Uçakta Servis Masalarını Neden Kapatıyoruz?

Uçaktaki rutin anonsları artık ezbere biliyoruz sanırım. “Koltuklarınızı dik, güneşliklerinizi açık, servis masalarınızı kapalı konuma getiriniz”… Çoğu zaman yolcular tarafından önemsenmeyen bu uyarılar aslında acil bir durumda hayatınızı kurtarabilir. Nasıl mı? Gelin açıklayalım…

Uçakta olan her şey emniyet göz önünde bulundurularak yapılır. Hatta kalkış ve iniş sırasında servis masanızı kapatmak bile.

Bunun arkasında yatan sebep hızlı tahliyenin emniyetle sağlanabilmesidir. Ne demek istiyoruz? Şöyle ki… Bir uçaktan hızlı bir şekilde inmeniz gerekiyorsa, servis masalarından oluşan bir bariyer tarafından engellenmek istemezsiniz. Eğer ki servis masalarınız kapalı konumdaysa, acil bir durumda tahliyenizi engellenmeyecektir.

Kalkış ve iniş, bir uçuşun en kritik aşamalarıdır. Boeing firması tarafından 2014 yılında yapılan araştırmaya göre, tüm ölümlü uçak kazalarının %60’ından fazlası son yaklaşma ve iniş sırasında meydana geliyor. Bu yüzden özellikle de iniş sırasında tüm mürettebat ve yolcuların olası acil durumlara karşı hazır bulunması gerekmektedir. Yolcu olarak görevimiz kurallara uymak anonsları dikkate almak olmalıdır!

Kaynak:

  • travelandleisure.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir