’nda geçireceğiniz süre boyunca neler görebileceğinizle ilgili kısa bir açıklama verecek olursak, tekrar dünyanın en yoğun havaalanlarından biri olarak büyüklüğüne vurgu yapabiliriz. Bu nedenle çok yürümeye hazırlıklı olun.

Havalimanının üç terminali (1, 2 ve 3) vardır. Terminal 2’deki farklı bölümlere yürüyerek ulaşılabilir, ancak en hızlı yol Aéroports de Paris servis trenidir. Buradaki deneyiminiz, terminalinize ve yolcu salonunuza bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Bazen sevebilirken, bazen köhne de bulabilirsiniz. Örnek verecek olursak, terminal 2E’nin yeni inşa edilen bölümü havaalanının gösterişlibir noktası iken, Terminal 1’de bulunan tesisler eski ve yenilenmesi gerekir.

Havaalanı içerisinde çok sayıda mağaza, kafe ve restoran vardır. Fakat her şey 23: 30’da kapanır. Avrupa’nın pek çok havaalanında olduğu gibi burada da gece belli saatler arasında uçuş gerçekleştirilmez, doğal olarak alışveriş ve restoran hizmetleri de kepenkleri kapatır. Bu nedenle gece orada mahsur kalırsanız, yanınıza gece yarısı atıştırmalıkları satın alın deriz.

CDG Ulaşım

Gezginlerin bu havaalanında sevdiği birkaç özellik; ücretsiz WiFi, ücretsiz mobil şarj kutuları ve de tabii ki Terminal 2E’deki Instant Paris deneyimi.  Paris Charles de Gaulle Havaalanı’ndan transit geçiyorsanız ve biraz zamanınız varsa, Instant Paris‘te ücretsiz ve de konforlu dinlenme salonunda biraz vakit geçirin deriz. 7/24 açıktır ve gerçek bir Paris tarzında dinlenme, kültür ve eğlence mekânıdır. Bir sonraki uçuşunuzu beklerken burada vakit geçirebilir, bu rahat ortamda organik yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak maalesef konaklama ve yemek ücretsiz değildir. Bunun dışında oturma alanı rahattır, ayrıca biraz temiz hava için açık hava terası bulunur. Instant Paris’teki salon, bir Paris dairesine benzetilir, yani şık ve konforludur.

Paris Charles de Gaulle havaalanı dinlenmek için ayrıca yarı yatırılmış şezlonglara sahip pek çok belirlenmiş dinlenme bölgesi sunar.

Havaalanında CDGVal ücretsiz servis treni bulunur. CDGVal, 2 ve 3 numaralı terminallerde durur, terminaller arası geçiş sağlar, ayrıca Paris’in merkezine giden trenler için RER B Hattı‘na bağlanır.

Kısacası bağlantılı bir uçuştaysanız ve terminaller arasında aktarma yapmanız gerekiyorsa, uçuşunuzdan önce kalkış terminalinize ulaşmak için yeterli zaman ayırdığınızdan emin olun. Çünkü bu büyük havalaanında kaybolmak yerine, keyifli zaman geçirmenizi isteriz 🙂

PARİS TOP 5

Şairler, sanatçılar, oyun yazarları, edebiyatçılar, gazeteciler ve çok daha fazlası bu şehre olan aşklarını yazmışlardır… Paris’e aşık olmamak imkansızdır. Kültür, incelik, zarafet yayan bir şehirdir. Emin olun, sizde bu şehre ilk ziyaretinizde aşık olacaksınız, tıpkı sizden önceki milyonlar gibi…

Yazar Hemingway’in dediği gibi, “Paris’te genç bir adam olarak yaşayacak kadar şanslıysanız, hayatınızın geri kalanında nereye giderseniz gidin, bu sizinle birlikte kalır. Paris görüp görebileceğiniz en güzel şölen.”

Paris, binlerce yıllık tarihi ile devasa bir şehirdir. Paris’te gezilebilecek en güzel 5 turistik yeri vermeden önce Paris hakkında genel bir bilgi verelim.

Paris’te bazı insanlar İngilizce veya diğer Avrupa dillerini konuşabilirken, Fransızca şehirdeki en çok konuşulan dildir. Para Birimi Euro’dur. Euro’nun ülkemiz için pahalı geldiği bugünlerde maalesef ülkenin de biraz lüks yaşaması gereği ana cazibe merkezleri daha da pahalı gelebilir. Özellikle Eyfel Kulesi ve Arc de Triomphe (Zafer Takı) gibi asıl turistik merkezlere ne kadar yakın seyahat ederseniz, kafelerin ve dükkanların o derece daha pahalı olduğunu göreceksiniz. Daha otantik ve daha ucuz tesisler bulmak için ana alanlardan birkaç blok yürüyün deriz.

İklimine gelince Paris’te hava yılın büyük bölümünde oldukça ılıman geçer ve yıl boyunca makul miktarda yağmur görülür, en soğuk aylar Kasım ve Şubat arasında geçer. Kışın gündüz sıcaklıkları nadiren 10 santigrat derecenin üzerine çıkar. Ancak yılbaşında karlı bir havada Paris’i görmek yaşayabileceğiniz en güzel deneyim olacaktır. Temmuz ve Ağustos ise genellikle Paris’in en sıcak aylarıdır.

Paris’te Gezip Görülmesi Gereken Yerler

Eyfel Kulesi ve Sen Nehri

Eyfel Kulesi

Bu demir kule Paris’in sembolüdür. Paris denilince, akıllara direkt Eyfel gelir. Her yıl en az 6 milyon turistin ziyaret ettiği bu kule, 1889 yılında inşa edilmiştir. 3 bölümden oluşan Eyfel’de, bölümler arası asansörle çıkılır. İlk bölümde müze, ikinci bölümde restoran ve üçüncü bölümde “İşte Paris!” dedirten bir seyir terası bulunur.

Sen Nehri

Fransa’nın en önemli su yollarından biri olarak gözlerinize adeta görsel şölen sunar. Sen nehri boyunca kafeler, tekneler, yürüyüş parkurları ve yemyeşil bir doğa bulunur.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali

Katedrali bu kadar ünlü yapan, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Victor Hugo’nun ünlü eseri Notre Dame’in Kamburudur. Katedral, Fransa’nın en önemli dini yapısıdır. Katedral’de belki o meşhur filmden de hatırlayacağınız gibi Emanuelle Çanı yer almaktadır.

Zafer Takı

İmparator Napolyan tarafından1806’da dikilmiştir. Paris’in en ünlü anıtı olan bu yapı Fransız devrimcilerin ve Napolyon savaşlarının anısına dikilmiştir.

Louvre Müzesi

Fransız İhtilali’nde sonra açılan Cam Piramit olarak tasarlanan meşhur müze. Buraya gelipte Louvra Müzesi önünde bir fotoğraf çekilmeden ayrılmayın deriz. Umarız fotoğraf savaşlarında kalabalığa denk gelmezsiniz 🙂

Louvre Müzesi

Kaynak:

 • charlesdegaulleairport.co.uk
 • wikipedia.org
 • sleepinginairports.net
 • liveandletsfly.com
 • parisaeroport.fr
 • easycdg.com
 • introducingparis.com
 • theblondeabroad.com
 • nomadicmatt.com
 • skytraxratings.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir