Londra Heathrow Havaalanı

 • Havalimanı Tipi: Sivil
 • İşletici: Heathrow Airport Holdings
 • Yer: Birleşik Krallık
 • Açılış: 1929
 • Koordinatlar: 51°28′39″K 00°27′41″B
 • Web Sitesi: heathrow.com/

Londra Heathrow Havaalanı (IATA Kodu: LHR, ICAO Kodu: EGLL) Birleşik Krallık’ın 14 mil (23 km) batısında yer almaktadır.

Heathrow Havaalanı,  her yıl 80,1 milyon yolcu ve 1,70 milyon ton kargo taşıyarak Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en yoğun uluslararası havaalanlarından biridir.

Londra Heathrow Havaalanı, British Airways için ana merkez olarak hizmet vermektedir ve aynı zamanda Virgin Atlantic için de birincil operasyon üssüdür.

Havaalanının şu anda 2 pisti ve 4 terminali bulunmaktadır. Gelecekte, İngiltere havalimanlarındaki kapasiteyi artırmak için Heathrow’da üçüncü bir pist inşa edilmesi planlanmaktadır. Çünkü 2018 yılında, Londra Heathrow Havalimanı 80 milyon küsur yolcuyla bir dünya rekoru kırmıştır.

Heathrow Havalimanı’ndaki en yeni terminal Terminal 2’dir. Queen’s Terminal olarak da bilinir ve çoğunlukla Air India Havayolları dışında tüm Star Alliance havayolları tarafından kullanılır. Böyle denmesinin sebebi bu binanın açılışını Kraliçe’nin yapmasından kaynaklanır. Terminal 3’te ise Asya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya olan uzun mesafeli rotaların seyahatleri gerçekleşir. Terminal 4’te 45 tane havayolu ve ayrıca Airbus A380 ağırlanabilir. Terminal 5 ise yalnızca kendi havayolları olan Iberia ve British Airways taşıyıcıları tarafından kullanılmaktadır. Terminaller Arası Ulaşım Heathrow Express trenleri veya otobüsleri ile sağlanabilir. Bu havaalanına seyahat etmeden önce uçağınızın hangi terminalden iniş kalkış yaptığını kontrol etmek de fayda var. Her ne kadar terminaller arası çok düzenli ve anlaşılır bir ayrım olsa da oldukça büyük ve kalabalık bu havaalanında kaybolmak istemezsiniz.

Heathrow Havaalanından şehirle bağlantı kurmak da çok kolay. Özellikle trenle seyahat Heathrow ve Londra şehri arasında bağlantı kurmak için hızlı bir seçenek olacaktır. Heathrow Express, Londra Paddington’a bağlanır ve seyahat süresi yaklaşık 15 dakika sürer. İnanın bana Londra için bu gerçekten de hızlı bir yolculuk süresi…

Ayrıca yerel otobüsler de Heathrow’dan batı Londra’daki istasyonlara ve ayrıca Thames Valley’e gitmektedir. Bir diğer seçenek olarak taksi kullanmak da her ne kadar pahalı bir ulaşım aracı olsa da konforlu ve hızlı olacaktır. Heathrow’daki tüm taksiler siyah renkte ve tekerlekli sandalye erişimine uygundur.

Tüm bu yazılanların yanında doğru ve güncel bilgi adına; uçuş programları hakkında en son bilgiler ve koronavirüs ortamında güvenle seyahat etmek için Heathrow Havalimanı web sitesini ziyaret etmenizi öneririz.

Londra TOP 5

Londra, önde gelen küresel bir şehirdir. New York ile birlikte dünyanın en büyük finans merkezidir ve Avrupa’nın en büyük 500 şirketinin 100’den fazlasının genel merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Londra, İngiltere’nin başkentidir ve ülkenin güney doğusunda yer almaktadır. İngiltere, kendi başına bir ülke olmasına rağmen, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler ile birlikte Birleşik Krallık’ın da bir parçasıdır.

Londra’ya giderseniz emin olun yapılacak çok şey var! Ülkenin en büyük ve lüks otelleri, dünyanın en iyi tiyatroları, Avrupa’nın en gözde mekânları bu şehirde bulunur.

Yıl boyunca birçok heyecan verici etkinlik gerçekleşir. Londra en ücra sokaklarında bile tarihini korumuş bir şehirdir. Şehri gezerken tarihi de öğrenmek, bilinmeyenleri keşfetmek ve Avrupa kültürünü detaylarıyla öğrenmek istiyorsanız işin ehli bir rehberle gezmenizi tavsiye ederiz. Çok çeşitli rehber ve tur avantajları da sunun bu şehre geldiğinizde ya bir tura katılın ya da bırakın bir uzman şehrin gizli hazinelerinde size rehberlik etsin.

Siz de Londra’yı ziyaret etmek için en iyi zamanın ne zaman olduğundan emin değil misiniz? O zaman iyi haber gelsin… Londra, tüm yıl boyunca ziyaret etmek için mükemmel bir yerdir. Her ne kadar havası çok tahmin edilemez olsa da Birleşik Krallık’taki en ılıman iklime sahiptir. Diyelim ki Londra’yı ziyaret ettiniz ancak hava çok soğuk ya da yağışlı, o halde bir müze veya sanat galerisine gidin ya da Noel dönemi boyunca Londra’nın meşhur birçok buz pateni pistinden birini ziyaret edin. Londra doğal güzellikleri, eşsiz doğası ve meşhur parklarının yanı sıra sanat galerileri, müze ve sarayları ile de meşhur bir şehir.

Ama tabii ki Londra’yı ilkbahar ve yaz aylarında, şöyle güzel açık bir havada ziyaret ederseniz, pek çok harika park ziyaretinizi bekliyor olacak. Londra bu aylarda açık havada eğlenmek ya da çatı katındaki bir barda güneşin altında bir içkinin tadını çıkarmak için mükemmel bir seçimdir.

Londra, yoğunluğa ve nüfusa göre İngiltere’nin en büyük şehridir. 2019 itibariyle, Londra’nın nüfusu yaklaşık 8,9 milyondur.

Londra’da gezip görülmesi gereken yerler:

 • Big Ben & Westminster Sarayı

Westminster Sarayı parlamentonun toplantılarını gerçekleştirdiği büyük bir saray. Bu ihtişamlı saray ilk kez 1016 senesinde kraliyet ailesi adına inşa edilmiş. 1000 yıldır kentin en önemli simgelerinden biri olarak tarihi yansıtır.

 • London Eye

Bu dönme dolaba binmeden gelmeyin. Hiçbir yerde görmeyeceğiniz manzarayı bu tasarım oyuncakta yükselirken göreceksiniz.

London Eye
 • Buckingham Sarayı

İşte Kraliçe’nin evi… Gözlerinize inanamayacaksınız. Kendinizi bir masalın içinde gibi hissedebilirsiniz. Maalesef sarayın içini gezemeseniz bile eğer fırsatınız olursa saray askerlerinin nöbet değişim törenini mutlaka izlemeye çalışın.

Buckingham Sarayı
 • Hyde Park

Ortasında çok büyük bir göletin bulunduğu bu mükemmel park Londra’nın en meşhur dinlence yeridir. Bu parkta at binebilir, tekneyle gölette gezebilir, tenis oynayabilir, ayrıca pek çok etkinlik ve konsere katılabilirsiniz.

 • Tower Bridge

Sosyal medyadaki Londra simgesi desek yeridir herhalde. Londra’ya gidipte bu köprünün önünde fotoğraf çekilmeden gelen var mı? Hak vermek gerekir ki, Londra’nın en gözde yapılarından biridir. Tabii ki burayı ziyaret etmeden gelirseniz, yani burada bir fotoğrafınız olmazsa, Londra geziniz eksik kalmış demektir 🙂

Tower Bridge

Kaynak:

 • airport-london-heathrow.com/
 • heathrow-airport-guide.co.uk/
 • wikipedia.org/
 • visitlondon.com/
 • na.eventscloud.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir