Nasıl Load Master Olunur?

Havacılığın pek de bilinmeyen mesleklerinden biri olsa gerek… Özellikle 2020 yılında yaşanan salgın döneminde değerleri bin kat daha artan ve biraz daha olsun tanınmaya başlayan Load Masterlar hava kargosunun ehli uzmanlarıdır. Aslında İngilizce adından direkt çevirdiğimizde de anlaşıldığı gibi ‘Yük Usta’larıdır. Peki, Load Masterların görevi nedir, tam olarak ne iş yaparlar detaylarına bakalım…

Load Master, kargo uçaklarının uçuşa hazırlanmasından ve taşınacak kargoların yükleme ve boşaltma operasyonlarından sorumludurlar. Load Master uçağın hazırlanması sırasında, ilgili kontrol listesi (check-list) çerçevesinde hareket eder. Load Master uçak altında hazır bulunan yüklerin, uygunluğunu kontrol ederek hatalı hazırlanan yüklerin düzeltilmesi için gerekli koordinasyonu sağlar ve düzeltici faaliyetlerin gerçekleştiğinden emin olur.  Çünkü kargo yükünün uçağa dengeli şekilde yüklenmesi son derece önemlidir. Yapılacak en ufak bir hesaplama hatası bir felakete yol açabilir. Bu yüzden yükleme sırasında emniyeti tehlikeye düşürecek durumların yaşanmaması amacıyla hareket ederler.

Load Masterlar uçak performans limitlerine ve uçuş planındaki yakıt bilgilerine uygun olarak taşınabilecek azami yükü hesaplar. Yani, uçağın ağırlık merkezine göre ağırlık dağılımını ve uçağın her bir bölümünün ne kadar ağırlığa dayanabileceğini hesaplamak için matematiksel formüller kullanırlar.  Böylece denge kurallarına uygun bir biçimde yükleme planını hazırlarlar. Hazırlanan toplam yükün uçağın taşıyabileceği azami yük miktarını aşması durumunda yük indirme işlemi için gerekli koordinasyonu sağlar ve iyileştirici faaliyetlerde bulunurlar. Uçağın daha fazla yük taşıyabilmesi için yükün mümkün olduğunca verimli bir şekilde paketlenmesini ve uçağa uygun şekilde alınması konusunda da koordine kurarlar.

Tehlikeli maddeler ve özel kargolar da Load Master’ın sorumluluğundadır. Bu yüzden NOTOC’ta (Notification to Captain)  belirtilen tehlikeli madde ya da diğer özel kargoların olması gereken ayrımlar yapılarak hazırlanıp hazırlanmadığını kontrol eder.

Load Masterlar gerekli durumlarda ağırlığından şüphe duyulan yükler için tekrar tarttırılması faaliyetlerinde de bulunurlar.  Yükün boşaltma sırasında ise operasyona nezaret ederek uçağın ve yüklerin hasar görmeksizin boşaltılmasını sağlarlar. Mesleğin standart dokümanlarını uyarak tüm gerekli incelemeleri ve raporlamaları yaparlar.

İyi bir Load Master ne gibi becerilere sahip olmalıdır?

Load Masterlar kargo yüklemesinin denetiminden sorumlu oldukları için iyi yönetim becerilerine sahip olmaları gerekir. Çünkü yükleme ve boşaltma operasyonunu icra eden kargo handling ekibini yönetir. Bu yüzden iyi dinleme, yeni çalışanları etkili bir şekilde eğitme ve net talimatlar verme kabiliyetine sahip olmalıdır. Ayrıca yük dağılımı ve ağırlık merkezinin doğru değerlendirilmesini sağlamak için doğru matematiksel hesaplamalar yapabilmelidirler. Kargo yüklemeye ilişkin geçerli tüm yasaları ve düzenlemeleri anlayabilme ve bunu doğru uygulayabilme kabiliyetine sahip olmalıdır. Load Master’lar uçucu ekip ile hareket ederler, yani ofis personeli gibi değil uçucu ekip gibi uçuştan uçuşa havalimanına gelirler. Bu da demek oluyor ki, esnek saatlere uyumlu, farklı zaman dilimlerinde çalışabilmeye dirençli olmaları gerekmektedir.

Peki, Load Master nasıl olunur?

Load master olabilmenin bazı koşulları olmakla beraber, şirket içi eğitimlerle uzmanlaşan kişilere Load Master sertifikası verilmektedir. Henüz bu mesleğe ilişkin herhangi bir kurumda özel kurs bulunmamaktadır. Bugün ülkemizde THY, ACT, ULS ve MNG havayolları gibi kargo taşımacılığı yapan havayolları Load Master bulundurmakta ve kendi bünyelerinde Load Master yetiştirip kendi kargo uçaklarında istihdam etmektedir. Zaten genellikle yer hizmetlerinde görev yapmış harekât memurlarının ya da havayolunun kendi personelini yetiştirmesi ile süreç ilerlemektedir, ancak yine de az da olsa dışarıdan da alım yapılarak eğitimciler tarafından yetiştirilip bu mesleğe yetkin personeller kazandırılmaktadır.

3 thoughts on “Nasıl Load Master Olunur?

 • 13 Şubat 2022 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Load master için İngilizce seviyemizin orta seviyede olması yeterlidir?

  Yanıtla
  • 23 Mart 2022 tarihinde, saat 22:35
   Permalink

   Yetmez iyi derecede ingilizcenizin olması elzemdir.

   Yanıtla
 • 21 Mayıs 2024 tarihinde, saat 10:36
  Permalink

  Load master olmak ve çalışmak için bir yaş şartı varmıdır?
  Teşekkürler

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir