Doha Hamad Uluslararası Havaalanı

 • Havalimanı Tipi: Sivil
 • Hizmet Verdiği Şehir: Doha
 • Yer: Qatar
 • Açılış: 30 Nisan 2014
 • Koordinatlar: 25°16′23″N 51°36′29″E
 • Web Sitesi: dohahamadairport.com

Katar’daki Doha uluslararası havaalanı, Katar Sivil Havacılık Otoritesi tarafından işletilen bir havaalanıdır. Resmi olarak ‘Hamad Uluslararası Havaalanı’ olarak adlandırılan bu havaalanı her yıl milyonlarca yolcuya hizmet verir.

2014’te kapanan Doha Uluslararası Havalimanı’nın yerine inşa edilmiştir. Başta ülkenin milli havayolu Qatar Havayolları olmak üzere bütün havayolu şirketlerinin taşınmasıyla resmen faaliyete geçmiştir.

Bu havaalanında 3 terminal vardır – ‘Kalkış ve transfer terminali’, ‘Geliş terminali’ ve ‘Qatar Airways Premium terminali’. Hamad Uluslararası Havaalanında 44 adet uydu kapısı, geniş duty free alanı ve oturma alanları bulunur. Ayrıca toplam 60 check-in kontuarı, 42 uçak park yeri ve 8 bagaj alım kemeri de mevcuttur. Her havayolunun premium yolcuları tarafından kullanılabilen Oryx Lounge dâhil 3 salonu vardır.

Kalkış Terminali kendi içinde iki terminale bölünmüştür. Terminal A, yalnızca Qatar Airways ekonomi sınıfı yolcuları için hizmet vermektedir. Üç saat önce açılan ve kalkıştan bir saat önce kapanan toplam 60 check-in kontuarı vardır. Terminal A yalnızca Katar veya Cathy Pacific havayolundan seyahat eden yolcular tarafından kullanılırken, Terminal B, Doha’da faaliyet gösteren 30 tane uluslararası havayolu şirketinin operasyonlarına ayrılmıştır. Terminal B’de ayrıca 35 kontuarlı genişletilmiş bir check-in alanı, yeni bir bagaj taşıma sistemi ve yiyecek satış noktaları bulunmaktadır.

Geliş Terminalinde ise otel transferleri için toplam 22 göç kontuarı, 8 e-kapı sistemi ve 8 bagaj kemeri bulunmaktadır. 746 araçlık park yeri ile birlikte araç kiralama ve diğer hizmetlerde burada mavcuttur.

Terminal İçi

Qatar Airways Premium Terminali ise yalnızca Katar havayollarının birinci ve iş sınıfı yolcusu için kullanılmaktadır.

Doha havaalanında yolcular alışveriş, yemek, lüks salonlar ve VIP hizmetleri gibi imkân ve hizmetlerden yararlanabilirler. Havaalanında cami, 2 otel, 12 lounge, büyük duty-free alışveriş alanları, iki squash kortu, spor salonu, spa ve yüzme havuzu bulunan bir sağlık kulübü de mevcuttur. Çocuklar için oyun alanı bile bulunur.

Doha’ya en yakın uluslararası havalimanı, 146 km mesafedeki Bahreyn havalimanıdır.

Aprona geçtiğimizde ise havaalanının, aynı anda kalkış ve inişler için tasarlanmış, birbirinden 2 kilometre uzaklıkta bulunan iki paralel pisti vardır. İlki 4.850 m uzunluğuyla Batı Asya’nın en uzun pisti ve aynı zamanda dünyanın en uzun pistlerinden biri olarak kabul edilir. İkinci pisti ise 4250 m uzunluğundadır. Airbus A380 de dahil olmak üzere yeni nesil uçaklara hizmet vermek için tasarlanmış, dünyanın en uzun ve sağlam pistlerine sahiptir.

Kontrol Kulesi

Doha’daki küresel mimarlık firması HOK tarafından tasarlanan Hamad Uluslararası Havaalanı’nın (HIA) kontrol kulesi ve yardımcı binaları da dünyanın en iyi mimarlarından biri olan Amerikalı Curtis W. Fentress tarafından tasarlanmıştır.  Geçtiğimiz yıl AirHelp’in 2019 Küresel Havaalanları Sıralaması tarafından dünyanın en iyi havaalanı seçilmiştir. Qatar havayollarına ev sahipliği yapan bu havaalanı, Doha’yı küresel bir merkez haline getirir.

Dünyanın mimari açıdan en önemli terminal binalarından biri olmasının yanı sıra en lükslerinden de biridir. Basra Körfezi yakınında yer alan Hamad Uluslararası Havaalanı, şık yolcu terminali ile ziyaretçilerin gözlerini kamaştırır. Modern ve çağdaş bir tasarım estetiğine sahip bu havaalanı, Katar’ın zengin kültürel mirasının ve doğal çevresinin de bir yansımasıdır. Nasıl mı? Havaalanı tasarım olarak, okyanus dalgalarını ve kum tepelerini anımsatan kavisli bir şekle sahiptir ve kontrol kulesi bir hilali anımsatacak şekilde tasarlanmıştır.

Aynı şıklık ve modern tasarımı terminal içinde de görmek mümkündür. Tüm alan, yolculara doğal ışık ve panoramik çöl manzarası sunan tavan pencereleri ve çelik çerçeveli cam duvarlarla kaplıdır.

Ana yolcu terminali tasarımı, Katar misafirperverliğini ve Katar’ın Körfezdeki konumunu vurgular. Terminal, ziyaretçilere ülkeyle ilgili muhteşem ve kalıcı bir izlenim verirken onlara beş yıldızlı bir seyahat deneyimide sunmaktadır.

Ayrıca çevreci bir havaalanıdır. Bu havalimanından gelen tüm atık su geri dönüştürülür. Arıtılmış su, binanın etrafındaki çimleri sulamak için kullanılır. Yolcu terminalinin duvarları ise güneş ışığı yansıtıcı malzeme ile kaplanmış olup, tavan yalıtımlı tasarlanmıştır.

Havaalanı, 600.000 metrekarelik kapladığı alanla 75 futbol sahasına eşittir. Halihazırda havaalanı, saatte 8.700 yolcu, yılda 30 milyondan fazla yolcu taşıma kapasitesine sahiptir ve 50 milyondan fazla yolcuyu barındıracak şekilde daha da genişletilmektedir.

DOHA TOP 5

Basra Körfezi’nde bulunan bu modern Ortadoğu ülkesi, her yıl daha fazla sayıda yolcu ağırlar. Doha, Katar’ın başkenti olduğu için, şehirdeki pek çok yeri birbirine bağlayan modern bir metro sistemi ile en iyi ulaşım bağlantılarına sahiptir.

Ortadoğu’nun kalbinde göz kamaştırıcı bir çöl şehri olan Doha, eskinin yeniyle buluştuğu bir yerdir. Katar’ın modern başkentinin sürekli genişleyen silueti, Arap Körfezi boyunca uzanır ve ziyaretçilere, geleneksel eski mahallelerden yükselen gökdelenlere ve avangart mimariye sahip lüks bölgelere kadar keşfedilecek çok sayıda lokasyon sunar.

Doha

Doha, sıcak bir çöl iklimine sahiptir. Şehri ziyaret etmek için en iyi zaman, havanın gün boyunca çok sıcak olmadığı Aralık’tan Mart’a kadardır. Yılın bu zamanında sıcaklıklar genellikle gündüz 25 ° C  ve gece 10-15 ° C arasında değişir. Doha’da genel olarak 45 ° C’nin üstü bir havayı görmeniz mümkündür. Rekor yüksekliğin 50 ° C olduğu dünyadaki birkaç şehirden biridir. Ne yazık ki, Temmuz ve Ağustos aylarında ortalama en düşük sıcaklık 30 ° C olduğundan, şehir gece bile sıcak kalmaktadır. Bu yüzden kış ya da bahar mevsimlerinde ziyaret edilmesi önerilir.

Doha’da resmi dil Arapçadır, ancak ülkede çok fazla yabancı nüfus olduğu için İngilizce’de oldukça yaygındır.

Ülkenin etli bol baharatlı yemekleri meşhurdur. Arap mutfağı sunum açısından fazlasıyla zengindir. Emin olun midenizi doyurmadan önce gözünüzü doyurur.

Bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde, bir yanda haşemalı insanlar görürken bir yanda bikinili insanları da görebilirsiniz.  Farklı kültürleri tek çatı altında toplayan bu şehirde nereler meşhur gelin bakalım…

Doha’da Gezip Görülmesi Gereken Yerler

Al Corniche

Corniche, koy boyunca kilometrelerce uzanır. Günlük bir yürüyüş veya sahil gezintisi yapabileceğiniz harika bir yerdir. Bir yanda deniz manzaralı yemyeşil çimenler, diğer yanda ise işlek bir cadde bulunur. Burada bir akşam yemeği yemenizi tavsiye ederiz.

Al Corniche

İslami Sanat Müzesi

Bir ada üzerinde devasa bir alanda bulunur. Çevresi avlular ve süs ağaçlarıyla çevrilidir. Müzenin tasarımı Louvre müzesinin de tasarımcısı olan IM Pei tarafından yapılmıştır.

İslami Sanat Müzesi

Pearl Qatar

Katar’ın insan eliyle, denizin doldurulmasıyla yapılmıştır. Pearl Katar, Doha’ya köprülerle bağlıdır. Deniz kıyısı boyunca uzanan gökdelenlerin altında şık cafeler, pahalı butikler ve göz alıcı mekanlar bulunur.

Souq Waqif Çarşısı

Bu eski şehir merkezi, ülkenin otantik kültürünü yaşatır. Burada eski Arabistan’da olduğu gibi alışveriş yapılıp, yemekler geleneksel lokantalarda yenir. Biraz Arap kültürü deneyimleyim diyorsanız, bu çarşı gibi pek çok çarşı vardır, buraları ziyaret edebilirsiniz.

Katar Ulusal Müzesi

Ünlü Fransız mimar Jean Nouvelle’in imzasını taşıyan büyük bir projedir. Nisan 2019’da açılan bu müzeyi ziyaret etmeden dönmeyin deriz 🙂

Katar Ulsal Müzesi

Kaynak:

 • skyscanner.co.in
 • architecturaldigest.in
 • en.wikipedia.org
 • yoldaolmak.com
 • hotels.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir