Havaalanına Ne Kadar Erken Gelmeliyim?

Çoğunuz bunu yaşadınız sanırım – “trafik vardı”, “alarm çalmadı”, “evde bir şeyler unuttunuz” derken uçağı kaçırırsınız. Çünkü havalimanına geç gelirsiniz ve olanlar olur. Bir de bunun tam tersi, çok erken havalimanına gelirsiniz, bu sefer de seyahat başlamadan kendinizi aşırı fiyatlı kafelerde ve pahalı hediyelik eşya dükkânlarında tatil bütçenizi harcarken bulursunuz!

Çok geç ve çok erken arasındaki ideal zamanı bulmanıza yardımcı olmak için kolları sıvadık, stres yaratmadan yeterli zaman ayırabilmeniz adına birkaç ufak ipucunu kaleme aldık…

Öncelikle şunu bilmelisiniz… Uzun bir check-in kuyruğunda bekliyorsunuz ve sıra bir türlü size gelmiyor. Ancak check-in için son saat hesaplanırken ne kadar beklediğinizin hiçbir önemi yoktur. Görevliler sıranın size geldiği saatten uçuşa kalan süreyi düşerek hesap yapıp sizin check-in’inizi yaparlar. Örneğin, uçağınız 15:00’te ve check-in bankosu 14:15’te kapanıyor diyelim. Siz yarım saattir sıradasınız ancak sıra size geldiğinde saat 14:20 oldu. O halde check-ininiz yapılmayabilir, geç kaldığınız için haklarınızı kaybedebilirsiniz. Böyle bir aksilikle karşılaşmamak için online check-in yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer bunu yaptırmadıysanız,  yurt içi uçuşları için minimum 90 dk, yurt dışı uçuşlarınız için ise minimum 150 dk öncesinde havalimanında olmanız tavsiye edilir.

Ancak burada havayolu firmasının şart koştuğu saatleri öncelikli almanızda fayda var. Örneğin pandemi döneminde iç hat seferleri için bazı havayolu firmaları 3 saat öncesinde gelinmesini yolculara bildirdi. Fazla kontrol ve hijyenik taramalardan geçileceği için sıralarda yoğunlaşma olabileceği ihtimaline karşılık bu dönemde havayolları yolcularını havalimanlarına daha erken gelmesi konusunda uyardı.

Ayrıca özellikle Amerika Birleşik Devletlerine seyahat ediyorsanız genel kural olarak havalimanına uçuşunuza 3 saat kala gelmeniz istenir. Çünkü Amerika gibi bazı ülkelerde uçağa alım prosedürleri ve vize kontrolleri farklı ve uzun olabiliyor. Bankolarda uzun sıralarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Genel olarak eğer uluslararası büyük havalimanlarından uçacaksanız uçuştan 3 saat önce havaalanında olmanız gerekebilir. Hele ki birde uçuşunuz oldukça yoğun bir saatte ise, yani aynı zaman diliminde çok sayıda başka uçuşlar varsa, havayolları daha erken havaalanında olmanızı tavsiye edebilir. Bu arada en net ve güncel bilgi için uçacağınız havalimanının yoğun saatlerini öğrenmek faydalı olacaktır. Bunun için uçacağınız havalimanının web sayfasından o günkü uçuşlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Çünkü her havalimanı için yoğun saatler farklı olabilir, bazılarında pazar akşamları pist en yoğun olurken, diğerlerinde cuma sabahı da yoğun olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir