Tabletop Pist Nedir – Hindistan Uçak Kazası

Tarih 07 Ağustos 2020, yani dün akşam saatlerinde, Air India Express Havayolları’nın Boeing 737-800 tipi uçağı, Karipur Havalimanı’na inişte pistten çıkarak, yamaçtan aşağı düştü. Uçakta 184 yolcu ve 6 mürettebat bulunuyordu. Dubai’den Hindistan’ın Kozhikode şehrine uçan uçağın gövdesi bu kaza sonucu ikiye ayrıldı. İkisi pilot olmak üzere toplam 18 kişi kazada hayatını kaybetti. Pek çok kişi de kazada ağır yaralı olarak kurtuldu.

Kaza sonrası ilk tutulan raporlarda iniş sırasında şiddetli yağışa bağlı olarak pilotların düşük görüş şartlarına maruz kaldığı ve pistin zemininin ıslak olduğu belirtiliyor.

Uçağın kaza nedenlerine ilişkin tüm detayları barındıran kara kutuya ise henüz ulaşıldı ve kara kutuda ki bilgilerin çözümüne başlandı.

Ancak bu kazayla pek bilinmeyen bir terim daha gündeme tekrar oturdu. Neyden mi bahsediyoruz? Kaza sonrası haberlerde de yankılanan, bir anda en çok arananlar listesinde Google’ın üst sıralarına çıkmayı başarmış olan “Tabletop Pist” teriminden. Peki, Tabletop Pist Nedir? Uçağın bu kazayı yaşamasının nedeni Tabletop Pist midir? Hepsini açıklayalım…

Tabletop pist bir plato ya da tepenin üzerine konuşlanmış olan pistlerdir.  Pistin sonunda hatta bazen her iki ucunda adeta bir uçurum gibi derin bir yamaç bulunur. Anlayacağınız pilotlar için zorlayıcı bir o kadar da tehlikeli pistlerdir. 

Kazanın yaşandığı Kozhikode pisti de, bir platonun üzerinde yer alır. Pistin her iki yanında ve sonunda dik bir uçurum vardır. Tabletop pisti olarak adlandırılan bu yapının Kozhikode kazasında uçağın düşmesine neden olduğuna inanılıyor.

Tabletop pistler genellikle bir tepenin üst kısmı kesilerek inşa edilir ve pisti aşmak için herhangi bir marjın bulunmaması nedeniyle genellikle iniş için zor olduğu düşünülür. Hindistan dışındaki diğer tabletop piste sahip havaalanları Butan’daki Paro ve Nepal’deki Katmandu’dur.

Pilotlara göre, tabletop pistlere iniş, çok az hata payı ve hassas yaklaşma gerektirir. Aslında, 2010 yılında yaşanan Mangaluru kazasından kısa bir süre sonra sivil havacılık, geniş gövdeli uçakların Kozhikode havaalanına inişini yasaklamıştı. Böyle pistlerin geniş gövde büyük uçaklar için uygun olmadığı netleştirildi. Örneğin, Airbus A330 ve Boeing 777 tipi uçaklar Hindistan’daki tabletop pistlere sahip havalimanlarına inemiyor. Çünkü bu ağır uçakların daha yüksek yükleri nedeniyle yavaşlaması için daha uzun mesafeler gerekiyor.

Bu kaza her ne kadar tabletop pistleri hatırlamamıza yardımcı olsa da, havacılık kurallarının artık kanla yazılmadığı günleri umuyor, öğretileri deneyimle değil de proaktif önlemlerle anlattığımız günleri arzu ediyoruz.

Kaynak:

  • hwnews.in
  • indianexpress.com
  • oneindia.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir