Belgesel: Düşüş (DownFall)

  • Yıl: 2022
  • Tür: Belgesel
  • Yönetmen: Rory Kennedy
  • Senarist: Mark Bailey , Keven McAlester
  • Süre: 1 sa 38 dk

Özet:

Düşüş: Boeing Davası, ard arda yaşanan iki korkunç kazaya nelerin neden olabileceğini araştıran araştırmacılara odaklanıyor. Araştırmacılar, yaşanan kazaların Being’in karı güvenliğin önüne koymasıyla bağlantılı olup olmadığını inceliyor.

beyazperde.com

Yorum:

Düşüş belgeseli maalesef 5 ay arayla yaşanan iki uçak kazasının nedenlerini en ince detaylarına kadar gözler önüne seren harika bir yapım olmuş diyebiliriz.

Biliyorsunuz ki Boeing uçağı, ticari havacılığın başladığı zamanlardan beri sektöre damgasını vurmuş, popüler ve başarılı bir şirket. O kadar ki, bugün havacılıkla ilgisi olmayan pek çok insan bir uçak ismi örnek verse, hemen ”77” der. Yarattığı prestij her zaman o kadar güçlü olmuştur ki, belgeselde de geçtiği gibi yolcularda “Boeing değilse binmem” algısı ortaya çıkmıştır.

Her ne kadar bugün binlerce Boeing uçakları dünyanın pek çok ülkesinde hizmet verse de çok yakın zamanda yaşanan iki büyük uçak kazası, bu büyük şirketin güvenliği ön plana koyan bir firma iken, sadece daha fazla kar etme amacı güden bir firmaya nasıl dönüştüğünü bize göstermektedir. Çekilen belgesel de bunu seyirciye apaçık kanıtlar niteliktedir. Bu anlamda, belgesel için  havacılık ile hiç ilgisi olmayanların bile ders çıkartacağı ve de hayranlıkla izleyeceği bir Netflix yapımı olmuş diyebiliriz.

Belgesel’in en çarpıcı sahnelerinden biri ise Sully filminin başkarakteri, kahraman pilot Chesley Sullenberger’in mahkeme sürecinde görüş belirttiği canlı görüntülerin de olduğu an diyebiliriz.

İzlemenizi tavsiye ediyoruz, etkileneceksiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir