Singapur Havaalanı

 • Havalimanı tipi: Sivil
 • Sahibi:Singapur Hükümeti
 • İşletici: Changi Airport Group (S) Pte Ltd
 • Hizmet verdiği şehir: Singapur
 • Yer: Changi, Singapur
 • Açılış: 29 Aralık 1981 
 • Koordinatlar: 01°21′33″K 103°59′22″D
 • Web sitesi: https://www.changiairport.com/

“Havaalanı” kelimesini duyduğu anda, pek çok gezgini korku salar. Çünkü havaalanları genellikle gezginlerin çok fazla zaman harcamak istediği bir yer değildir; mümkün olduğunca çabuk girip çıkmak istenilen, kalabalık, stresli yerler olarak tanımlanabilir.

Ama asla ayrılmak istemeyeceğiniz pek çok olanaklara sahip bazı havaalanları da vardır. İşte bunlardan biri de Singapur’daki Changi Havaalanı’dır. Changi Havaalanı, gelenleri oldukça memnun eden özellikleri ile pek çok sayıda küresel ödül kazanmıştır. Havalimanı Hizmet Kalite Ödülüne layık görülen Changi, aynı zamanda Skytrax’ın Dünyanın En İyi Havalimanları listesinde yıllardır birinciliğini korumaktadır. Changi’nin Crowne Plaza’sı ise Dünya’nın En İyi Havalimanı Oteli seçilmiştir.

Singapore Changi Havaalanı (IATA kodu: SIN), Singapur’un ana uluslararası havalimanı ve güney doğu Asya için en yoğun yolcu merkezlerinden biridir. Changi Havaalanı, ilk olarak 1981’de Singapur’un ana uluslararası havalimanı olarak açılmış ve artan sayıda yolcusu ile büyümeye devam etmiştir. Ekim 2017’de dördüncü terminalini açmış ve beşinci için planlamalar hızla devam etmektedir. Bu terminallere ek olarak, özel erişim ücreti ödeyen tüm yolcuların kullanımı için JetQuay CIP Terminali olarak bilinen özel olarak işletilen bir lüks terminali de bulunmaktadır.

Singapur Changi Havaalanı, her ikisi de 4000 metre uzunluğunda iki pist ile donatılmıştır. Changi Havaalanı, Singapur Havayolları, SilkAir, Scoot, Jetstar Asia Airways ve BOC Aviation’ın ana üssüdür.

Aslında Changi Havaalanı, kendi başına eşsiz bir turizm merkezidir. Çünkü burası; alışverişten kültüre, yemek yemekten eğlenceye kadar heyecan verici aktivitelerle doludur.

Changi Havaalanı her terminalinde harika salonlar kurmuştur ve kaliteli hizmet vermektedir. Özel dinlenme odaları, tam donanımlı duş odaları, lüks VIP salonları, masaj ve tırnak bakım hizmetleri, çok sayıda konforlu oturma alanları, ücretsiz Wi-Fi ve şarj istasyonlarıyla Changi Havaalanı diğer tüm havaalanlarına farkını kanıtlamıştır. İş hizmetleri, toplantı odaları, spor salonları, banyo olanakları, güzellik ve masaj hizmetleri ve şekerleme süitleri gibi çoğu havaalanında asla göremeyeceğiniz olanaklar sunmaktadır. Nasıl mı? Diyelim ki uçuştan geldiniz şöyle bir ferahlayım diyip yüzmek istiyorsanız, bu havalimanında havuz bile var! Yüzmek istiyorsanız çatı havuzunu kullanabilirsiniz, ama yok yüzmek istemiyorsanız, rahatlatıcı bir jakuzi, havuz başı barı olanakları da mevcut.

Changi Havaalanı, kelebek bahçesine ev sahipliği yapan dünyadaki ilk havaalanıdır. Bu tropikal kelebek habitatında çiçekli yemyeşil bitkiler ve 6 metrelik mağara şelalesi vardır. Ziyaretçiler 40 türden yaklaşık 1000 tropikal kelebek görebilir. Changi Havaalanı, terminallerinde Kaktüs, Nilüfer, Orkide ve Ayçiçeği bahçeleri gibi birçok yeşil alan da sunar. Çatı tabanlı kaktüs bahçesi, dünyanın dört bir yanından 100’den fazla kaktüs ve kurak bitki türüne ev sahipliği yapar.

Ayrıca bir diğer terminalinde nilüfer yaprağı şeklinde su zambak bahçesi bulunur. Bu bahçe çeşitli zambaklara ev sahipliği yapan karo yürüyüş yollarına sahiptir. Başka bir terminalde ise orkide bahçesi’nde 700’den fazla orkide görebilmeniz mümkündür.

Singapu Havaalanına indiğinizde size ücretsiz şehir turları fırsatı da sunulur. En az beş saatlik bir konaklama süresi olan gezginler için, Changi Havaalanı ücretsiz rehberli Singapur turları sunar. Bunlara katılmak için, herhangi bir tur başlamadan en az bir saat önce Free Singapore Tours standlarına pasaport ve biniş kartıyla kaydolabilirsiniz. Chinatown, Little India, Kampong Glam, Singapore Flyer, Marina Bay Sands ve Merlion Park gibi kültürel bölgelere yapılan ziyaretlerde Singapur’un mimari geçmişini ve bugününü öğrenebilir, keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Sinema salonlarından bahsetmiyoruz bile. Keyifli bir zaman geçirmek isteyenler bekleme sürelerini harika sinema salonlarında geçirebilir. Changi Havalimanı’nın bir diğer terminali ise havaalanında bulunan dünyanın en uzun kaydırağı olan TheSlide@T3’e ev sahipliği yapar. Dört kat yüksekliğindeki kaydırak, kullanıcıların saniyede 6 metreye kadar hızlara ulaşmasını sağlar. Hangi havaalanında kaydırak var ki? 🙂

Singapur TOP 5

Singapur’un resmî adı Singapur Cumhuriyeti’dir. Malay Yarımadası’nın güney ucunda bulunur. Ekvatora çok yakın konumlanan bu ada ülkesi aynı zamanda şehir devletidir. Yani bu ülkenin tek şehri de Singapur’dur. Ekvatora yakınlığından dolayı tropikal iklim koşulları hâkimdir, bu yüzden sıcaklık ve nem miktarı fazladır. Doğal olarak yağışlar da sık görünür. Özellikle yaz aylarında çok fazla yağış alır.

Tarihi 11. yüzyıllara dayanan bu harika ülke 1600lü yıllarda önemli bir liman kenti haline gelmiştir.  Maalesef doğal kaynakları sınırlı olan bu adacık, dışa bağımlı bir ekonomi yürütür. Ancak Singapur’un stratejik konumu, petrol rafineri merkezlerine ev sahipliği yapar.

Yaklaşık 6 milyon nüfusa sahiptir, ancak yüzölçümüne göre ülkede nüfus yoğunluğu yüksektir. Nüfusun çoğu genç ve şehirlidir. Aynı zamanda da niteliklidir. Singapur, diğer Asya ülkeleri ile kıyaslandığında okuma-yazma oranı oldukça yüksek olan bir ülkedir. Nüfusunun neredeyse %95’inden fazlası okur-yazardır. O kadar genç nüfusa rağmen insan ömrü ortalaması 80 yaşın üzerindedir.

Çin, Malay ve Hint halkının bir arada yaşadığı bu güzel şehir devletinde Budistler, Müslümanlar ve Hindular inancını sorunsuzca yaşayabilir. Ülkede ki hâkim diller ise İngilizce, Malayca, Çince ve Tamilcedir.

Singapur kendisine ait 40 adacıktan meydana gelir. Dünyanın en güvenilir ülkelerinin başında gelen bu adacıklar ülkesi turizmi ile meşhurdur.

Singapur ile Türkiye arasında 5 saatlik bir zaman farkı vardır. Singapur’a seyahat eden Türk vatandaşları, 30 güne kadar turistik ziyaretler için vizeden muaftır.  Singapur’da hızlı ve tempolu bir gezi yaparsanız 2 veya 3 gün yeterli olacaktır.

Singapur’da gezip görülmesi gereken yerler:

 • Merlion Heykeli
Merlion Heykeli

Singapur gezilecek yerler listesinin en başında şehrin simgesi Merlion Heykeli gelir. Heykel 8,6 metre uzunluktadır, yarı balık yarı aslan şeklindedir. Şehrin orijinal adı “Singapura” dır, İngilizce’de “Lion City“ olarak geçer, yani “aslan şehir” demektir.  Aslan şehirde Merlion Heykeli önünde bir fotoğraf çektirmenizi tavsiye ederiz.

 • Marina Bay Sands Oteli

Merlion Heykelinin arka planında Singapur’un bir diğer simge yapısı olan Marina Bay Sands Oteli yer alır. Bir gemi figürünü andıran otele aslında tam manasıyla dev bir kompleks diyebiliriz. Otel harici alışveriş merkezi, lüks restoranlar ve gösteri merkezleri gibi pek çok eğlence alanına da ev sahipliği yapar. Otel aslında “Infinity Pool” yani “Sonsuzluk Havuzu“ ile meşhurdur. Size sonsuzlukta yüzüyor havası hissettiren bu havuza girmeden gelmeyin deriz.

 • Sentosa Adası
Sentosa Adası

İçinde pek çok eğlence parkı ve seyahat noktasını barındıran harika ada Sentosa Adası! Şehrin güneyinde yer alır. Sadece bu adada bile birkaç gün boyunca kalabilir, tüm seyahatinizi sanki bir masalda yaşıyor gibi geçirebilirsiniz.

 • Orchard Caddesi

Yaklaşık 2 km uzunluğunda, dünyanın en meşhur caddelerinden biridir., ama çok daha ilerisi. Caddeyi önemli kılan ise Nişantaşı misali cadde boyu yer alan alışveriş merkezleri diyebiliriz, ama Orchard bunun çok daha ilerisi. Bu cadde, üzerinde yer alan tam 22 avm ile birlikte sadecea Singapur’un değil tüm Asya’nın en meşhur alışveriş noktalarından biri kabul edilir. Alışveriş yapmak için gitmemiş olabilirsiniz, ancak yine de burası görülmeye değer. Eminim pişman olmayacaksınız.  Siz baştan sona bir yürüyün deriz.

 • Little India

Bir diğer kültürel nokta Little India yani Türkçesi ile “Küçük Hindistan“. Singapur’da büyük oranda bir Hint nüfusu hakim, çoğu bölgede olduğu gibi Hintliler Singapur’da da kendi alanlarını kurmuş. Little İndia’da şekerden hediyelik eşyaya, elektronik ürünlerden geleneksel kıyafetlere kadar her şeyi bulabileceğiniz pasajlar ve alışveriş noktaları bulunur. Hindistan çarşıları size ucuz hediyelik eşyaları anımsatmasın, maalesef öyle düşündüğünüz gibi değil, ancak yine de alışveriş yapmasanız bile buraya uğramadan gezi rotanızı tamamlamayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir