Film: Sully

  • Yıl: 2016
  • Tür: Biyografik, Dram
  • Yönetmen: Clint Eastwood
  • Oyuncular: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney
  • Süre: 1s 36dk
  • Ülke: ABD

Özet:

Sully, 15 Ocak 2009’da arızalanan yolcu uçağını Hudson Nehri’ne indirmeyi, bir nevi imkansızı başarıp kahraman haline gelen pilot Chesley Sullenberger’i konu ediniyor. Kaptan Sully elverişsiz koşullarda uçağı Hudson Nehri’ne indirmeyi başarıp 155 yolcunun hayatını kurtarır Fakat her ne kadar medya ve halk tarafından usta uçuş yeteneği, cesareti ile gündeme gelse de bazı yetkililer tarafından açılan soruşturma nedeniyle itibarını ve işini kaybetme tehlikei ile yüz yüze gelecektir.

http://www.beyazperde.com/filmler/film-238330/ Beyaz Perde

Yorum:

SULLY, 2009 tarihinde yaşanan gerçek bir olay sonrası, başından geçenleri kaleme alan kahraman pilot Chesley Sullenberger’in kitabından esinlenerek çekilen bir biyografidir.

Bu filmde usta oyuncu Tom Hanks’in performansı oldukça iyiydi. Görsellere gelince kamera açıları ve ses efektleri başarılıydı, bu yüzden sahnelerde abartı ya da gözü yoran çekimlere maruz kalmanız mümkün değil. Hikâyede pilotun bir taraftan kahraman öteki taraftan ise suçlu ilan edilmeye çalışılmasıyla soruşturma geçirmesi ve de pilotun yaşamış olduğu dramı anlatıyor. Bu filmi izlerken pilotların nasıl bir sorumluluk altına girdiklerine şahit olacaksınız. Çünkü filmde, uçağın iki motorunun kuş sürüsü nedeni ile çalışamaz duruma gelmesi sonrası kahraman pilotun uçağı nasıl indirmeyi başardığını anlatıyor. Bir pilotun teknik kabiliyetinin, kararlı yapısının, durumsal farkındalığının ve de soğukkanlılığının ne kadar önemli olduğunu da bu filmde tekrar görüyoruz. Fakat kahraman pilotumuzun imkânsızı gerçekleştirmesine rağmen, uçak şirketlerinin, üreticilerin ve sigortacıların bu durumu sorgulaması ve candan çok mal demesi ile pilotun dramı gözler önüne seriliyor.

4 thoughts on “Film: Sully

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir