En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır?

Kim istemez ki çok ucuza uçup gitmek? Bu konuda yalnız değilsiniz. İster ailenizi ziyaret etmek ister bir sonraki harika tatiliniz için olsun, çoğumuz uçak bileti satın alırken en düşük fiyatı bulmaya çalışırız.

Geleneksel acentelerin yerini internet ve çevrimiçi seyahat acenteleri alınca, artık çok daha geniş bir fiyat ve seçenek yelpazesine erişebiliyoruz ve hepsi sadece parmaklarımızın ucunda. Fakat bazı taktiklerden haberiniz var mı?

Skyscanner ve ucuz uçak bileti şirketi CheapAir.com  her yıl milyonlarca uçuşu ve bilet fiyatlarını analiz ediyor. Sonuçlar uçuş fiyatlarında fazlasıyla dalgalanma olduğunu gösteriyor ama yine de bizlere birkaç taktik sunmuşlar.

Şimdi gelelim, bilinmeyen gerçeklere ya da bilinen yanlışların doğrusunu göstermeye…

Öncelikle uçak biletinin fiyatı yolculuk yaklaştığında düşebilir. Ne kadar önce alırsam o kadar ucuza yakalarım mantığı yanlıştır. Uçuş yaklaştığında fiyatın düşmesinin sebebi muhtemelen rezervasyonların bilete dönüşmemesi ve sonrasında o bilet sınıfının tekrar satışa çıkmasıdır. Sonuçta havayolu uçağı doldurmak isteyecektir, bu yüzden uçuş yaklaştığında dilerse fiyatı düşürebilir.

Yani, 3 ay önceden aldım dediğiniz uçak biletini 2 hafta öncesinde daha ucuza görmeniz muhtemeldir. Sakın şaşırmayın. Özetle bu konuda genel geçer bir şey söylemek oldukça zor. Fakat Cheapair.com ve Skyscanner bizler için yüksek ihtimalli bir program araştırması yapmış ve bazı verileri sunmuş.

İlk olarak, uçak biletleri genellikle kalkış tarihine yaklaştıkça ucuzlamaz. Kalkış tarihinizden dört ay ile üç hafta önce rezervasyon yaptığınızda, uçuşlar en ucuz olma eğilimindedir.

Mevsimsel değişiklikler ve tatiller, bilet fiyatlarında fiyat dalgalanmaları yaratabilir.  Örneğin, kışın seyahat etmek mevsimler arasında fiyat olarak en uygun zamandır.  CheapAir.com kış mevsimi seyahatleri için genellikle 62 gün önceden uçak bileti almanızı önerir. Zaten kışa girmeden önce insanların daha fazla seyahat etmesi için de havayolu şirketleri sonbahar ayından itibaren inanılmaz kampanyalar yapmaya başlar. O yüzden kış tatillerinde ulaşımı uyguna getirebilirsiniz. Ancak tabii ki bir yılbaşı tatilinde seyahat etmek ne olursa olsun pahalıya mal olur. Aralık sonu biletlerini ucuza bulmak kolay olmayacaktır…

Cheapair.com yaptığı çalışmada uçuş rezervasyonu için haftanın gününün fiyatı etkilemeyeceğini savunur. Ancak Skyscanner’a göre uçak bileti almak için en uygun gün Pazar günü’dür.

Skyscanner aynı zamanda saat diliminin önemini vurguluyor. Buna göre Pazar günü Türkiye saatiyle 13:00’te en ucuz uçak bilet fiyatlarını bulabileceğiniz dilim olarak görülüyor. Aynı şekilde bu verilere göre 15:00 ile 18:00 arasında da uçak biletleri en yüksek fiyatlara sahip oluyor.

CheapAir.com, kapsamlı analizlerinden yola çıkarak, kalkıştan önceki gün sayısına ve her birinde neler beklenebileceğine bağlı olarak, uçak biletleri için bir program da hazırladı. Bu programa göre;

Uçak biletinizi en az 6 ay önceden satın aldığınızda, en düşük uçak bileti ücretini satın almayı beklersiniz, ancak bunun neden doğru olmadığını yukarıda açıkladık. Beklediğinizden biraz daha fazla ödemeniz bile mümkün. Bu dönemde alınan biletlerdeki tek olumlu yön, seyahat programı ve oturma yeri söz konusu olduğunda muhtemelen çok daha fazla seçeneğiniz olacak, kendinize iyi bir koltuk ayırabileceksiniz.

Uçak bileti satın almak için en ideal dönem uçuştan 21-121 gün öncedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 4 ay ile 3 hafta arası en düşük fiyatların sunulduğu, fırsat ve kampanyaların başlatıldığı en ideal zamandır.

Eğer ki son 6 gün içine kaldıysanız, mümkünse son dakika acil bir durum ortaya çıkmadıkça, bu süre zarfında uçuş rezervasyonu yapmaktan kaçınmalısınız. Son 6 gün içinde alınan uçak biletlerinde normalinden çok daha fazla bir ödemeye maruz kalabilirsiniz.

Skyscanner ise direkt ay bazında bir çalışma yapmış ve buna göre en ucuz uçak bileti için en ideal ayları Ocak, Şubat ve Ağustos belirlemiştir.

Bir de genellikle şu soru soruluyor – “İnternet seyahat acenteleri aracılığıyla mı yoksa havayolunun kendi sitesinden mi bilet almalıyız?” Şöyle cevaplayalım… Bazen bir bilet fiyatı araştırması yaparken, çevrimiçi seyahat acentelerinin havayolunun kendisinden daha pahalı fiyatlar verdiğini görebilirsiniz. Bu yüzden satın almadan bir de havayonlunun kendi sitesinden fiyatına bakmanızı öneririz. Ancak tam tersi de mümkün, hava yolunun kendi sitesinden bulduğunuz  bir bileti, arama motorları aracılığıyla daha ucuza da bulabiliyorsunuz. O yüzden her ikisini de denemeniz gerekir.

Sonuç olarak, burada verilen küçük ipuçlarını ve zaman aralıklarını unutmayın. Bir kampanya varsa ve oraya gitme düşünceniz varsa, o bileti satın alın. Beklerseniz, sonunda kendinizi daha fazla para harcarken bulabilirsiniz. Ne kadar uzun süre beklerseniz, o kadar çok ödeme yaparsınız, bu da sizi üzebilir.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir