Kimlerin Özel Jeti Var?

Milyarderler, ada satın alabilir, uzay gezilerine katılabilir, spor takımları kurabilir ve hatta pek çok insanın imkânlarının ötesinde lüks alışverişler yapabilir. Örneğin, Richard Branson ve Elon Musk gibi milyarderler genellikle çılgın alışverişleriyle bilinirler.

Fakat milyarderlerin servetlerini gösteren statü sembolleri arasında, özel bir jete sahip olmak en cömert seçeneklerden biri olarak gösterilir. 

Hızlı ve kolay seyahat için özel bir jete sahip olmak, yüksek güçlü yöneticiler ve yatırımcılar için özellikle değerlidir, film yıldızları ve dünyanın en ünlü şarkıcıları için ise prestij konusudur.

İşte hızlı ve kolay seyahat için servetlerini özel jetlere harcayan teknoloji milyarderleri ve dünyanın en çok kazanan ünlülerinden bazıları…

  1. Jeff Bezos
Jeff Bezos

Jeff Bezos,  dünya çapında faaliyet gösteren teknoloji şirketi Amazon’un kurucusu, CEO’su ve başkanıdır. Aynı zamanda Amerikalı internet girişimcisi Jeff Bezos sanayici, medya sahibi ve yatırımcıdır. Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Amazon CEO’su Jeff Bezos, Gulfstream G650ER tipi özel jete sahip. Bu jet sekiz kişiyi ağırlar ve tahmini değeri 65 milyon dolardır.

Jeff Bezos Uçağı, Gulfstream

2. Mark Cuban

Mark Cuban

Amerikalı dolar milyarderi Mark Cuban, NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibidir. İş adamı Mark Cuban üç özel jete sahiptir. Milyarder, 2017 yılındaki bir röportajında, “her zaman hedefim bir uçak satın almaktı, çünkü en çok değer verdiğim kavram ‘zaman’ ve uçaklarım bana zaman kazandırıyor” diye belirterek özel uçağa sahip olmanın tutkusunu dile getirdi.

Cuban, 1999’da ilk uçağı olan Gulfstream V jetini satın aldığında, kendisini Guinness Rekorlar Kitabı’na soktu. Nasıl mı dersiniz? Çünkü 40 milyon dolarlık satın alma işlemini internetten yaparak, tek internet işlemi ile en büyük satın alma rekorunu kırdı.

Gulfstream V’e ek olarak Cuban, iki Boeing Business Jet’in de sahibidir. 2000’den beri sahibi olduğu NBA takımı Dallas Mavericks’in maçları için özel ulaşım aracı olarak bir Boeing 757 satın aldı. Ayrıca charter uçuşlar için kiraladığı bir 767’si de vardır.

Mark Cuban Uçağı – GulfStream V Jet

3. Bill Gates

Bill Gates

Amerikalı yazar, yazılımcı, girişimci, yatırımcı ve iş adamı Bill Gates, Microsoft şirketinin kurucusudur. Bill Gates dünyanın en zengin adamlarından biri olduğu için kendine ait bir özel jetinin olması elbetteki şaşırtıcı gelmiyor. Fakat, dünyanın en zenginleri listesine defalarca birinci sıradan giren Gates, özel jeti için kendisinin “büyük savurganlığı” olduğunu söylüyor.

Gates, 19 kişilik yolcu kapasitesinde tahmini 40 milyon dolara mal olan bir Bombardier BD-700 Global Express’e sahiptir.

Bu Bombardier BD-700, öncelikle Bill ve karısı Melinda Gates’in vakfı ile ilgili hayırsever faaliyetler için kullanılıyor ve dünyanın dört bir yanındaki hayır kurumlarına büyük miktarda fon sağlıyor. Bu jeti bu tür işler için ideal kılan temel özellik, durmaksızın yaklaşık 6.500 mil uçabilmesidir. Bu da aktarmasız Tokyo’dan New York’a veya Los Angeles’tan Moskova’ya uçmaya eşdeğerdir.

Bill Gates Uçağı

4. Jim Carrey

Jim Carrey

Jim Carrey, Altın Küre ödülü sahibi Kanadalı komedyen ve sinema oyuncusudur. İzleyicileri güldürme yeteneğine sahip olmak hiç şüphesiz çok kıymetlidir, bu yüzden hiç kimse Jim Carrey’nin zor kazanılan parasını muhteşem bir Gulfstream V jetine harcadığı için suçlayamaz. Tüm dünyada bu özel jetlerden yalnızca 193 adet vardır ve bir kısmı çeşitli askeri güçler tarafından kullanılır. Jim’in jeti ise 16 yolcuyu tamamen rahat bir şekilde ağırlayabilir. Tahmini değeri 59 milyon dolar olan bu jet aynı zamanda bugün havadaki en hızlı jetlerden biridir.

Jim Carrey – Gulfstream

5. Steven Spielberg

Steven Spielberg

Steven Spielberg, Amerikalı sinema yönetmeni, yapımcı ve senaristtir. Filmleri büyük gişe başarıları kazanmış, tüm zamanların en çok hâsılat yapan yapımlarına imza atmıştır. Premiere dergisine göre Amerikan film endüstrisindeki en güçlü ve en etkili figürdür.

Dünyanın en beğenilen film yönetmeni, tek bir oturuşta pratik olarak dünyanın her yerine ulaşabilir. Çünkü Spielberg, yakıt ikmali yapmaya gerek kalmadan 16 saate kadar uçabilen bir Bombardier Global Express XRS jetine sahiptir. 14 kişilik bu jetin tahmini değeri 45 milyon dolardır.

Bombardier Global Express XRS

6. Larry Elinson

Larry Ellison

Larry Ellison, veritabanı yazılımı firması olan Oracle’ın kurucusu ve CEO’sudur. Milyarder Larry Ellison, Microsoft’un en büyük rakiplerinden biri olan Oracle ile kurumsal pazarda başarısını kanıtlamış bir iş adamıdır.

Larry Ellison, zenginliğinin yanısıra çoğu zaman olağandışı davranışıyla tanınır. Ellison, hevesli bir denizci ve lisanslı bir pilottur. Oğlu David bile, 13 yaşından beri babasıyla birlikte uçan bir pilottur. Ellison’un, bir Hawaii adası ve kendine ait bir yat yarış ekibi vardır. Aynı zamanda iki askeri savaş uçağına da sahiptir

Mig-29

7. Donald Trump

Donald Trump

Donald John Trump, Amerikalı iş adamı, politikacı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin günümüzdeki başkanıdır. Donald Trump’ın ‘Trump Force One’ olarak da bilinen özel uçağı, dönüştürülmüş bir Boeing 757’dir ve ilk olarak 1991’de ticari bir yolcu uçağı olarak kullanılmıştır. Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen, uçağı 1995’te satın almış ve Başkan Trump tarafından satın alınmadan önce 20 yıl boyunca kullanmıştır. Trump uçağı satın aldığında baştan yaratmış desek yanlış olmaz. Uçağın her yerinde 24 ayar altın armatürler kullanarak, büyük bir masrafla tamamen yeniden modifiye edilmiştir. Uçakta ayrıca iki Rolls-Royce RB211 turbofan motor bulunmaktadır.

Trump Uçağı

8. Elon Musk

Elon Musk

Elon Musk, mühendis, endüstriyel tasarımcı, teknoloji girişimcisi ve hayırsever bir iş adamıdır. Bugün bizi uzayla buluşturan  SpaceX’in kurucusu, Tesla Motors ve PayPal’ın ise kurucu ortaklarındandır.

Elon Musk, şu anda bir Gulfstream G650ER’ye sahiptir. Pilot lisansı da olan Musk’ın özel uçuş kullanımı, Ocak 2019’da magazinsel tartışmanın merkezi haline gelmiştir. Çünkü Musk, 70 milyon dolarlık Gulfstream G650ER ile 2018’de 150.000 mil yol yaptığını söylemiştir. Bunda ne var diyebilirsiniz. Ancak Musk’ın şirketi Tesla, sadece Musk’ın kapsamlı hava yolculuğunu karşılamak için 700.000 dolar ödediğini belirtmiştir. Bu da Amerika basınında o dönem sansasyon yaratmıştır.

Elon Musk Uçağı – G650

9. Richard Branson

Richard Branson

Richard Branson, İngiliz yatırımcı, iş adamı, 350’den fazla şirketi bulunan Virgin şirketler grubunun kurucusu ve CEO’sudur. Virgin Atlantik Havayolları’nın da sahibi olan Branson’ın uçağı olması elbette ki şaşırtmaz. Ancak Branson’un, 74 dönümlük Karayip adasından bir tatil yerine ve milyon dolarlık bir denizaltısına sahip olması şaşırtabilir 🙂 Richard, pahalı oyuncaklara yaptığı cömert yatırımlarıyla tanınır.

Branson, Britanya Virjin Adaları’ndaki şahsına ait özel adasına gidip gelmek için kullandığı bir Dassault Falcon 50 EX’e sahip. Daha uzun yolculuklar için ise, ticari havayolu şirketi Virgin Atlantic kullanıyor, böylece kendi söylemiyle “personel ve yolcularla zaman geçirebiliyor.”

Branson’un gökyüzü yolculuğuna olan ilgisi uçaklarla sınırlı değildir. 1987’de bir sıcak hava balonuyla okyanusu geçen ilk insandır. Şimdilerde işi daha da büyüterek ticari uzay uçuşu şirketi Virgin Galactic aracılığıyla turistleri uzaya göndermeyi planlıyor.

Richard Branson – Falcon 50

10. El-Velid bin Talal

El-Velid bin Talal

Suudi Kraliyet Ailesi mensubu, iş adamı, Suudi kralı Kral Abdullah’ın yeğenidir. İş dünyası dergisi olan Forbes Dergisinin, her yıl yayınladığı Dünyanın En Zenginleri listesine göre; Mart 2010 itibarıyla serveti 19,4 Milyar dolardır. Prens El-Velid, ‘uçan bir saraya’ sahiptir. Böyle denmesinin nedeni ise uçakta abartılı derecede zengin objeler kullanmasıdır.

Milyarder Suudi kraliyet ailesi Prensi El-Velid, kendi özel uçağına dönüştürmek için dünyanın en büyük uçağı olan Airbus A380’i seçmiştir. Airbus A380, iki güverte üzerinde en az 600 kişi oturacak şekilde tasarlanmış dünyanın en büyük uçağıdır. Prens, A380’i satın almak için ödediği 200 milyon dolarlık fiyata ek olarak; Rolls-Royce için araç üstü park yeri, kuyruklu piyanolu bir konser salonu, beş ana yatak odası ve misafirleri için en az 20 küçük özel oda tasarım fiyatı da ödemiştir.

Prens El-Velid – A380 iç dizayn

11. Tom Cruise

Tom Cruise

Tom Cruise, Altın Küre ödüllü Amerikalı oyuncudur. Forbes dergisi tarafından 1 yılda 67 milyon dolar kazancıyla 2006’da dünyanın en güçlü ünlüsü seçilmiştir. Hollywood’un yakışıklı oyuncusu Tom Cruise, gökyüzüne çıkmaya yabancı değil, çünkü 20 yıldan fazla bir süredir pilot lisansına sahip! Tom Cruise, boş zamanlarında, 45.000 fit yükseklikte toplam 19 yolcuyu taşıyabilen kendine ait Gulfstream IV jeti ile dünyanın dört bir yanına uçuyor.

Tom Cruise uçağı – Gulfstream

12. Beyonce

Beyonce

Beyonce, Amerikalı şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncudur. Dünyanın en çok kazanan ve en ünlü şarkıcıların başında gelir. Dünyanın en abartılı Babalar Günü hediyesini veren ünlü de diyebiliriz. Birden çok Grammy ödüllü şarkıcı Beyoncé, ilk kızları Blue Ivy’nin doğumunun ardından, 40 milyon dolarlık Bombardier özel jeti kocası Rapçi Jay-Z’ye hediye etti. Gövdenin her iki yanında Jay-Z’nin gerçek adı ‘Shawn Carter’ ile süslenmiş olan uçakta 15 kişilik tam bir mutfak, yatak odası, iki banyo ve krem rengi deri koltuklar bulunuyor.

Jay Z – Özel Jet

13. Larry Page

Larry Page

Yahudi kökenli Amerikalı Larry Page, İnternet arama motoru Google’ın temel algoritmalarının geliştiricisi ve Sergey Brin ile birlikte Google şirketinin kurucusudur.

Google’ın muazzam büyümesi, iki kurucusu Sergey Brin ve Larry Page’e her biri 50 milyar doların üzerinde net bir değer kazandırdı. İkili, ortak holding şirketleri Blue City Holdings aracılığıyla özel bir uçak filosuna büyük yatırım yaptı. Google kurucuları, Avustralya havayolu şirketi Qantas’tan 15 milyon dolara bir Boeing 767-200 satın aldı. Bu uçağı iç mekanı 50 kişi alabilen özel bir jete dönüştürmek için 10 milyon dolar daha harcadılar.

Google kurucuları sadece özel uçaklara sahip değiller, 2013 yılında satın aldıkları kendi özel terminallerine de sahipler. Terminal, San Jose Uluslararası Havalimanı’nda bulunuyor ve yapımı 82 milyon dolara mal olmuştur.

Google ayrıca, şirketin gayrimenkul yan kuruluşu Planetary Ventures LLC aracılığıyla ikinci bir havaalanı işletmektedir.

Şimdilerde, Larry Page’in uçan araçlara olan ilgisi özel jetlerin, terminallerin ve havaalanı işletmenin ötesine geçiyor. Google’ın kurucu ortakları bugünlerde, uçan arabalar üzerinde çalışan iki farklı girişime (Kitty Hawk ve Opener) yatırım yapmıştır.

Kaynak:

  • businessinsider.com
  • ba-bamail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir