Neden Boeing Uçaklar 7 İle Başlar?

Ticari ve askeri uçak üreticisi Boeing şirketi, William Edward Boeing tarafından 1916 senesinde  ABD’nin Washington eyaletinde kurulmuştur. Tarih boyunca attığı her adımda güçlü bir pazarlama stratejisi ile hareket eden Boeing, bu stratejisini uçaklarına koyduğu isimlerle de ispatlamıştır.

Bugün 77 denilince havacılık meraklısı olmayan çoğu insan bile uçaktan bahsedildiğini anlar. Öyle ki pek çok insan büyük gövde uçaklardan bahsederken 77 ya da 777 der. Hatta bu uçaklar Airbus olsa bile. Bu da Boeing’in 77 ismiyle sektöre ne kadar etkili bir pazarlama stratejisi ile girdiğinin en büyük kanıtıdır.

Boeing şirket tarihçilerine en sık sorulan sorulardan biri “Boeing ticari jetleri için 7X7 adını nasıl buldu?” olmaktadır. Bu sorunun cevabı olarak tarihin en ünlü markalarından biri olan Boeing 7X7 ismi hakkında birçok efsane vardır. Şimdi bu efsanelere bir bakalım ve işin sonunda 7X7’in arkasındaki gerçeği açıklayalım.

İlk efsane zamanın matematikçileri ve mühendislerinden gelmiştir. Şirket 1957 yılının Aralık ayında ilk uçuşunu yapan uçağına Boeing 707 ismini vermişti. Onlara göre burada 707 isminin kullanılmasının sebebi 45° derece süpürme açılı kanatların sinüsünün 707 olması dolayısıyla bu isim verilmişti. Ancak bu uçaklarda 35°  derece süpürme açılı kanatlar kullanılmıştı. Bir başka efsaneye göre ise bir grup insan 7 rakamının pozitif çağrışım yaptığından ve şans getireceğine inanıldığı için Boeing’in 7 rakamını kullandığını savundu.

Ama tüm bunların yanında maalesef gerçek biraz daha sıradandır. Boeing de, çoğu uçak üreticisinin yaptığı gibi, tasarımlarına onlarca yıldır kullanılan sıralı model numaraları atamayı seçmiştir. Yani Boeing bundan sonrasında ürettiği tüm uçakların model numaralarını 707, 717, 727 şeklinde sıralı isim vermeye başlamıştır. En son Boeing 787 Dreamliner modelleriyle bugüne kadar devam etmektedir.

Peki, Boeing uçak serisi neden 200 ya da 300 değil de 700 serisi ile başlatmıştır?

Böyle başlamasının sebebi ise 700’den önce gelen yüzlük serilerin başka tür motorlu uçak modelleri ile hali hazırda dolu olmasıdır. Durumu Boeing’in kısa tarihi ile açıklayacak olursak, II. Dünya Savaşı zamanları Boeing sadece askeri bir uçak şirketiydi. O zamanlar Boeing başkanı William Allen, şirketin ticari uçak faaliyetine başlaması, ayrıca yeni füze ve uzay aracı alanlarını takip etmesi gerektiğine karar verdi. Bu çeşitlendirme stratejisini desteklemek için, mühendislik departmanı yeni ürün alanlarının her biri için model numaralarını 100’lük bloklara böldü. Yani, ilk olarak askeri uçak üretimiyle faaliyetlerine başlayan Boeing,  bu model uçaklarına verdiği isimlerde 300 ve 400 kodlarını kullandı. Teknolojinin gelişmesiyle beraber ise türbin motorlu uçaklar üretti ve bunlarda da 500 kodunu kullandı. 600 kodunu ise roket-füze için kullandı. Sonrasında Boeing ilk jet motorlu uçağını üretti ve kodu 700 olması beklenirken pazarlama mucitleri 707 kodunu kullanmanın daha iyi olacağını öngörerek, kod olarak 7X7 serisi uçakların üretimine başladı. Yani, Boeing pazarlamacıları 707’nin, 700’e göre kulağa daha hoş geldiğini savunarak bugünde kullanılan jet uçaklarının 7 rakamı ile başlayıp bitirmesi stratejisini geliştirdi. 717 dışında, Boeing ticari jet numaralandırma sisteminin tek anormalliği Boeing modeli 720’dir. 720, 707’nin kısa menzilli, yüksek performanslı bir versiyonudur ve ilk olarak 707-020 modeli olarak havayollarına pazarlanmıştır. Ancak daha sonra Boeing, 707-020’nin adını 720 olarak değiştirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir