Havaalanı mı? Havalimanı mı? Hangisi doğru?

Siz de fark etmeden her ikisini de kullananlardansınız muhtemelen… Biz de herkes gibi ‘havalimanı’ derken ‘havaalanı’nı kastediyor, yani birini bir diğerinin yerine rahatlıkla kullanıyoruz. Peki, bunu yaparken doğru mu kullanıyoruz acaba diye hiç düşündünüz mü? Öyleyse, bir bakalım ne doğru, hangisi doğru? 🙂

Şuanda Devlet Hava Meydanları’nın havacılık terimleri sözlüğünü ziyaret ederseniz, şöyle bir tanımlamayla karşılaşacaksınız:

  • Havalimanı: Uluslararası hava trafiği, geliş ve gidişlerine hizmet vermek amacıyla tesis edilmiş olup, gümrük, göçmenlik, halk sağlığı, hayvan ve bitki karantina işlemleri ve benzeri işlemlerin bünyesinde vakit kaybedilmeksizin yürütüldüğü havaalanıdır.

Ancak “Havaalanı“na ilişkin bir tanım bulamazsınız. Çünkü Devlet Hava Meydanları internet sitesinde 24 Şubat 2012 tarihinde resmi bir açıklamada bulundu. Bu açıklamada “Havaalanı” ve “Havalimanı” kelimelerinin birbirinin yerine kullanılmasının isim karışıklığına yol açtığı gerekçesini öne sürerek bu konuya bir son verdi ve “Havaalanı” kullanımını kaldırdı. Bu resmi açıklama öncesi “Havaalanı” ise şöyle tanımlanıyordu…

  • Havaalanı: Bütünü ya da bir bölümü içinde hava araçlarının; iniş, kalkış ve yer hareketlerini gerçekleştirebilmeleri için karada veya suda oluşturulmuş, (bina, tesis ve teçhizatla donatılmış) tanımlanmış saha.

Resmi Açıklama Tam Metin:

“Kuruluşumuz işletiminde bulunan 43 havaalanının 12 tanesi havalimanı, 31 tanesi ise havaalanı olarak isimlendirilmekte ve bu durum isim karışıklığına neden olmaktaydı.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Yönetim Kurulu, 18.02.2012 tarihli toplantısında almış olduğu kararla havalimanı/havaalanı karışıklığına bir son verdi.
DHMİ Genel Müdürlüğü işletimindeki tüm havaalanlarının teşkilat yapılarında değişiklik yapılmaksızın, bundan sonra 31 havaalanının ismi “Havalimanı (Airport)” olarak değiştirildi. (Örnek: Kars Havalimanı, Çanakkale Havalimanı)
Alınan karar doğrultusunda terminal içi ve terminal dışı tüm kullanımlarda “Havaalanı” ibaresinin kaldırılıp yerine “Havalimanı” yazılması için gerekli tüm çalışmalar başlatıldı.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
DHMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ”

Bu açıklamadan sonra “Havaalanı” kullanımı havalimanı tabelalarından kalktığı gibi sözlüklerden de kalktı. Ancak hala Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü “Havaalanı“nı aktif olarak kullanmaya devam etmektedir.

Kaynak:

  • dhmi.gov.tr
  • sahinhuseyin.weebly.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir