Flying-V – Geceleğin Yeni Tasarım Uçağı

Flying-V,  geleceğin yeni tasarım uçağı… Hiç de alışık olmadığınız bir görünüme sahip. Bu uçak yolcularını kanatta taşıyor. Nasıl mı? Gelin birlikte bakalım…

Hava yolculuğunu tamamen değiştirebilecek devrim niteliğinde yeni bir uçak tasarımı, ilk başarılı test uçuşunu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen Flying-V; yolcu kabinini, kargo ambarını ve yakıt tanklarını kanatlara entegre etmiş.

Bilgisayar hesaplamaları, uçağın geliştirilmiş aerodinamik şeklinin ve azaltılmış ağırlığının, günümüzün en gelişmiş uçaklarına kıyasla yakıt tüketimini % 20 azaltacağını öngörüyor.

KLM Havayolları, 2019’dan beri bu projenin ortağıdır. Destekleri sayesinde proje ekibi, bu ölçekli modeli inşa edebilmiştir. Flying-V, ilk olarak Ekim 2019’da yani KLM’nin 100. yıl dönümünde tanıtılmıştır. Artık projede Airbus da dâhil olmak üzere çeşitli iş ortakları da yer alıyor. Ortaklar, bu uçak için bir araştırma planı üzerinde birlikte çalışıyorlar. Ortakların bu uçak için bir sonraki adımı ise, tasarımın gazyağı yerine sıvı hidrojen taşımaya son derece uygun göründüğünü hesaba katarak Flying-V’ye sürdürülebilir itiş gücü sağlamak…

Flying-V

Ayrıca uçağın endüstriyel tasarım mühendisleri, hafif tasarım tekniklerini yolcu konforuyla birleştirerek yeni oval şekilli kabinin tasarımlarını geliştiriyor. Flying-V için iç mekan konseptininin amacı, yolcu deneyimini daha fazla koltukla ancak daha düşük ağırlıkta sağlayabilmektir. Bu amaçla hafif tasarım tekniklerini kullanan tasarımcılar aynı zamanda yolcuların omuz omuza oturmasını önlemek için yataklar oluşturarak ve koltukları uçuş yönünde konumlandırarak oval şekilden yararlanıyor.

80 Endüstriyel Tasarım Mühendisliği öğrencisi ile birlikte geliştirilen konsept, dört tip oturma yeri içeriyor: yataklar, salon alanları, grup oturma ve bireysel koltuklar.

Gelecek ay, KLM Deneyim Günlerinde ve Ekim ayının sonlarında Hollanda Tasarım Haftası sırasında ziyaretçiler, Flying-V kabininin tam boyutlu bir bölümünü görme ve oturma yerlerinden bazılarını deneme fırsatı bulacaklar. Yatakların tasarımı için ise bir patent başvurusu yapılmış bile.

Flying-V’nin tasarımı, geçtiğimiz Haziran ayında Seul’deki IATA konferansında sunulmuştur. Yaz aylarında, mühendisler, teknisyenler, öğrenciler ve araştırmacılardan oluşan bir ekip, 3.06 m genişliğinde ve 2.76 m uzunluğunda uçan bir ölçekli model oluşturmuştur. Oldukça büyük bir drone olan model, ölçekli uçuş testleri için tasarlanmıştır. Test uçuşu sırasında, uçağın dengesi ölçülecek ve kalkış/iniş için en iyi açıyı belirlemek için testler yapılacaktır.

Bu tür bir ölçekli model oluşturmak kolay değildir. Çünkü modelin, uçağı uçurmak ve kontrol etmek için tüm sistemleri ve uçak davranışını ölçmek ve iletmek için sensörler içermesi gerekir. Bu uçak kökten farklı bir uçak tasarımıdır, bu yüzden hemen hemen her şeyin yeniden test edilmesi ve ölçülmesi gerektiğinden daha pek çok teste tabii tutulması gerekecektir.

Kısacası, Flying-V, uzun mesafede yüksek enerji verimli bir uçak tasarımdır. Uçağın tasarımı; yolcu kabinini, kargo ambarını ve kanatlardaki yakıt depolarını birleştirerek muhteşem bir V şekli oluşturmaktadır. Geliştirilmiş aerodinamik şekli ve azaltılmış ağırlığı, günümüzün en gelişmiş uçağı olan Airbus A350’den bile % 20 daha az yakıt kullandığı anlamına gelecektir. Ancak, bu uçaklarla buluşmak için daha fazla beklemeye ihtiyacımız var. Çünkü uçuş performansı, gürültü seviyesi ve Flying-V’nin mevcut havalimanlarında nasıl barındırılacağı gibi konuları kapsayan çok sayıda araştırma yapılması gerekir.

Dilerseniz, aşağıdaki vidyoda Delft Teknoloji tarafından hazırlanmış yeni uçağın iç ve dış tasarımını izleyebilirsiniz 🙂

Kaynak:

  • tudelft.nl
  • traveller.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir