Hong Kong Havaalanı

 • Havalimanı tipi: Sivil
 • İşletici: Hong Kon Havaalanı İdaresi
 • Hizmet verdiği şehir: Hong Kong
 • Yer: Çin
 • Açılış: 06 Temmuz 1998
 • Koordinatlar: 22°18′32″K 113°54′52″D
 • Web sitesi: hongkongairport.com

Hong Kong Uluslararası Havaalanı (IATA kodu: HKG) Hong Kong’daki ana havaalanıdır. Havaalanını Chek Lap Kok adasında bulunur, aslında Chek Lap Kok ve Lam Chau adaları arasında 12.48 km²’lik bir araziyi kapsamaktadır.  Hong Kong Uluslararası Havaalanı’nın Chek Lap Kok’daki inşaatı, endüstrideki en büyük operasyonlardan biri olmuştur. İnşası 20 milyar doların üzerinde bir rakama mal olan Hong Kong Havaalanı arsa alanını % 1 artırmıştır. Böylesine büyük bir havaalanın inşa edilmesi altı yıl sürmüş ve Temmuz 1998’de hizmete açılmıştır.

İki paralel pist vardır (3.800m × 60m). Biri CAT II, diğeri ise sadece 200 metre görüşte inişe izin veren daha yüksek kategori CAT IIIA’dır. Üçüncü bir pist düşünülmüştür, ancak bu hala planlama aşamasındadır.

Hong Kong Havaalanı, dünyada kargo ve yolcu trafiği olarak en yoğun havaalanıdır. Asya’nın büyük bölümünü dünyanın geri kalanına bağlayan bu bölge Doğu Asya ülkeleri için de son derece önemli bir merkezdir.

Hong Kong Havaalanı dünyanın en büyük terminal binalarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Günün 24 saati hizmet verir. Alışveriş ve eğlence tesisleri arasında 160’tan fazla alışveriş mağazası ve en az 39.000 m² alana yayılmış 40’ı aşkın restoran bulunur. Olanaklar arasında ücretsiz ve ücretli internet salonları, Wi-Fi erişimi, pek çok dinlenme salonu ve çocuk oyun alanı bulunmaktadır.

65.000 kişilik havaalanı topluluğu en yüksek havacılık mükemmelliği standartlarını sağlar ve Hong Kong’un önde gelen bölgesel ve uluslararası havacılık merkezi olma önceliğini korur. Üstün tesis ve hizmetleri ile Hong Kong Havaalanı 2000’li yılların başından beri dünyanın en iyilerinin seçildiği Skytrax ödüllerinde sürekli olarak ilk beşte yer almıştır. Hatta Skytrax, üst üste sekiz yıl boyunca Hong Kong Havaalanını en iyi havalimanına layık görmüştür.

Hong Kong Uluslararası Havalimanı, havacılık dünyasında son derece önemli olmasının yanı sıra, bünyesinde yaklaşık 65.000 personel istihdam ederek yerel ekonomi için de önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca stratejik konumu havaalanını küresel işletmelerin tercih ettiği bir nokta haline getirmektedir.

Cathay Pacific, Cathay Dragon, Hong Kong Havayolları, Hong Kong Express Airways ve Air Hong Kong (kargo şirketi) için ana merkez havaalanıdır.

Havaalanında ayrıntılı ve titizlikle planlanmış çok modlu ulaşım ağı, Hong Kong ve Çin anakarası arasında sorunsuz bir hareket akışı sağlar.

Hong Kong Adası’ndan havaalanına erişim 34 km kadar uzanır. Yüksek hızlı tren sistemi, iki tünel, iki köprü ve altı şeritli bir otoban içermektedir. Milyonlarca yolcunun hızlı hareket etmesi için tasarlanan havalimanında 288 check-in kontuarları, 200 göçmenlik masası ve 80 gümrük pozisyonu bulunur. Havalimanı ayrıca 2,5 km’lik hareketli yürüyüş yolunu ve yaklaşık 120 mağazayı da bünyesinde barındırır.

Havaalanı, Sky City adlı yolcu terminaline bitişik yeni bir bina inşa ederek büyümüştür. Sky City’de çok büyük bir golf sahası ve inanılmaz güzellikte bir feribot terminali (Sky Pier) bulunur. İş parkı, pek çok otel ve eğlence tesislerinden oluşan Sky City tarif edilemez lüks bir görünüme sahiptir.

Sky City projesi ile beraber Hong Kong Havaalanı dünyanın en büyük mühendislik ve mimari projelerinden biri olmuştur. Havaalanının uzun vadeli rekabet gücünü garanti altına almak için yaklaşık 4,5 milyar Hong Kong Dolarlık bir geliştirme programı daha uygulamaya konulmuştur. Bu program, ilk terminalin kapasitesini genişletmeyi, hava alanı iyileştirmelerini, göç salonunun yeniden yapılandırılmasını, yeni taksi yollarının eklenmesini ve iki pistin yenilenmesini içerir.

Hava kargo terminali oldukça iyi havacılık destek hizmetleri ve verimli hava kargo elleçleme tesislerini içerir.  Kaliteli uçak ve iş jeti bakımı kargo terminalinde sağlanır. Gelişen hava trafiği, havaalanında şu anda mühendislik ve çevresel fizibilite çalışmalarının yapıldığı üçüncü bir pist inşa etme ihtiyacını ortaya koyduğundan, iki piste paralel olacak  şekilde inşa edilmesi planlanmıştır. Üçüncü pist 2024 yılı sonunda açılması beklenmektedir.

Hong Kong TOP 5

Profesyonel anketlere ve çeşitli haber ajanslarına bakarsanız dünyanın en popüler turizm merkezinin Hong Kong olduğunu görürsünüz. Asya’nın en iyi alışveriş merkezi ve Çin’in en pahalı şehridir. Hong Kong, dünyanın en iyi metro sistemine ve diğer birçok olağanüstü özelliğe sahiptir.

Bu şaşırtıcı küçük şehir, Londra’yı ve diğer tüm popüler şehirleri büyük bir farkla bir turizm merkezi olarak yener. Euromonitor International’a göre 2014 yılında 26 milyon turist Hong Kong’a ziyarete gelmiştir. Buna karşılık, sadece 23 milyon turistle Singapur ikinci sırada yer almıştır. Gelen büyük çoğunluk Çinlilerdir, ancak şehir aynı zamanda diğer ülkelerden gelen milyonlarca insanı da ağırlamaktadır.

Peki, Hong Kong’u bu kadar popüler yapan nedir? Elbette ki birinci sınıf alışveriş ve çeşitli cazibe noktalarının merkezi olması. Ancak diğer birçok özellik de yine insanları çekiyor. Bunlar neler mi? Güvenlik ve konfor. Kamu güvenliği, oldukça iyi işleyen hizmetler ve temiz çevre turistlerin ziyaretlerini çok daha keyifli hale getirmektedir. İnsanlar bu şehri gezerken rahatlayabilir ve zamanın tadını çıkarabilirler. Ayrıca nispeten ılıman havası, temiz doğası, geniş doğal alanları ve etkileyici plajları bu şehri daha çekici kılmaktadır.

Turist dostu bir şehirdir. Şehir adeta turizm için tasarlanmıştır. İnsanlar çoğunlukla İngilizce konuşur.

Hong Kong’ta gezip görülmesi gereken yerler:

 • Victoria Limanı ve çevresi

Dünyanın en güzel kentsel yerlerinden biri olarak bilinir. Bir veya iki günlüğüne ziyaret eden ve ilk kez gelen turistler için gidilecek en iyi yerdir.

 • Tian Tan Buddha

Devasa görünümü ile gözleri üstüne çeken Tian Tan Buddha, 1990-1993 yılları arasında inşa edilmiştir. Yüksekliği 34 metre olan bu bronz heykel; Çin’in refahını ve dünya barışını temsil eder. Gittiğinizde bir ziyaret edin deriz.

 • Ocean Park

Her yerde göremeyeceğiniz oyuncakları burada deneyimleyebilirsiniz. Ocean Park, Hong Kong’un en popüler tema parkı olarak siz gezicilerin ziyaretini bekliyor 🙂

 • Temple Street Gece Pazarı

Biraz da Asya’nın geleneklerini yaşayalım diyorsanız bu gece pazarını görmeden dönmeyin deriz. Otantik ürünlere ilgi duyan alışveriş tutkunları buraya.

 • Man Mo Tapınağı

Asya’ya gelipte tapınakları gezmemek olmaz. Hong Kong’un en eski dini yapılarından biri olan Man Mo Tapınağı, edebiyatı simgeleyen “Man” ve savaşı simgeleyen “Mo” tanrılarına adanmıştır. Burayı ziyaretinizde tüyleriniz diken diken olacak.

Kaynak:

 • airport-technology.com
 • en.wikipedia.org/wiki/Hong_Kong_International_Airport
 • google.com/maps/place/Hong+Kong+Uluslararası+Havalimanı/
 • gezipgordum.com
 • chinahighlights.com/hong-kong

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir